pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Zdeněk Bláha
© MK ČROcenění Artis Bohemiae Amicis dostal pan Zdeněk Bláha

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Autor článku: 
TZ/klapka

Pan Zdeněk Bláha je výraznou osobností lidové kultury celorepublikového významu. Je vynikajícím hudebníkem multiinstrumentalistou, sběratelem a upravovatelem lidových písní, autorem mnoha skladeb a pořadů pro rozhlas, televizi i pódia, autorem několika scénářů, odborných publikací a zpěvníků. Dlouhá léta působil jako hudební redaktor Československého rozhlasu v Plzni, spolupracoval s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů a mnoha českými i moravskými folklorními soubory. 

Činnost a zásluhy pana Zdeňka Bláhy jsou výjimečné, proto mu již v roce 2007 byla udělena Cena ministra kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru.

Medaile Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury byla panu Bláhovi předána v rámci koncertu v Horní Bříze uspořádaném u příležitosti jeho 90. narozenin.

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020