Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 21:08
Co se děje
ČR: Rapové hity ilegální kubánské kapely Los Aldeanos roztančí již brzy Českou republiku a vypoví posluchačům vlastní příběhy ze života na „Ostrově svobody“. Nechte zaznít kubánský rap Los Aldeanos i ve vaší obci.
2.9.2014
CHRUDIM: Dětský folklorní soubor Kuřátka Chrudim oslaví 20 let svého trvání. Soubor působí v Chrudimi od roku 1994. Náměty a inspiraci čerpají děti v bohatém kulturním dědictví chrudimské Vysočiny.
2.9.2014
POLIČKA/PRAHA: Americká megastar Red Bastard, mimové z Egypta, Ekvádoru a mnoha Evropských zemích se spolu s českými umělci představí na 3. ročníku Mime Festu.
2.9.2014
PRAHA: Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy připravil v pořadí již jedenáctý ročník akce pražských domů dětí a mládeže Zastávka volný čas.
2.9.2014
PRAHA: Společnost pro taneční a múzickou výchovu, Institut umění – Divadelní ústav a Nadace Bohuslava Martinů zvou na site-specific projekt Kytice − mezigenerační dialog na hudbu Bohuslava Martinů v choreografii a režii Evy Blažíčkové.
2.9.2014
PLZEŇ: Již od soboty 30. 8. 2014 pracuje v Plzni na Slovanech 18 mladých lidí z Čech a Bavorska, v rámci druhé části česko-německého divadelního projektu čojč urbanEx, na tvorbě nového představení, které v pátek 5. 9. hodlá prezentovat před plzeňskými středoškoláky.
2.9.2014
VSETÍN: S posledním srpnovým dnem bylo ukončeno on-line hlasování fanoušků pro soutěžící kapely přeshraničního projektu MUZIKOMATu. Do listopadového finálového klání postoupily hudební formace (viz níže), z nichž odborná porota vybere 9. listopadu 2014 českého a slovenského vítěze.
2.9.2014
Seminář pro speciální pedagogy, lektory tvůrčích volnočasových dílen i širokou veřejnost – Hmatové knihy – se uskuteční v pondělí 15. září 2014 od 15:00 hodin v učebně Krajské knihovny Vysočiny (vestibul Staré radnice).
2.9.2014
PRAHA: Koncem měsíce srpna se v reprezentačních prostorách rezidence pražského primátora uskutečnilo první pracovní setkání vyslanců nejvýznamnějších (co do počtu studentů) pražských vysokých škol vedených současným králem Majálesu Davidem Kožušníkem s primátorem Tomášem Hudečkem.
2.9.2014

Editorial

Počítadlo návštěvnosti na webu Místní kultury vykázalo tři čvrtě miliontého návštěvníka, který „se dostavil“ během uplynulého víkendu. Možná si řeknete: nic moc, zvláště, když dodám, že počítadlo „jede“ od začátku roku 2008, kdy jsme přešli z papírové formy výhradně na internetovou síť. Nás ale to číslo těší; na našich stránkách převažují dobré zprávy, nenabízíme žádné skandály, drby ani katastrofy, a pokud jsou některé přeci jen z kategorie blbá zpráva, drží se v rovině suchého, tedy čtenářsky neatraktivního, konstatování.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden