úterý
31. května 2016
Svátek slaví: Kamila
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.czNová pražská scéna

Autor článku: 
mis

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Mohlo by vás také zajímat...

BYSTŘICE NAD PERNŤEJNEM: V červenci se do Bystřice sjedou všichni příznivci audiovizuální tvorby. Ve dnech 22. až 26. července se ve městě pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka uskuteční START FILM FEST, který vymyslel ředitel Kinematografu bratří Čadíků Josef Čadík a pro realizaci nadchl starostu Bystřice nad Pernštejnem Karla Pačisku i ředitele tamější Vyšší odborné školy a Střední odborné školy zemědělsko-technické Miroslava Nováka. 

Kraj Vysočina
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.05.2016

ČR: Asociace vydavatelů audioknih vydala žebříček prodejnosti audioknih distribuovaných na fyzických nosičích za měsíc duben 2016. V příloze najdete TOP 10 nejprodávanějších CD a rozšířené informace o třech nejúspěšnějších titulech.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
31.05.2016

PRAHA: O druhém červencovém víkendu se v Praze a Středočeském kraji uskuteční jedinečná mezinárodní konference a série koncertů WASBE Prague 2016. Světová asociace dechových orchestrů a ansámblů WASBE se letos v červenci poprvé ve své historii sejde v Praze, aby tak symbolicky navázala na tradici, jež vzešla od nás, z Čech, Moravy a Slezska.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
31.05.2016

BLANSKO: Ve dnech 9. – 10. června 2016 proběhne 13. ročník Celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby školní kategorie ZLATÉ SLUNCE. Soutěž se koná v Blansku již podruhé. Do Blanska postupují účastníci z předcházejících soutěžních zemských kol, která se konají pro Čechy ve Dvoře Králové nad Labem a pro Moravu v Brně. 

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
31.05.2016