Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 21:08
Co se děje
OSTRAVA: Po velkém úspěchu z minulých let i letos Divadlo loutek Ostrava ruší prázdniny. Od 12. července do 16. srpna je připraven zábavný program pro děti i jejich dospělé v rámci akce Léto s pimprlaty.
7.7.2015
VOLARY: V sobotu 11. července se ve Volarech uskuteční již 7. ročník soutěže v tradičním ručním kosení Volarský sekáč. Závod pořádají volarská sdružení Ekocentrum a U Nás ve spolupráci s městem Volary.
7.7.2015
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Už potřetí se na Broumovsku koná letní dobrovolnická brigáda SummerJob. V Martínkovicích a dalších čtyřech obcích tráví týden letních prázdnin či dovolených mladí lidé z celé ČR.
7.7.2015
ČR: Letos Geisslers Hofcomoedianten pořádají už pátý ročník Festivalu zámeckých a klášterních divadel. Toto léto je můžete vidět v Jihomoravském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji
7.7.2015
PRAHA: Jungmannovo náměstí znovu ožije hudbou! Již potřetí se do krásných prostor v centru Prahy vrací multižánrový festival Léto na Jungmaňáku.
7.7.2015
PRAHA: Na pražském Staroměstském náměstí proběhl 5. 7. 2015 dvoudenní program, který byl vrcholem celoročního projektu Husovské slavnosti 2015. Nechyběl ani Jára Cimrman.
7.7.2015
ČEŠOV: Sjezdy rodáků se staly módou poslední doby. A to užitečnou; sousedská sekání občas zaplaší někdejší sousedské spory. Lidé zavzpomínají na dávné a současné hezké chvilky a často se narodí nápad, co všechno ještě možné v obci dělat.
7.7.2015
ČR: Do 30. června 2015 bylo možné nominovat svou oblíbenou neziskovou organizaci. Nyní se nestátní neziskové organizace mohou samy přihlásit k ocenění do 17. července 2015.
7.7.2015
ČR: Návrh Koncepce podpory umění na léta 2015−2020 připravil Institut umění − Divadelní ústav (IDU) během dubna až června 2015, a to na základě pověření Odboru umění, literatury a knihoven Ministerstva kultury České republiky.
3.7.2015

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden