sobota
23. června 2018
Svátek slaví: Zdeňka
Ilka Kulichová se zástupcem kulturního spolku ARTEFAkTUM-cz
© zdroj: https://blogotanci.blogspot.czLoučení s Ilkou Kulichovou

JILEMNICE: S pondělním večerem 19. února 2018 přišla smutná zpráva, že své těžké nemoci podlehla Ilka Kulichová (*1956), vedoucí pedagožka tanečního oboru ZUŠ Jilemnice. Žačka Aleny Bartošové-Jínové, Josefy Šimsové a Evy Rejškové vyučovala taneční a pohybovou výchovu v Podkrkonoší přes čtyři desítky let a patřila mezi autority oboru nejen v regionu.

Autor článku: 
Zuzana Smugalová

Od roku 2000 až do své nemoci vedla také neprofesionální Taneční soubor T. I. K. aktivně působící ve svém regionu. Kromě příprav krátkých tanečních vystoupení a vlastních celovečerních programů je důležitá i jeho spolupráce na různých uměleckých i sociálních projektech např. od roku 2008 s handicapovanými tanečníky na vozíku v integrované taneční skupině PATZ.
A samozřejmě nelze opominout pravidelnou a úspěšnou účast v krajských i celostátních přehlídkách scénického tance.

Choreografické myšlení Ilky Kulichové byla zásadně ovlivněno Mílou Urbanovou a Alenou Skálovou. Přesto, že žánrově je řazena ke scénickému tanci, převažující folklorní inspiraci ve svém tvorbě využívala Ilka Kulichová i pro svou pedagogickou praxi a to stylizací v kombinaci s obligátními tanečními technikami.  
Mnoho jejích žaček, které vedla od prvních tanečních krůčků až k jejich taneční dospělosti, vystudovalo pedagogické zaměření a věnuje se práci s předškolními dětmi či žáky ZŠ nebo studenty SŠ. Pokračovatelky přímo v taneční pedagogické linii a v choreografickém stylu si vychovala z bývalých i současných tanečnic souboru a mezi ně patří i její dvě dcery Radka Kulichová a Markéta Pražáková, kterým bude nyní určitě chybět nejvíc…
Upřímnou soustrast!

Osobně jsem Ilku Kulichovou vždycky vnímala jako člověka, který dokáže neskutečnou vnitřní silou překonat všechny nepřízně a útrapy. Nad zákeřnou nemocí bohužel zvítězit nedokázala.  I tak navždy zůstane nejen v mých vzpomínkách onou duševně silnou ženou s havraními vlasy po pás, která byla vždy ochotna nezištně poradit, pomoci nebo podpořit dobrý záměr, a kterou víc než samotný výkon a  stupeň hodnotící stupeň, zajímal skutečný význam věci a její další přínos do budoucna.

Její slova zachycená v publikaci z roku 2008 to mohou vyjádřit naprosto přesně: „…Ráda bych, aby děti, které učím, dokázaly svůj pohybový potenciál tvořivě využít. Ale zároveň tak. jak se dívám kolem sebe, vidím čím dál častěji, že je hodně důležité, abych nevychovávala „ředitelky zeměkoule“, ale opravdové poctivé a upřímné lidi, kteří se sice umějí prosadit, ale mají úctu k práci druhých a hlavně pokoru k tomu, co dělají…“

Prosím, věnujte její památce, tichou pietní vzpomínku...

Text vznikl s využitím publikace 5 celostátních přehlídek dětských skupin scénického tance Kutná Hora 2004 - 2008. (ed.Bohumíra Cveklová, Jiří Lössl, Praha: NIPOS-ARTAMA, 2008) Zdroj foto: www.artefaktum-info.cz, www.tik.wgz.cz

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Živé umění
Články a komentáře
21.06.2018