pátek
6. května 2016
Svátek slaví: Radoslav
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.czNová pražská scéna

Autor článku: 
mis

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Správní rada Nadace OF schválila na svém dubnovém zasedání vyhlášení grantového řízení pro rok 2016 v obnově památek, a to ve dvou programech: Opomíjené památky a Památky a zdraví. Žádosti o granty je možné podávat na zveřejněných formulářích ode dne vyhlášenído 30. černa 2016.

Celá ČR
Granty, Památky
Co se děje
06.05.2016

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Tradiční Odpoledne s humanoidy pořádané Filozofickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích představuje pro účastníky příjemné zpestření běžného dne jinak knihami zavaleného vysokoškolského studenta.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.05.2016

KUKS: O filipojakubské noci téměř před 300 lety dopálil hrabě František Antonín Špork jezuity ze Žirče, když „dal na vršek, kde měla Kalvárie státi, nositi různý neřád. Večer o čarodějnicích pak dal zapáliti rakety na vysokém stromě, tamtéž nad celým lesem stojícím, což bylo zdaleka široka viděti... “ Dávná událost už podruhé inspirovala organizátory Reje čarodějnic v Braunově Betlémě u Kuksu.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.05.2016

PŘÍBRAM: Kdo by neznal kultovní maďarský animovaný seriál Rodina Smolíkova. Příběhy Ládínka, jeho pubertální sestry Týny, rodičů Gábi a Pepy, psa Zorra, kočky Žofie a jejich neodbytného souseda dr. Halíře se nyní díky Studiu Dva dočkaly divadelní adaptace. V sobotu 7. května ji pražské divadlo uvede v příbramském Divadle Antonína Dvořáka, představení začíná na Velké scéně v 19 hodin.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
06.05.2016