Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Facebook
Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 20:08
Co se děje
ČR: Poprvé ve více než stoleté historii skautingu navštíví Česko nejvyšší skautský světový představitel- skautský náčelníka João Armando Gonçalvese.
27.11.2015
RUMBURK: V kostele sv. Vavřince v Rumburku je od začátku adventu k vidění klášterní betlém. Jeho příprava skončila postavením figurek. Jesličky vyřezané těmi nejlepšími řezbáři Šluknovska pochází z roku 1922.
27.11.2015
PLZEŇSKÝ KRAJ: Ve třech kategoriích ceny pro vítěze získaly kroniky obcí Koryta (Plzeň-sever), Žihle a kronika města Starý Plzenec. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo 24. listopadu 2015 v Měšťanské besedě v Plzni.
27.11.2015
NYMBURK: V úterý 24. listopadu se na malé scéně Hálkova divadla v Nymburce uskutečnil literární večer prvního ročníku Ceny Františka Hrubína. Jeho pořadatelem byli Klub pražských spisovatelů, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a město Nymburk.
27.11.2015
PARDUBICE: Správní rada obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl se tento týden sešla na Pardubickém kraji. Její členové vyhodnotili plnění rozpočtu letošního roku. Ten byl zejména díky podstatnému zvýšení dotace Ministerstva kultury naplněn podle plánu.
27.11.2015
KRAJ VYSOČINA: Krajská knihovna Vysočiny uspořádala v tomto týdnu v Havlíčkově Brodě tradiční Malou knihovnickou slavnost, v rámci které ocenila nejlépe pracující neprofesionální knihovny, kterých je v Kraji Vysočina celkem 563.
27.11.2015
ZLÍNSKÝ KRAJ: Rada Zlínského kraje schválila projektový rámec projektu „Odborný katalog sbírek Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně pro stálou expozici – Prostor Zlín“.
27.11.2015
PRAHA: Na Středu zájmu: KULTURA 360° vystoupí i předseda evropské skupiny pro kulturní a kreativní odvětví Kreativní Česko Rasmus Wiinstedt Tscherning. Předseda pracovní skupiny Evropské komise přijede promluvit o stavu a financování kulturních a kreativních odvětví na evropské úrovni.
27.11.2015
BRNO: V termínu od 14. do 20. března 2016 se uskuteční již 7. ročník brněnského Týdne výtvarné kultury. V současné době přijímají organizátoři programy, kterými se do něj můžete zapojit.
27.11.2015

Editorial

Ne, že by festivalová sezona úplně skončila, ale největší vlna letních festivalů je pro letošek pryč. Po uplynulé sezoně se chci zmínit o tom, co mě během ní napadlo a sice, co pro město či obec může festival znamenat. Ve velkých městech nový festival jen rozšíří nabídku, jsou ale takové lokality, kde se žádná jiná kulturní akce nekoná a festival může obec zviditelnit.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden