úterý
20. srpna 2019
Svátek slaví: Bernard
© Interreg CENTRAL EUROPEPilotní akce Interiér v exteriéru je ve své polovině

ÚSTÍ NAD LABEM: Roční pilotní akci s názvem Interiér v exteriéru realizuje statutární město Ústí nad Labem ve spolupráci se spolkem Veřejný sál Hraničář od listopadu 2018. Pilotní akce je součástí tříletého projektu Forget Heritage, zaměřeného na obnovu a ochranu kulturního dědictví.

Autor článku: 
Lucie Jehličková

Hlavním pilířem pilotní akce je velkoplošná videoprojekce, měnící se v průběhu roku. Společným tématem projekcí je Šedesát ústeckých NEJ na motivy knihy Martina Krska (Muzeum města Ústí nad Labem, 2007). První intervencí byla projekce s názvem Nejšikmější věž od autorů Davida Böhma a Jiřího Franty, která byla spuštěna v listopadu minulého roku. Aktuálně mohou občané a návštěvníci města zhlédnout projekci na téma Severočeský kraj od autora Jana Šrámka.

Videoprojekci doplňuje vznik odpočinkové zóny před budovou kina Hraničář, kde byly během dubna nainstalovány prvky městského mobiliáře. Ty budou sloužit návštěvníkům akce především v letních měsících. Kromě posezení v nově vytvořené pěší zóně si zde mohou lidé zahrát na piano nebo půjčit knihu.

Pilotní akce má za cíl otestovat inovativní a udržitelné modely řízení spolupráce veřejného a soukromého sektoru v péči o historické památky a jejich další využití ve spolupráci s kulturními a tvůrčími spolky. Tyto modely jsou společně s nástroji pro zlepšení managementu historických lokalit a nástroji k posílení zapojení občanů v historických lokalitách dalším výstupem rozsáhlého mezinárodního projektu.

V rámci projektu bude spuštěno celkem osm pilotních akcí. Ústí nad Labem se tak připojí k italským městům Janov a Milán, slovinské Lublani, německému Norimberku, polským městům Bydhošť a Varšava a chorvatské Rijece. V prvním roce své realizace budou pilotní akce financovány z prostředků projektu, následujících 5 let bude provoz v režii jednotlivých měst a spolupracujících kulturních zařízení.

Dalším výstupem projektu Forget Heritage bude webová aplikace s názvem OffSpaces. Díky ní bude možné upozornit město na málo využívané nebo opuštěné budovy a prostranství, které by bylo možné oživit ve spolupráci s kulturními spolky a institucemi. Občané budou moci připojit rovnou i vlastní návrh nového využití, popřípadě kontaktovat vlastníka nemovitosti a domluvit se s ním na možnostech spolupráce. Aplikace bude dostupná na podzim.

Projekt Forget Heritage je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg CENTRAL EUROPE a zdrojů statutárního města Ústí nad Labem. Jeho celkový rozpočet je 2 433 651,84 € pro všech 10 zapojených partnerů.

Projekt skončí na konci listopadu 2019.

Více o projektu najdete zde.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem 14. srpna stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
19.08.2019

LIBEREC: Liberecká synagoga byla postavena jako součást objektu spolu s vědeckou knihovnou v roce 2000. Společné akce proto také pořádají Židovská obec a knihovna. Uplynulou sobotu synagoga hostila orchestr strunných nástrojů z Löbau, ve kterém účinkují nejlepší muzikanti Bautzenu, Löbau a Hoyerswerdy. Nebyl to první koncert s nímž se hudební mládež představila prostřednictvím projektu DREIKLANG.

Liberecký kraj, zahraničí
Děti a mládež
Co se děje
19.08.2019

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Nepřehlédněte
16.08.2019