neděle
19. května 2024
svátek slaví Ivo
Otevřeně o Praze
© Tomáš Sysel



Otevřeně o Praze: Open House Praha a Krenovka zvou na debatu o kulturním dědictví Prahy

PRAHA: Organizace Open House Praha pořádá ve spolupráci s kulturním centrem Krenovka již čtvrtou debatu z cyklu Otevřeně o Praze, který se týká témat spojených s rozvojem hlavního města. Ve středu 28. června od 18.00 hodin se v Krenovce v prostorách Čítárny Unijazz uskuteční panelová debata na téma péče o kulturní dědictví Prahy.

28.06.2023
18:00
Autor článku: 
Michaela Pánková

Praha se opakovaně řadí mezi nejkrásnější města na světě. Vyznačuje se pestrou paletou historických staveb z různých architektonických období a naštěstí jen s malou újmou přežila hrozby druhé světové války. „Během večera budeme diskutovat o tom, zda si dostatečně vážíme zachovaných architektonických hodnot, zda dokážeme přispívat k rozkvětu města a obohacovat jej o nové počiny a jestli o něj pečujeme s patřičným respektem a odborností,“ říká Klára Veselá, ředitelka Open House Praha.

Program určený především pro pražskou veřejnost bude rozdělen na tři bloky. Po úvodní části, která účastníky seznámí s problematikou, bude následovat debata čtyř panelistů moderovaná Michalem Šedivým, lektorem celoročních akcí Open House Praha. Celý večer zakončí blok určený dotazům veřejnosti. Mezi panelisty debaty bude Kateřina Bečková, místopředsedkyně Klubu Za Starou Prahu, Petr Hlaváček, architekt a náměstek primátora hlavního města Prahy, Ivo Macek, ředitel Muzea města Prahy, a Jaroslav Podliska, ředitel Územního odborného pracoviště v Národním památkovém ústavu.

Debatní cyklus Otevřeně o Praze, který pravidelně otevírá témata týkající se rozvoje Prahy, odstartoval v únoru letošního roku debatou o nemotorové dopravě v Praze a pokračoval debatami na témata spojená s budoucností Nákladového nádraží Žižkov a architektonickými proměnami Žižkova. „Celoroční činnost organizace Open House Praha se zaměřuje nejen na komentované procházky a prohlídky známých i méně známých pražských míst. Jako nezávislá nezisková organizace zveme také k jednomu stolu zástupce samospráv, developery, aktivní občany ze spolků a odborné instituce a snažíme se vytvořit diskuzní platformu, kde mohou zaznít různé názory a pohledy na proměny města, říká Klára Veselá, ředitelka Open House Praha.

Vstup na akci je zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě prostoru organizátor doporučuje rezervaci vstupenky za symbolický poplatek prostřednictvím GoOut.net: Otevřeně o Praze: Péče o kulturní dědictví Prahy. Více informací naleznete také na openhousepraha.cz/kalendar-akci/ nebo v události na Facebooku.

 

Podrobnosti o panelistech:

PhDr. Kateřina Bečková vystudovala obor teorie kultury na Filozofické fakultě UK. Následně začala pracovat v Muzeu hl. města Prahy coby kurátorka sbírky historických fotografií a Langweilova modelu. Je autorkou a spoluautorkou řady publikací, přičemž celou její tvorbou se vine především téma „zmizelé“ Prahy 19. a 20. století. V roce 1990 začala provozovat nakladatelství Schola ludus Pragensia. V letech 2000–2021 byla předsedkyní Klubu Za starou Prahu, kde v současnosti zastává pozici místopředsedkyně.

doc. Ing. arch. Petr Hlaváček vystudoval architekturu a urbanismus na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde také působil jako pedagog a v letech 2010–2015 i coby proděkan pro rozvoj. Následně řídil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, kde pod jeho záštitou vznikal Metropolitní plán Prahy. Byl nominován na cenu Architekt roku (2018) a spolu se svojí ženou vede atelier Headhand architekti. Od roku je 2018 zastupitelem hlavního města Prahy a v současnosti zastává pozici náměstka primátora HMP pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

 

RNDr. Ing. Ivo Macek vystudoval Fakultu managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a geologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Po krátkém působení v bankovním sektoru začal pracovat v Přírodovědeckém muzeu Národního muzea, jehož ředitelem se stal v roce 2015. Po sedmi letech pak zvítězil v konkurzu na pozici ředitele Muzea hl. města Prahy, které od letošního roku vede již pod novým názvem (Muzeum města Prahy).

 

PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D. vystudoval historii a archeologii na Filozofické fakultě UK. V Národním památkovém ústavu působí od roku 1993. V současnosti zastává již čtvrtým rokem pozici ředitele územního odborného pracoviště v Praze. Je autorem nebo spoluautorem řady odborných studií a monografií publikovaných u nás i v zahraničí a externě přednáší na Karlově univerzitě (například terénní teorii a praxi, archeologii či dějiny středověké Prahy).

 

Open House Praha na sociálních sítích

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube

 

Open House Praha, z. ú. je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí, a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující více než 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (procházky pro veřejnost, akce pro dobrovolníky, partnery, členy klubu), včetně vzdělávacích programů pro děti či lidi s hendikepem.

Nové kulturní a komunitní centrum Krenovka sídlí v objektu kulturní památky Krenovka na dolním Žižkově. Poskytuje zázemí a místo pro prezentaci různým uměleckým oborům, jako je tanec, hudba, literatura nebo vizuální umění. Dále je prostorem pro vzdělávání, komunitní život a setkávání. V objektu se nachází Čítárna Unijazzu, výtvarný ateliér Krenovka Inkubátor, kreativní prostor ArtHUB a působí zde i Tanec Praha. Provozovatelem Krenovky je společnost SUDOP Real, která objekt bývalého drážního hostince nechala zrekonstruovat.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024