pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Jízda králů
© Archiv pořadatele



„Olympiáda“ folkloristů startuje už za necelý měsíc. Jaká jsou největší lákadla?

KYJOV: Slovácký rok v Kyjově je bezesporu největším folklorním svátkem u nás. Nejstarší národopisná slavnost se koná jen jednou za čtyři roky a přiláká do malého města na Slovácku desetitisíce návštěvníků. Na co se mohou od 15. do 18. srpna těšit?

od 15.08.2019 do 18.08.2019
Autor článku: 
Pavel Růžička

„Je velmi těžké, a vlastně nemožné, vypíchnout něco, co považuji za největší lákadlo letošního Slováckého roku. Připravili jsme 38 programů na 5 scénách. Ve čtyřech dnech nám účinkuje více než 4000 lidí, a to nepočítám slavnostní průvod, při kterém kyjovským náměstím projde až 3500 krojovaných,“ uvádí starosta města a prezident festivalu František Lukl. „Největším tahákem je asi samotná atmosféra slavností. Kyjov se na víkend mění v rušný úl plný barev zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí,“ dodává Lukl.  

Jízda králů – dědictví UNESCO

Patří určitě k nejvýraznějším atraktivitám programu. Jízda ze Skoronic u Kyjova přijíždí cvalem na kyjovské náměstí v neděli dopoledne. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech doprovází 25 jezdců. Spolu s výběrčím vozem se ulicemi Kyjova prohání 28 koní. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na městské radnici a jízda postupně navštíví dalších 55 domácností. Kyjov patří mezi posledních pět míst u nás, kde lze tento starobylý letnicový zvyk spatřit.

Záplava krojů

Kyjovský kroj je právem označován za nejkrásnější a nejzdobnější vůbec. Nejrůznější varianty kyjovských krojů potkávají návštěvníci slavností doslova na každém kroku. 4 000 účinkujících se jen tak neschová. Největší koncentrace této krásy je pak v sobotní přehlídce krojů. Více než 100 účastníků na sebe oblékne slavnostní a starobylé skvosty určené k nejrůznějším obřadním příležitostem v průběhu celého roku. Odpoledního průvodu se účastní obyvatelé 45 obcí regionu. Tradičně se zde sejde až 3500 krojovaných.

Víno a dobroty ze Slovácka

Ve stáncích, mázhauzech i sklípcích nabídne svá vína bezmála 20 vinařství z Kyjovské vinařské oblasti. Asi 400 vzorků vín odrůdy Rulandské bílé, šedé, modré a Chardonnay z produkce profesionálních vinařství z celé České republiky mohou návštěvníci ochutnat v průběhu soboty i neděle na 13. ročníku Galerie rulandských vín.

Poklady regionální gastronomie nabídne hned několik soukromých prodejců na sobotním lidovém jarmarku i mimo něj. Do programu je zařazena nedělní Snídaně v trávě s tradičními slováckými specialitami i tzv. Krmelec, kde mohou hladovci ochutnat speciality tradiční české a moravské kuchyně, ale také míchané nápoje nebo rolovanou Thajskou zmrzlinu. 

Profíci na jednom jevišti - Sluk a Ondráš

Čtyřdenní folklorní maraton zakončí v neděli večer společný program dvou renomovaných profesionálních těles: Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu z Bratislavy. V komponovaném galaprogramu se oba soubory představí samostatně i ve společně nacvičených číslech.

Slovácký rok v Kyjově:

Nejstarší národopisnou slavnost v České republice poprvé pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního ročníku se navázalo hned v následujícím roce a poté i v letech dalších. Tradici přerušily politické zákazy v letech 1939 a 1948. Slovácké roky se obnovily v roce 1956 a od roku 1957 se konají pravidelně ve čtyřletých cyklech. Slavnosti si udržují regionální charakter a patří k největším a nejvíce navštěvovaným událostem tohoto žánru u nás. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024