úterý
15. října 2019
Svátek slaví: Tereza
Nová kniha Bolek
© Knihcentrum.czNová kniha Bolka Polívky zachycuje okamžiky ze 70 let jeho života

ČR: Valašský patriot s celoživotní láskou k rodné hroudě a zároveň divadelní světoběžník. Dlouhán, který vyčnívá nejen svou výškou, ale také fantazií, kreativitou i schopností improvizace. Bolek Polívka, výjimečná osobnost českého hereckého řemesla, slaví 70. narozeniny a u této příležitosti se podílel na své biografické knize BOLEK.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Přirozeně originální

Ne každému herci se v malém českém rybníčku poštěstí zahrát si za svou kariéru takovou paletu charakterů, jako Bolku Polívkovi. Na divadelních prknech a před filmovými kamerami podává excelentní výkony už desítky let. Jak se na svůj život dívá z vlastního pohledu? Co ho umělecky inspirovalo a které události pro něj byly klíčové? To se dozvíte z Polívkových komentářů a vzpomínek, kterými doprovodil velké množství fotografií. Chybět nebudou ani postřehy z řad přátel a rodiny. Třeba jeho dcera Anna Polívková o něm píše: „Táta je opravdu neskutečně vtipný člověk. Je civilní a zároveň teatrální, vytváří krásné, plnokrevné charaktery s něžným humorem, který je vlastní jenom jemu. Je naprosto jedinečný, ale to asi mnozí lidé vědí. A také on.“ Svými perličkami přispěli i kolegové Eva Holubová, Arnošt Goldflam, Milan Lasica, Pavel Liška a mnoho dalších.

Šašek, klaun, nebo moudrý blázen?

Přestože si Bolka Polívku většina diváků pamatuje z filmových rolí, jeho divadelní stránka je ještě mnohem zajímavější. S divadlem začínal i procestoval svět, získával zkušenosti. Asi největší uznání kritiků sklidil za inscenaci Šašek a královna, ve které vystupoval se Chantal Poullain. Několik her také sám napsal i zrežíroval a více než čtvrtstoletí vede vlastní Divadlo Bolka Polívky v Brně.

Komediální nápady a zálibu v setkávání se zajímavými hosty přetavil do pořadů Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny. Právě v nich vznikly divácky oblíbené scénky i průpovídky, které postupem času zlidověly.

I když právě oslavil sedmdesátku, jeho vnímání okolí zůstává bystré a energické. Vyniká vtipem, přestože zažil situace, kdy mu nebylo do smíchu. Jaký je Bolek Polívka mimo záři reflektorů? O jeho světě, pestrém a plném přátel i neopakovatelných zážitků, si nyní můžete přečíst ve výpravné fotografické knize BOLEK, která vychází k jeho kulatinám.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní knihovna ČR spustila novou službu s názvem Navrhnout k digitalizaci. Každý registrovaný uživatel knihovny může měsíčně navrhnout 5 svazků, které jsou podle jeho mínění vhodné k digitalizaci. Z fondů knihovny je možné doporučit  bohemikální monografie, vícesvazkové monografie a neperiodické sborníky,

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
15.10.2019

ČR: Česko-německý fond budoucnosti vypisuje každým rokem jedno aktuální téma s cílem povzbudit české a německé partnery v rámci společných projektů k výměně názorů a zkušeností, které se tohoto tématu dotýkají. V souvislosti s tématem by měl být posílen vzdělávací charakter projektů reflektující společenskou situaci v obou zemích. U projektů k tématu roku může požadovaný příspěvek činit namísto běžných 50 % až 70% celkových nákladů.

Celá ČR, zahraničí
Granty
Co se děje
15.10.2019

ČR: Knihovnice a knihovníci se obracjí na své zřizovatele: Chcete mít kvalitní informace pro vzdělání (nejen) svých dětí? Podporujete pestrý komunitní život v místě bydliště? Rádi čtete a uvědomujete si, že knihovna vám a více než milionu dalších lidí šetří peníze za nákup drahých knih? Souhlasíte s potřebou kvalitního zázemí pro vědu a výzkum? Pak podpořte naše požadavky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
15.10.2019

BROUMOV: Sukova síň pražského Rudolfina bude v úterý 15. října hostit Slavnostní koncert laureátů Mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa.

Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
14.10.2019