Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 20:08
Co se děje
JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Pro zájemce o nové techniky, které rozvíjejí fantazii a pomáhají napsat prozaický text, připravil Památník písemnictví na Moravě i v tomto školním roce semináře tvůrčího psaní. Jsou určeny žákům a studentům od 12 do 19 let, budou se konat v únoru a březnu po celé Moravě a jejich návštěva je bezplatná.
30.1.2015
JÍLOVÉ: Turisté si brzy budou moci prohlédnout další hornickou památku ve Středočeském kraji – štolu Václav v Jílovém u Prahy, kde se těžila zlatá ruda. Kraj poskytne 100 000 Kč na vyčištění štoly občanskému sdružení Montanika, které ji chce poté s Regionálním muzeem v Jílovém u Prahy zpřístupnit veřejnosti.
30.1.2015
OLOMOUCKÝ KRAJ: Finanční podporu určenou na regionální funkce knihoven odsouhlasili na svém posledním lednovém jednání krajští radní. Podobně jako v uplynulých letech bude smlouva uzavřena se sedmi pověřenými knihovnami.
30.1.2015
OLOMOUCKÝ KRAJ: Vodoléčba a Vincenz Priessnitz jsou na návrh hejtmanství v Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Priessnitzův odkaz se tak stal prvním nemateriálním historickým statkem Olomouckého kraje.
30.1.2015
ČR: Petrohradská Ermitáž je pokladnicí více než tří miliónů uměleckých děl. U příležitosti 250 let od svého založení otevřela tato přísně střežená instituce dveře filmařskému štábu, aby odkryla svoje poklady divákům celého světa.
30.1.2015
ČR: V roce 2015 si připomínáme 1200 let od narození tohoto významného byzantského právníka, státníka a teologa, jednoho z nejvýznamnějších učenců 9. toletí. Svatý Metoděj, starší bratr sv. Konstantina-Cyrila, se narodil v roce 815 v bulharské Soluni.
30.1.2015
ČR: TV stanice Kinosvět, kterou provozuje Československá filmová společnost, s.r.o., bude od úterý 24. února 2015 vysílat krátké dokumenty mapující kulturní a přírodní statky UNESCO pod názvem „Skryté poklady“.
30.1.2015
ŠLUKNOV: Od 30. ledna mají návštěvníci šluknovského zámku možnost zhlédnout část ojedinělé kolekce historických dřevěných hodin z jižního Německa i Čech. Kromě běžně známých typů jistě zaujmou i hodiny se zvonkohrami, píšťalovým strojem nebo figurálními automaty.
30.1.2015
ČR: Od 1. července hledá Nadace Brücke/Most dva nové dobrovolníky pro oblasti „kultura“ a „vzdělávání“. Dobrovolník/do­brovolnice bude spolupracovat na kulturních a pedagogických projektech, stane se podporou při realizaci akcí, bude překládat, rešeršovat a aktualizovat informační materiály a převezme organizační úkoly v rámci projektu a na sekretariátu.
30.1.2015

Editorial

Způsobů, jak opatřit peníze na ziskový i neziskový projekt, je více. Ovšem řekněme si, že Ti, kteří to dokázali, se museli obrnit trpělivostí a potřebovali disponovat časem; obcházet radnice, sponzory a ucházet se o nejrůznější dotace, vydá na jeden pracovní úvazek. Pořadatelé (nositelé projektu) často musí počítat s tím, že náklady zaplatí ze svého.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden