Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 20:08
Co se děje
FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Dlouhotrvajícím potleskem ve stoje odměnili malí návštěvníci dětského baletu Louskáček soubor Základní umělecké školy B-Art z Valašského Meziříčí, který vystoupil 26. února dopoledne ve frenštátském kině.
27.2.2015
PRAHA: V sobotu 14. března bude Novoměstská radnice již podruhé patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů.
27.2.2015
KRNOV: Omnium z.s., Město Krnov a ÚPP FA ČVUT Vás zvou na seminář PROMĚNY HISTORICKÉ ARCHITEKTURY VENKOVA (III.) – Krnov. Záštitu poskytl ministr zemědělství Marian Jurečka.
27.2.2015
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Kraj se zúčastnil 24. ročníku mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2015, který se konal ve dnech 19. – 22. února na výstavišti v Praze Holešovicích.
27.2.2015
PRAHA: Ve čtvrtek 26. února překročil počet návštěvníků výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované padesát tisíc. Návštěvník s číslem 55 555 získá rodinnou vstupenku na všechny hrady a zámky spravované NPÚ.
27.2.2015
ČR: Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem pořádá již jedenáctý ročník Festivalu muzejních nocí. Proběhne ve dnech 15. května – 13. června 2015.
25.2.2015
ČR: Kampaň Muzea a 20. století – Muzea a Velká válka aneb 100 let od vypuknutí 1. světové války, kterou pro rok 2014 vyhlásila Asociace muzeí a galerií ČR, bude probíhat až do roku 2018 a vyvrcholí oslavami 100. výročí vzniku samostatného československé­ho státu.
25.2.2015
PRAHA: Experimentální prostor NoD zve na unikátní sympozium, jehož cílem je z několika odborných pohledů odpovědět na otázku „Co je videoart?“.
25.2.2015
HRADEC KRÁLOVĚ: Na jaro 2015 připravuje Divadlo Drak výjimečný interaktivní divadelní projekt Labyrint světa a ráj srdce. Inscenace se bude odehrávat v celé budově divadla a přilehlého Labyrintu a bude na programu pouze 5 týdnů!
25.2.2015

Editorial

Když se řekne veřejný prostor, je jasné, o co se jedná. Ale určitě nebude na škodu, když k našemu tématu řekneme pár upřesňujících slov. Na pomoc si vezmeme legislativu. Naše právní normy sice neznají pojem „veřejný prostor“, ale v zákoně o obcích (128/2000 Sb.) najdete spojení “veřejné prostranství“, což je významově v podstatě totéž. Zákon tak označuje náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejnou zeleň, parky, podchody a další prostory přístupné každému bez omezení, sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru. Potud zákon.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden