pátek
12. února 2016
Svátek slaví: Slavěna
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.czNová pražská scéna

Autor článku: 
mis

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Mohlo by vás také zajímat...

LIBEREC: Kulturní počin roku. To je název nové soutěže, kterou vyhlašuje statutární město Liberec. Cílem je podnítit veřejnost k většímu zájmu o kulturní dění v Liberci. Zároveň jde také o to, ocenit nejlepší příspěvek v oblasti kultury v daném kalendářním roce.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
12.02.2016

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Opět po roce ožije město slovenskou kulturou. Ve dnech 12. - 21. února 2016 Statutární město České Budějovice pořádá XVII. ročník Dnů slovenské kultury. Navštívit můžete kulturní akce, výstavy, některé budějovické restaurace budou v tyto dny podávat slovenské speciality.

Jihočeský kraj
Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
12.02.2016

BRNO: Místo pro vystavení Madony z Veveří představilo 10. února Diecézní muzeum v Brně. Obraz se vrátí téměř po šedesáti letech na jih Moravy, tedy do míst, kde vznikl. Bude umístěn v objektu na ulici Petrov 1.

Jihomoravský kraj
Památky
Co se děje
12.02.2016

ČR: Soutěžte o titul Čtenář roku.  Pro svoji třídu můžete vyhrát věcné ceny z nakladatelství Albatros a dva dny plné překvapení v Praze! Zapojte všechny spolužáky, čtěte spolu knihy, vyplňujte testy, a když bude právě vaše třída ta nejaktivnější, tedy s nejvyšším počtem správně vyplněných testů na žáka, výhra je vaše. 

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.02.2016