Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 21:08
Co se děje
ČR: Jste kulturní manažer, organizujete kulturní akce, plánujete vlastní kulturní projekt? Pro kulturní a umělecké zapálence vznikla nová vzdělávací platforma Culture matters, která přináší sérii videí a vzdělávacích materiálů pro všechny, kteří pracují v kultuře a chtějí se dále vzdělávat.
18.4.2014
BRNO: I letos udělí Český rozhlas Brno Cenu Gustava Broma. Z ankety, v jejímž 17. ročníku přijalo účast jednadvacet českých a slovenských publicistů, redaktorů, hudebníků a hudebních producentů, vyšel s největším počtem hlasů český jazzový klavírista a skladatel Emil Viklický.
18.4.2014
PRAHA: Ve Španělském sále Pražského hradu byla 17. 4. 2014 vyhlášena Chrudim jako Historické město roku 2013. Ceny předávala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem a předsedkyní Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Ivanou Popelovou.
18.4.2014
POLIČKA: Tento pátek 18. 4. je Mezinárodním dnem památek a sídel a o tomto víkendu se po dlouhých 26 letech otevře veřejnosti prohlídková trasa městského gotického opevnění v ulici Václavská.
17.4.2014
PRAHA: Přes padesát velkoformátových fotografií z databáze České tiskové kanceláře je od dnešního dne vystaveno pod širým nebem na pražské Kampě. Fotografie zachycují významné oficiální události i momenty z každodenního života související s členstvím ČR v Evropské unii.
17.4.2014
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (Malenovicích) upozorňuje všechny návštěvníky, že na velikonoční pondělí 21. dubna budou stejně jako každé pondělí všechny expozice uzavřeny. Naopak v době státních svátků 1. a 8. května se můžete vypravit do muzea nebo na Hrad Malenovice bez obav, že byste narazili na zavřené dveře.
17.4.2014
PLZEŇ: Mladý dokumentarista Bohdan Bláhovec, držitel Ceny české filmové kritiky za film Show!, se jako plzeňský rodák rozhodl zdokumentovat projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury pro rok 2015.
17.4.2014
ČR: Mezinárodní den památek a historických sídel a oslavy Velikonoc se časově setkávají. Mezinárodní den památek a historických sídel, který si každoročně připomínáme 18. dubna, letos připadá do období velikonočních svátků.
17.4.2014
ŠTÍTINA: Na přelomu dubna a května se ve Štítině na Opavsku uskuteční 13. ročník krajské postupové přehlídky venkovských divadelních souborů nazvané Štivadlo.
17.4.2014

Editorial

Slavná vila na Kampě, kterou v minulosti obývala řada významných osobností, mezi nimi i Jan Werich, je od povodní v roce 2002 opuštěná. V duchu potěmkinových vesnic se na barokní stavbě opravila jen vnější fasáda, vevnitř jsou otlučené zdi, a za oběť povodním padla i zahrada.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden