Nová pražská scéna

Autor: mis
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz
Interiér Divadla Na Rejdišti v Praze, foto www.divadlokonzervatore.cz

PRAHA: Divadlo pražské konzervatoře uvádělo svá představení na profesionálních pražských scénách, např. v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, Strašnickém divadle nebo v prostoru Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí.

Od 21. února 2011 zahájilo pravidelný provoz na své vlastní scéně Divadla Na Rejdišti v hlavní budově konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1.

Divadlo vzniklo přestavbou orchestrálního sálu, projekt byl financován z finančních mechanizmů EHP/Norsko za spoluúčasti hlavního města Prahy. Zrodil se tak nový pražský divadelní prostor se svébytným repertoárem a specifickou atmosférou. Provoz divadla přinese bezpochyby zintenzivnění a zkvalitnění jevištní praxe studentů. V Divadle Na Rejdišti budou kromě činoherních představení studentů hudebně-dramatického oddělení uváděny též operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu.

Historicky první premiérou Divadla Na Rejdišti, druhou premiérou pátého ročníku a třetím představením v novém divadle byla inscenace Žádná – celá – nekonečno, sahající od sonetů k antropologickým studiím a ještě mnohem dál. Režii autorské inscenace měla Tereza Ludvíková. Inscenaci připravila se studenty 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře, ve spolupráci se studenty 3. ročníku a se studenty hudebních oborů. Zhudebněné sonety Williama Shakespeara posloužily jako základ pro autorské kreace na téma lásky, sobectví, sexu, touhy, opuštěnosti. Tvůrci inscenace se nechali inspirovat nejen Shakespearem, ale také moderní poezií a románem, antropologickými studiemi nebo inzeráty na internetových seznamkách. Premiéra se odehrála 8. 3. 2011.

Divadlo konzervatoře (DIK) je jako součást Pražské konzervatoře určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Na tvorbě inscenací se ve spolupráci se studenty podílí profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo konzervatoře tak zaujímá význačné místo při završení studia na hudebně dramatickém oddělení tím, že výsledky práce studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak nabídnuty širokému publiku. Tento kontakt s běžným divadelním provozem a diváckou obcí klade vysoké nároky nejen na úroveň celé inscenace, ale také na studenty samotné, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté v prvních čtyřech letech studia. Platí zde nad jiné výmluvná slova Miroslava Hallera: „… jako nelze vychovat z někoho námořníka na suché zemi, tak nikdo nedokáže vychovat herce pro tvorbu na jevišti bez jeviště.“

Program divadla a další informace zde

Článek vložil Milan Strotzer dne: 9. Březen 2011 - 21:08
Co se děje
PRAHA: Druhý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO zahájíme v sobotu 18. října 2014 v Národním domě na Vinohradech. Opět se můžete těšit na to nejnovější z oblasti fotografie, tisku, ukládání dat a příslušenství.
21.7.2014
BRNO: Do tří brněnských divadelních budov, do Reduty, Janáčkova a Mahenova divadla, se mohou zájemci v červenci a v srpnu vypravit na prohlídku. Komentované prohlídky organizuje Národní divadlo Brno v termínech od 28. července do 2. srpna a od 4. do 9. srpna.
23.7.2014
DAČICE: V sobotu 19. července 2014 navštívil ministr kultury Daniel Herman Dačice. Po setkání na radnici s představiteli města navštívil základní uměleckou školu, prohlédl si Městské muzeum a galerii a Státní zámek Dačice-
23.7.2014
STŘEDOČESKÝ KRAJ: Prázdninové období je i vrcholem turistické sezóny. Středočeský kraj se může pochlubit celou řadou muzeí, hradů, zámků a dalších památek a přírodních rarit, které jsou oblíbenými cíli turistů.
23.7.2014
OSTRAVA: Celkem 35 novinářů z různých zemí se zúčastnilo press tripu, který pro ně připravil Magistrát města Ostravy v týdnu od 14. do 20. 7. Přijeli z Nizozemí, Francie, Itálie, Španělska, Anglie, Polska, Finska, Maďarska, Brazílie, Izraele a USA. Jednalo se o novináře z hudebních i cestovatelsky laděných médií, např. National Geographic.
23.7.2014
LIBEREC: Letošní ročník oslav Ještědu se uskuteční v sobotu 20. září od 10 do 18 hodin. Tentokrát pod mottem „Den plný klaunů“. V rámci tradičního programu si budou moci návštěvníci prohlédnout jindy nepřístupné prostory televizního vysílače a hotelu Ještěd, sledovat 11. ročník vynášení sudů piva na vrchol nebo výjezd autoveteránů na Ještěd.
23.7.2014
JIHLAVA: 17. července pořádal Pivovar Jihlava mimořádnou tiskovou konferenci, na které prezentoval potíže s hudebními produkcemi pivovaru a stížnost jednoho z okolních obyvatel na překračování hlučnosti.
23.7.2014
PRAHA: Letošní začátek léta se prostě vydařil. Jahod se urodilo nepočítaně a letošní várka jamu se vaří ostošest! Těšte se, až vám ho opět namažeme! Na své si přijdou malí i velcí, filmoví, divadelní i hudební gurmáni.
23.7.2014
ČR: Petice bojuje za změnu zákona „o ochraně veřejného zdraví“, jehož současné znění nastavuje pro kulturní akce pod širým nebem nesplnitelné podmínky. V důsledku pak může být legálně zlikvidována jakákoliv kulturní akce tohoto typu.
23.7.2014

Editorial

Už dávno, jsem psala o tom, jak mě oslovuje pouliční umění, to nečekané setkání s kulturou, na které se nemusíte, resp. ani nemůžete, patřičně „načinčat“. Nevadí, že zrovna jdete z nákupu a táhnete pytel brambor a květák, a nerušíte, když přijdete pozdě. Nikomu ani nevadí, když zjistíte, že Vás produkce nebaví a odejdete dříve.

Hledání v tištěných číslech

Inzerce

Redakce časopisu Místní kultura stále hledá externí dopisovatele z celé ČR. 

Máte literárního ducha, lehké pero a kamarádíte se s českým jazykem?
Jste součástí kulturního dění a rádi se podělíte o své zkušenosti?
 Pošlete ukázkový text na e-mail: redakce(zavináč)mistnikultura.cz, nebo se ozvěte
na tel.:  732 704 872.

Věstník emailem

Přehled článků za poslední týden