sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Kateřina Drdlová
© Archiv Kateřiny Drdlové



Loutkové divadlo potěší děti i dospělé

PRAHA: Chtěli byste se na chvíli přenést do světa pohádek, zahrát si na ježibabu nebo třeba loupat perníček společně s Mařenkou a Jeníčkem? Máte rádi loutkové divadlo, ale nebaví vás loutkám často opravovat přetrhané nitky? Chtěli byste divadélko snadno stěhovat z místa na místo a hrát dětem loutkové hry třeba venku v přírodě? Manželé Rudolf a Kateřina Drdlovi vymysleli zajímavé řešení v podobě lehkého kartonového divadla Marionetino. O tom, v čem je právě toto divadélko unikátní a co manžele inspirovalo k jeho vzniku, jsem si povídala s paní Kateřinou Drdlovou.

Autor článku: 
ter

Jaká byla vaše cesta k loutkám?

S loutkami a divadlem mám v podstatě spojené dětství. Když jsme byly se sestrou malé, trávily jsme každé léto na chatě. To byl pro nás, pro městské děti vyrůstající na pražském sídlišti, ráj. Celé dny jsme s kamarády vymýšleli různé hry, ale jedna z nejoblíbenějších se odehrávala v naší chaloupce. Tu nám postavil na zahradě můj táta a měla okenice se srdíčky. Když se okénko otevřelo, vše přímo vybízelo k nějaké veselé divadelní produkci.
Další spojovací nitkou s divadlem a loutkami byly návštěvy u mé babičky v severních Čechách, kde loutky a loutkářství vždy měly silnou tradici. S mým bratrancem a sestřenicí jsme nadšeně pročítali stará vydání meziválečného časopisu Srdíčko a předváděli jsme improvizované kašpárkovské výstupy.
A v neposlední řadě je mé dětství spojeno s loutkami Spejbla a Hurvínka, které zejména moje maminka používala k pravidelným improvizačním výstupům, někdy spojeným s výchovným ponaučením.

 

Mělo by si podle vás každé dítě vyzkoušet hraní loutkového divadla? Jak loutkové divadlo dítě rozvíjí?

Odpovím popisem opakující se situace z praxe. Často pořádáme herny pro děti, kde si děti mohou naše divadélka vyzkoušet. Vše probíhá tak, že vytvoříme několik herních stanovišť s divadly, dětem dáme k dispozici výběr mnoha loutek, kulis a rekvizit a potom již jen čekáme, co se bude dít.
Ve většině případů se odehraje tento scénář: dítě se s rodičem přijdou zeptat, co se tu děje. Když zjistí, že si vše mohou vyzkoušet, začnou si děti nosit potřebné loutky a kulisy, protože již většinou přesně ví, kterou pohádku či příběh si zahrají. Nutno dodat, že to velmi často nejsou klasické pohádky, nýbrž příběhy, které si děti v tu chvíli pohotově vymyslí, které mají často úžasný děj a neuvěřitelnou fantazii. Ve výsledku se rodiče posadí před hrací stoleček a pouze sledují děj. My také.
Toto se děje u dětí od cca 3 let, ale výjimkou nejsou děti vyššího školního věku, které mají blízko zejména k dramatické výchově. Je evidentní, že tato kreativní tvorba příběhů současně převáděná do mluvené řeči velmi aktivuje a podporuje schopnost improvizace a zejména vyjadřovacích schopností dětí.

 

Jaké jsou výhody dřevěných divadel a kartonových?

Nejprve bych začala loutkami. Nabízíme plošné loutky, které mají oboustranně zpracovanou přední i zadní část, s mnoha veselými a půvabnými detaily. Naší ilustrátorkou je Lenka Procházková, která má velký smysl pro pozitivní kresbu. Loutky jsou vysekávané z nejkvalitnější knihařské lepenky, což je velice pevný materiál, odolností srovnatelný se dřevem. Je také velice příjemný na hmat do dětské ruky a umožňuje využívat veškeré možnosti tisku, takže výsledkem jsou nádherné, živé barvy.
Původně jsme měli dvě řady loutek, dřevěné i kartonové, ale zákazníci v naprosté většině upřednostnili při nákupu kartonovou loutku, takže jsme s výrobou dřevěných loutek přestali.
S divadlem je to obdobné, nabízíme jednak dřevěný kufřík se sametovou oponou, který je velmi krásný, nicméně je spíše vhodný pro mateřské školy, protože vzhledem k vyšší hmotnosti vyžaduje přítomnost dospělého. Pro děti jsou ideální naše kartonová divadla, která jsou opět barevně velmi atraktivní, laminovaná po obou stranách, velmi odolná proti oděru a která bez problémů udrží váhu malého dítěte. Právě tato divadla používáme na dětských hernách.

 

Co máte na loutkových divadlech nejraději?

Jednak proces vymýšlení a tvorby nového. Když vzniká nová pohádka, které postavy v ní budou, doplňky, kulisy, s čím se mohou kombinovat, na jaký příběh budou pasovat.
A poté, kdy je vše vyrobeno, nová pohádka je již mezi dětmi a povede se, tak mě baví pozorovat, jak ji děti zcela přirozeně do svých příběhů zapojují. To mě asi těší nejvíce. Zjistit, že to, co jsme vymysleli a vytvořili, funguje a že dává nějaký smysl.

 

Jak trávíte léto?

Víceméně pracovně. Koná se celé řada krásných akcí v zajímavých lokalitách v ČR, které jsou často určeny pro děti. Nyní jsme byli např. na Hračkobraní v Kamenici nad Lipou, což je festival pro celou rodinu nabízející svým návštěvníkům hračky z přírodního materiálu, tvůrčí dílny, bohatý doprovodný program a mnoho dalšího.
Kromě toho doháním resty, na které mi přes rok nezbyl čas, ale především si užívám čas se svými dětmi a svou rodinou.

 

***
 

Kartonová divadla Marionetino můžete rozbalit všude, kde se vám zachce. Všechny kulisy a dekorace včetně loutek se vejdou do praktické krabice, ze které se potom divadélko postaví. Loutky se vodí pomocí lehkých dřevěných tyček. Malým dětem můžete příběhy zahrát sami, ty větší bude bavit, když si budou moci samy loutky vodit. Divadlo a loutky jsou půvabně ztvárněny s dětskou hravostí a fantazií. Marionetino nabízí celou řadu pohádkových setů a příběhů.
Pokud chcete vstoupit do světa pohádek, můžete vyzkoušet loutkové divadlo obsahující TŘI POHÁDKY - Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Neposlušná kůzlátka. Celý set obsahuje vše, co budete ke hraní těchto pohádek potřebovat. Součástí jsou i scénáře k pohádkám a pracovní přílohy. Vaše děti si tak mohou vyzkoušet zahrát dvě různé verze pohádek a ještě si třeba vymalovat a sestavit vlastní loutku.
Inspiraci se meze nekladou, zkuste si vymyslet s dětmi vlastní příběh, zapojte do hraní dědečky a babičky. Připravte si deku, uvařte lahodný čaj a vyražte s celou rodinou někam do přírody vybaveni kouzelným divadélkem plným pohádek a tajemných příběhů. Hraní loutkového divadla vás určitě bude moc bavit!
Loutkové divadlo bylo oceněno odborníky certifikátem SPRÁVNÁ HRAČKA.

Divadélko je možné objednat na: www.kufrik.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024