Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 21:08
Co se děje
ÚSTÍ NAD LABEM: Kulturní fabrika ARMATURKA nabízí od září pravidelné tvůrčí kurzy, přednášky, workshopy, filmové projekce, animační programy pro děti, komentované prohlídky a další doprovodné akce, připravované k výstavám v Galerii Emila Filly, Pro designu a Malé galerii.
1.10.2014
TÁBOR: Cesta ke knize je hlavním tématem třetího ročníku Mezinárodního festivalu malých nakladatelů Tabook, který zahajuje zítra, 2. října 2014.
1.10.2014
Devátá sezóna Divadla LETÍ, které uvádí výhradně současnou dramatiku, se zaměří na české autory. Světové premiéry se dočkají tři nové původní hry českých autorů, vzniklé v rámci rezidenčního programu, a to ve Studiu Švandova divadla, ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti a v brněnském HaDivadle.
1.10.2014
RUMBURK: Loreta Rumburk začátkem října překoná hranici desetitisícové návštěvnosti. Stane se tak poprvé v její novodobé historii. Pro jubilejního návštěvníka je připravena knižní odměna a celoroční volná vstupenka.
1.10.2014
PRAHA: Česká komise pro UNESCO ve spolupráci s Obecním domem, a.s. si Vás dovolují pozvat na kulatý stůl s diskusí pod názvem „ROLE MÉDIÍ V OBLASTI VZDĚLÁVÁNÍ K UMĚNÍ“
1.10.2014
PLTEŇ: Pod mottem „Město vytváříme společně!“ proběhne v pátek až neděli 17. – 19. října první ročník dobrovolnického festivalu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Festival Anděl Fest díky dobrovolníkům zkrášlí město a nabídne bohatý doprovodný program.
1.10.2014
PLZEŇ: Jedenáctiletý Martin Pelikán z Plzně se stal vítězem soutěže o novou vlajku Evropské unie, vyhlášené holandským umělcem Jonmarem van Vlijmenem v rámci uměleckého rezidenčního pobytu, pořádaného Evropským hlavním městem kultury 2015.
1.10.2014
BRNO: Pátý ročník Brněnských gospelových dnů se uskuteční v termínu od 7. do 12. října 2014. Tato kulturní událost přiblíží Brňanům osobitý hudební žánr – moderní gospel, který vychází z tradice a kultury amerických černochů, ale již řadu let je s velkou oblibou rozvíjen také v evropských zemích.
1.10.2014
PRAHA: Hlavní město potvrzuje svůj motivační přístup k ochraně památkově významných objektů. Od příštího roku dojde k navýšení grantů na historické objekty ve správě soukromých vlastníků.
30.9.2014

Editorial

Počítadlo návštěvnosti na webu Místní kultury vykázalo tři čvrtě miliontého návštěvníka, který „se dostavil“ během uplynulého víkendu. Možná si řeknete: nic moc, zvláště, když dodám, že počítadlo „jede“ od začátku roku 2008, kdy jsme přešli z papírové formy výhradně na internetovou síť. Nás ale to číslo těší; na našich stránkách převažují dobré zprávy, nenabízíme žádné skandály, drby ani katastrofy, a pokud jsou některé přeci jen z kategorie blbá zpráva, drží se v rovině suchého, tedy čtenářsky neatraktivního, konstatování.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden