Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Facebook
Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 21:08
Co se děje
ČR: Ministerstvo kultury – odbor regionální a národnostní kultury vyhlašuje pro rok 2016 výběrová dotační řízení na projekty v níže uvedených programech.
24.8.2015
PRAHA: Důležitým posláním festivalu Dvořákova Praha je mimo jiné prezentace výjimečných mladých talentů, kteří poutají mezinárodní pozornost.
28.8.2015
VSETÍN: V sobotu 26. září 2015 bude vsetínský dům kultury po celý den patřit fanouškům hip hopu. Nejen pro ně, ale také pro milovníky kvalitní hudby, dynamického tance nebo pouličního výtvarného umění připravil Dům kultury Vsetín akci s názvem HIP HOP JAM VSETÍN.
28.8.2015
JIČÍN: Jubilejní festival Jičín Město pohádky, který se uskuteční ve dnech 9. – 13. září, má podtitul Ať žijí pohádky! Pořadatelé chtějí podpořit smysl pohádek i svět fantazie a propagací živého vyprávění i předčítání vrátit pohádky do života rodin.
28.8.2015
PRAHA: Nejdražší, největší, nejmenší, nejzachovalejší, s nejzajímavějším příběhem… Zkrátka všechny sběratelské unikáty, které stojí za to vidět, bude každý rok zpřístupňovat návštěvníkům veletrhu Sběratel výstava Praga Piccola.
28.8.2015
PRAHA: Známé osobnosti si 27. srpna odpoledne vyzkoušely v hotelu Hilton Old Prague Town techniku koláže. Vyrobit si vlastní umělecké dílko z výstřižků papíru a pomoci tak neslyšícím přišla Kateřina Herčíková, Michaela Dolinová, Štěpánka Duchková, Lenka Zahradnická, Bára Štěpánová, Kamila Špráchalová a Václav Florian.
28.8.2015
PRAHA: Výstava originálních operních kostýmů jedné z největších pěveckých hvězd 20. století Jarmily Novotné se uskuteční mezi 9. zářím 2015 a 4. lednem 2016 v Obecním domě v Praze.
28.8.2015
RUMBURK: V sobotu 12. září 2015 se v Loretě Rumburk uskuteční Loretánské slavnosti 2015 v Rumburku. Barokní sakrální památka díky nim ožije dobovou hudbou, tancem i divadelními pohádkami.
28.8.2015
KRAJ VYSOČINA: Pro plánovanou prezentaci na světové výstavě EXPO 2015 v italském Miláně připravil Kraj Vysočina speciální tematické www stránky. Jedná se o účelový materiál poskládaný z pečlivě vybraných fotografií rozdělených do pěti preferovaných kru­hů.
28.8.2015

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden