neděle
18. srpna 2019
Svátek slaví: HelenaNový kostel Svatého Ducha na Šumné

Nový kostel sv. DuchaŠUMNÁ: Historie této obce na Znojemsku není dlouhá – letos slaví 210 let od svého vzniku. Po druhé světové válce plánovali obyvatelé stavbu kostela, ale doba, která nastala, této myšlence nepřála. Po mnoha letech má Šumná konečně svojí dominantu: 14. září 2008 byl zde biskupem Vojtěchem Cikrlem slavnostně vysvěcen nový kostel Svatého Ducha.

 

Záměr vystavět na Šumné kostel, se obejvil opět v roce 1997, kdy se pravidelně začaly konat mše v zasedací místnosti Obecního úřadu. Tehdejší zastupitelé obce si tenkrát nechali požehnat základní kámen na nový kostel od papeže Jana Pavla II., když navštívil Prahu.

Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Marek Štěpán, který má za sebou již několik zdařilých kostelů postavených na severní Moravě. I kostel na Šumné je architektonicky vyvážený a vhodně zapadající do okolní zástavby. Prostor počítá s padesáti sedícími a padesáti stojícími návštěvníky a jeho součástí je i suterénní klubovna, která umožní různá setkání. Stavba dodržuje tvarosloví klasického sakrálního prostoru, ale svým zpracováním přináší do Šumné moderní architektonický styl. Stavbu provedla znojemská stavební firma ATLANTA, ale některé práce provedli místní občané svépomocí.

 

Investorem stavby je Římskokatolická farnost Vranov nad Dyjí. Na financování stavby kostela se podílely Jihomoravský kraj, a to ve výši 1 600 000 Kč,  a ministerstvo kultury částkou 1 500 000 Kč.  

Zbylou nemalou část peněz se postupně podařilo sehnat díky menším i větším darům věřících a různých dobrodinců.

 

Mária Uhrinová

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

JÍLOVÉ U PRAHY: V sobotu 10. srpna zahájila v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy výstava Štěchovická kamenina Václava Davida. "Výstava předního českého keramika ukazuje nejen některá jeho dílka, ale je i určitou oslavou již 155 leté existence dílny. Je ale i určitou oslavou tradiční dlouhodobé spolupráce s naším regionálním muzeem," shrnul předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.08.2019

KUTNÁ HORA: V sobotu 20. července koncertem v kutnohorské Kapli Božího Těla skončil už 23. ročník týdenního kursu pro začínající sbormistry, který již tradičně pořádá NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu). Repertoár zahrnoval skladby od renesance po 21. století i úpravy lidových písní, v nichž se vystřídalo celkem sedmnáct sbormistrů z řad nejlepších či nejodvážnějších účastníků.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
14.08.2019