neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Logo
© Archiv pořadatele



Nestíháte měnící se svět a není vám to FUK? Přijďte zpomalit a inspirovat se na třetí ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání.

ČR: Festival umění a kreativity ve vzdělávání (FUK) si dává za cíl představit široký potenciál kreativního vzdělávání. A to jak pedagogům či kulturním profesionálům, tak rodičům a dětem i všem zájemcům z řad širší veřejnosti. Třetí ročník FUKu, jehož organizátorem je platforma pro kreativní učení uMĚNÍM, se uskuteční od 13. do 23. dubna na desítkách míst v Praze i dalších regionech. Festival se koná v rámci Světového týdne kreativity a inovací (World Creativity & Innovation Week) a připojí se tak k sedmdesátce zemí po celém světě oslavujících rozmanité formy kreativity.

od 13.04.2023 do 23.04.2023
Autor článku: 
Uměním - Platforma pro kreativní učení

Jak souvisí design nebo nový cirkus s přírodou? Proč je umělecké myšlení klíčové pro umělou inteligenci? Může procházka dovést čtenáře k Jiráskově Lucerně? Přesypávání ověřených informací do hlav se stává minulostí. Naopak umění a kreativita člověka učí, aby byl schopen reagovat na neustálé změny světa a společnosti. A právě „proměna“ je tématem třetího ročníku Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání. Tvůrčí přístupy ve vzdělávání přiblíží rozmanitý program přednáškami, workshopy, komentovanými prohlídkami či divadlem. Své si v něm najde odborná i širší veřejnost, děti i dospělí.

Co je to kreativní vzdělávání? Učení prostřednictvím umění a uměleckého myšlení je efektivní cestou, jak se připravit na výzvy současného i budoucího světa. Vytváří nesoutěživé a podnětné prostředí, které podporuje radost z učení, rozvíjí různé cesty poznávání a vnímání a otevírá prostor pro spoluvytváření hodnot. Učitelům, školám, odborníkům i umělcům FUK nabízí  možnosti, jak mohou uměním proměnit vzdělávání. Všem zájemcům pak ukazuje umění jako prostředek k proměně člověka. To vše se odráží v tématu třetího ročníku, jímž je proměna. „Neustálé proměny světa a společnosti vyžadují schopnost umět na změny reagovat. Jako společnost stojíme před novými výzvami v podobě radikalizace, sociálního ‚otevírání nůžek‘, překotného vývoje technologií nebo klimatické změny a právě umění nám může ukázat nové cesty. V učení i v umění se formujeme, utváříme. V umění i v učení vstupujeme do ‚hry‘ a vracíme se proměněni. Zdravé napětí mezi proměnou a návratem zpět je i jedním z principů duševní pohody,“ říká Jiří Raiterman, člen dramaturgického týmu festivalu.

Do festivalu se zapojí přes 50 kulturních subjektů z Prahy a dalších regionů České republiky. Lépe se vžít do různých situací a chápat souvislosti pomůžou účastníkům rozmanité dílny, workshopy, divadelní představení pro děti či komentované prohlídky. Odborná veřejnost může očekávat prezentace příkladů dobré praxe, pedagogické workshopy a představení výzkumů. Část pražského programu se zamýšlí nad budoucností kreativity ve spojení s umělou inteligencí. Umělecké myšlení totiž pomáhá logiku průmyslu a matematiky rozšířit o empatii či překvapivá řešení. Na toto téma připravuje FUK sérii workshopů pro děti i dospělé. Festivalová nabídka v Praze zve také na řadu workshopů spojených s výtvarným uměním. V souvislosti s výstavou Evy Koťátkové Moje tělo není ostrov v Národní galerii si lidé mohou vytvořit „emocionální bundy“. Donesené kusy oblečení ulehčí vyjádřit věci, které je jinak těžké sdílet. S odbouráním stereotypů či strachu pracuje nový výstavní a vzdělávací prostor Úhel pohledu v Centru současného umění DOX, využívá přitom rozšířenou realitu. V Kunsthalle Praha svěří komentovanou prohlídku výstavy Markéty Magidové Moje sladká nejedlá planeta studentům, kteří expozicí provedou své učitele či rodiče a odkryjí tak svůj pohled na současné umění. Na semináři ilustrátorky a autorky animovaných filmů Galiny Miklínové se zájemci mohou přiučit, jak vytvořit autorskou knihu nebo scénář k filmu. Kreativní vzdělávání prostřednictvím divadla zastoupí taneční představení Silnice č. 19. Studentky konzervatoře se spolu s Pamětí národa inspirovaly skutečnými příběhy romských obětí holocaustu. Tancem se vyjadřuje i Marta Trpišovská v inscenaci Kolečko: ověřitelé, která je exkurzí do světa optiky a relativity. Divadlo v Dlouhé organizuje interaktivní procházku Než se rozsvítí Lucerna, cesta plná úkolů se vztahuje k dramatu Aloise Jiráska. 

Třetí ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání probíhá opět také v mimopražských regionech. Jedna z legend české graffiti scény X-Dog povede v Broumově streetartový workshop. Účastníci pod vedením umělce pomalují opuštěnou zeď. V písecké Sladovně na jihu Čech se v rámci programu uskuteční Animárium na cestách,  zájemci si tak mohou vyzkoušet tvůrčí práci animátora na vlastní kůži. V Kounově v Královéhradeckém kraji Kulturní spolek Schule zve na interaktivní workshop Myšlenka, jejíž čas právě nastal, který na pomezí divadla a performance dětem i dospělým ukáže, jaká je síla a cesta myšlenky v současném světě.

Na Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání najdou inspiraci i zábavu jak děti, tak dospělí. Rodiče, i profesionálové z kulturních odvětví i pedagogiky. Díky více než padesáti zapojeným subjektům a organizacím si na své přijde každý na desítkách míst po republice. Předprodej vstupenek na jednotlivé akce se spustí v polovině března na platformě GoOut nebo přímo přes rezervační systém jednotlivých institucí, některé z akcí budou pro návštěvníky volně přístupné.

 

O Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání:

Už třetí ročník Festivalu umění a kreativity proběhne od 13. do 23. dubna 2023. Jeho cílem je představit široký potenciál kreativního vzdělávání pedagogům, rodičům, dětem, ale i kulturním profesionálům.

 

https://fuk.education/

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024