čtvrtek
27. října 2016
Svátek slaví: Šarlota, Zoe
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.czNová pražská scéna

Autor článku: 
mis

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V lednu 2017 začne pracovat České literární centrum. Instituci, která by měla sjednotit a zefektivnit propagaci české literatury v zahraničí i doma, bude spravovat příspěvková organizace ministerstva, Moravská zemská knihovna v Brně.  České literární centrum bude sídlit v Praze a v prvním roce své existence zaměstná až osm lidí. Vybraní zástupci literární obce budou sdruženi v Radě Českého literárního centra tak, aby měli možnost přímo spolupodílet se na směřování centra i koordinaci jeho aktivit.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
26.10.2016

JIHOČESKÝ KRAJ: Návštěvnost na jihočeských památkách, které spravuje Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, rok od roku roste. Miliontý návštěvník prošel oproti loňskému roku jejich branami již v průběhu měsíce září. Kromě zájemců o klasické prohlídkové trasy lákají památky během sezóny na více než pět stovek kulturních akcí a zůstávají oblíbeným místem k uzavírání sňatků. 

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
26.10.2016

PRAHA: Duchovní vůdce Tibeťanů a nositel Nobelovy ceny za mír při své návštěvě Prahy posvětil na Žofíně strom, který na jaře příštího roku zapustí kořeny v Botanické zahradě hl. města Prahy. Jeho Svatost dalajlama se tak stane už 71. významnou osobností, která se zapojila do projektu Kořeny osobností v botanické zahradě. Společně se stromem tak symbolicky zanechává své kořeny v České republice. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.10.2016

MOKRÉ: Dne 3. 11. 2016 od 15 h proběhne vyhodnocení Soutěže zpravodajů Rychnovska 2015. Akci, která se koná v Mokrém, ve Společenském klubu (čp 88), moderuje herec a recitátor Jaroslav Brendl.  Podrobnosti najdete v přiložených souborech. 

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.10.2016