pondělí
19. srpna 2019
Svátek slaví: Ludvík
Nová kniha Bolek
© Knihcentrum.czNová kniha Bolka Polívky zachycuje okamžiky ze 70 let jeho života

ČR: Valašský patriot s celoživotní láskou k rodné hroudě a zároveň divadelní světoběžník. Dlouhán, který vyčnívá nejen svou výškou, ale také fantazií, kreativitou i schopností improvizace. Bolek Polívka, výjimečná osobnost českého hereckého řemesla, slaví 70. narozeniny a u této příležitosti se podílel na své biografické knize BOLEK.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Přirozeně originální

Ne každému herci se v malém českém rybníčku poštěstí zahrát si za svou kariéru takovou paletu charakterů, jako Bolku Polívkovi. Na divadelních prknech a před filmovými kamerami podává excelentní výkony už desítky let. Jak se na svůj život dívá z vlastního pohledu? Co ho umělecky inspirovalo a které události pro něj byly klíčové? To se dozvíte z Polívkových komentářů a vzpomínek, kterými doprovodil velké množství fotografií. Chybět nebudou ani postřehy z řad přátel a rodiny. Třeba jeho dcera Anna Polívková o něm píše: „Táta je opravdu neskutečně vtipný člověk. Je civilní a zároveň teatrální, vytváří krásné, plnokrevné charaktery s něžným humorem, který je vlastní jenom jemu. Je naprosto jedinečný, ale to asi mnozí lidé vědí. A také on.“ Svými perličkami přispěli i kolegové Eva Holubová, Arnošt Goldflam, Milan Lasica, Pavel Liška a mnoho dalších.

Šašek, klaun, nebo moudrý blázen?

Přestože si Bolka Polívku většina diváků pamatuje z filmových rolí, jeho divadelní stránka je ještě mnohem zajímavější. S divadlem začínal i procestoval svět, získával zkušenosti. Asi největší uznání kritiků sklidil za inscenaci Šašek a královna, ve které vystupoval se Chantal Poullain. Několik her také sám napsal i zrežíroval a více než čtvrtstoletí vede vlastní Divadlo Bolka Polívky v Brně.

Komediální nápady a zálibu v setkávání se zajímavými hosty přetavil do pořadů Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny. Právě v nich vznikly divácky oblíbené scénky i průpovídky, které postupem času zlidověly.

I když právě oslavil sedmdesátku, jeho vnímání okolí zůstává bystré a energické. Vyniká vtipem, přestože zažil situace, kdy mu nebylo do smíchu. Jaký je Bolek Polívka mimo záři reflektorů? O jeho světě, pestrém a plném přátel i neopakovatelných zážitků, si nyní můžete přečíst ve výpravné fotografické knize BOLEK, která vychází k jeho kulatinám.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

JÍLOVÉ U PRAHY: V sobotu 10. srpna zahájila v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy výstava Štěchovická kamenina Václava Davida. "Výstava předního českého keramika ukazuje nejen některá jeho dílka, ale je i určitou oslavou již 155 leté existence dílny. Je ale i určitou oslavou tradiční dlouhodobé spolupráce s naším regionálním muzeem," shrnul předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.08.2019

PRAHA: Narodila se v Praze, ale většinu svého dětství prožila v pohraničí, kam se její rodiče přestěhovali v padesátých letech v rámci poválečného dosidlování. Oba pracovali v rozhlase, kde se profesně nakonec usadila i ona. V tehdy komunistickém Československu snad ani netušila, že se jí někdy podaří uplatnit v oboru, který chtěla vždy studovat – dramaturgii. Osud Aleny Zemančíkové je úzce spjat s amatérským divadlem, ale také s osudem mým, protože je dlouholetou blízkou přítelkyní naší rodiny. Další díl seriálu Před Sametem a po Sametu je tudíž více osobní.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
14.08.2019