pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Pozvánka k události
© Archiv pořadatele



Nová knihovna v Praze 4 - Jezerka

PRAHA: Atraktivní prostory v Nuselské ulici v domě s číslem 94, kde se klientům po desetiletí nabízely úvěry, hypotéky a další bankovní služby, se změnily v místo, kam se bude chodit za čtením, poznáním i zábavou. Prostory historického objektu Občanské záložny v Michli totiž změnily své zaměření a po rekonstrukci v nich lidé najdou moderní knihovnu, pobočku Městské knihovny v Praze (MKP), s názvem Jezerka. První návštěvníky knihovna přivítá v pondělí 2. 3. Symbolicky na začátku Března měsíce čtenářů.

02.03.2020
13:00
Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

„V Praze 4 podporujeme čtení a čtenářské aktivity dětí, mládeže i dospělých, proto jsem ráda, že zajímavý prostor po bývalé bance využije právě knihovna,“ uvedla starostka MČ Praha 4 Irena Michalcová (ANO 2011). „Oceňuji i rychlost této přeměny. Rada městské části souhlasila se změnou účelu užívání nebytového prostoru z banky na veřejnou knihovnu před třemi lety. Prostor byl stavební firmě předán na podzim v roce 2018, stavba začala v lednu 2019 a letos v březnu knihovna přivítá první návštěvníky,“ dodala starostka Irena Michalcová.

Prostor knihovny je dvoupatrový. Prostorově nejvýraznějším prvkem v přízemí je Agora, centrální místo, kde se budou pořádat setkání, autorská čtení, přednášky i menší koncerty. Nerušené místo ke čtení nabízí tradičně pojatá Studovna a nápad lze k realizaci dovést v Atelieru. „Atelier je vybavený různými předměty a nástroji, které jsou potřeba k rukodělným aktivitám. K těm patří i dnes velmi populární upcycling, například přešívání starého na nové, a v Atelieru k tomu lidé najdou vše potřebné. Kromě nůžek, jehel a nití i šicí stroje,“ přibližuje aktivity Atelieru vedoucí pobočky Jezerka Lenka Nehasilová. A dodává, že pro ty, kteří se se strojem tak úplně nerozumí, jsou připravené lekce a workshopy pod vedením zkušených lektorů.

První patro je věnováno dětem a jejich rodičům, a také mládeži, které je vyhrazena celá jedna část knihovny. První patro láká ke hře v různých podobách – deskové hry, hry na stěnách, virtuální realita – ale i k odpočinku v houpací síti nebo pohodlné sedačce. V knihovně nechybí samozřejmě knihy. „Jezerka nabídne kolem 10 000 svazků,“ prozrazuje velikost výběru Nehasilová. „Věřím, že lidé do knihovny Jezerka přijdou za knihami, za nápady a inspirací i za lidmi, se kterými je mohou sdílet,“ zve k návštěvě knihovny Nehasilová.

„Rekonstrukce interiéru a vybavení objektu je dokončena, zbývá opravit jeho vnější plášť, na kterém se podepsaly roky, kdy byla budova prázdná. Výměna oken proběhla v minulém roce, ale pohled na budovu ještě kazí opadaná omítka, která se bohužel našim předchůdcům v radě do loňského rozpočtu nevešla. S opravou začneme na jaře letošního roku a vše by mělo být hotovo v červnu,“ slíbil místostarosta MČ Praha 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Městská knihovna v Praze na území městské části Praha 4 provozuje v současné době šest poboček z toho tři v objektech, které jsou majetkem městské části. „Jsem velmi rád, že můžeme občanům Prahy 4 nabídnout moderní knihovnu, nejen architekturou, ale také nabídkou služeb,“ dodává k rekonstrukci ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

 

Občanská záložna v Michli

Objekt Občanské záložny v Michli je stavba z konce 20. let 20. století, která byla v 90. letech kompletně rekonstruována pro potřeby pobočky Komerční banky podle návrhu architekta Miloše G. Parmy. Návrh interiéru architekta Tomáše Hořavy očišťuje historické prvky a zároveň nabízí moderní a pohodlný interiér, který zpříjemňuje čas strávený v knihovně. Historicky a umělecky nejhodnotnější součástí budovy je socha Spořivosti z roku 1931 od autorů R. Hájka a B. Stehlíka. Spořivost je symbolizována postavou mladé dívky s kasičkou na mince v rukou a se symboly prosperity, ozubeným kolem a klasy obilí, za zády. Socha byla prohlášena za movitou kulturní památku.

 

Výběr z březnového programu

  • Atelier a jeho možnosti, 4. 3. 2020 od 14.00 do 16.00 (sdílení zkušeností, nápadů a přání)
  • Odpoledne s deskovkami, 5. 3. 2020 od 17.00 do 19.00 (hraní deskových her)
  • Ze života ježků, 14. 3. 2020 od 10.00 do 11.00 (setkání s živými ježky)
  • Atelier: Začínáme šít – pytlíček na drobnosti, 19. 3. 2020 od 16.30 do 18.30 (workshop)
  • Koncert: Pražský komorní kytarový orchestr, 26. 3. 2020 od 19.30 (koncertní průvodce kytarovým repertoárem)

          Vstup volný

 

Informace o rekonstrukci

Stavebník a investor: Městská knihovna v Praze / hlavní město Praha

Vlastník objektu: hl. m. Praha, objekt svěřen do správy Praha 4

Architektonický návrh: Ing. arch. Tomáš Hořava

Zhotovitel stavby: EMV s.r.o., Praha

Zhotovitel interiéru: RESA s.r.o., Brno

Celkové náklady: 32.998 tis. Kč (náklady investiční 31.556 tis. Kč, náklady neinvestiční 1.442 tis. Kč)

 

Městská knihovna v Praze

Pobočka Jezerka

Nuselská 94, Praha 4

Otevírací doba: Po 13.00 – 19.00, Út 9.00 – 16.00, St 9.00 – 19.00, Čt 12.00 – 19.00, Pá 9.00 – 16.00, So 9.00 – 13.00

Bezbariérový přístup

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024