pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Unavená zahrada
© Štěpánka Jislová



„Některé uličky Broumova si nezadají se Stínadly,“ říká komiksová autorka Štěpánka Jislová

BROUMOV: Počátkem března zavítala do Literárního domku v broumovském klášteře česká ilustrátorka a komiksová autorka Štěpánka Jislová, která své krátké komiksové příběhy publikovala v řadě domácích i zahraničních sborníků. S komiksem Strom vyhrála v roce 2013 soutěž CZ.KOMIKS. Svou tvorbu představí spolu s německým spisovatelem Stephanem Gräfem na Literárním Café, které se uskuteční v úterý 19. března od 17:30 v Městské knihovně Broumov.

19.03.2019
17:30
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

V Broumově jste už téměř dva týdny - překvapilo vás tu něco?

Duch města je rozhodně zajímavý. Všimla jsem si, že je z velké části tvořen opravdu rozlehlými budovami a na druhé straně pitoreskními uličkami, které by si nezadaly se Stínadly. Po bližším přezkoumání se ukázalo, že část domů je prázdná, v kontrastu třeba s barevným náměstím. Zajímalo by mě, jak se tady žije, jak vypadá každodenní život. Ještě nemám prozkoumanou část města kolem autobusového nádraží, ale mám v plánu se tam vydat. Potřebuju si totiž někde zacvičit :-)

 

Na čem v Literárním domku pracujete?

Pracuji na knížce s pracovním názvem Rok (bez) vlasů, kterou píše Tereza Drahoňovská. Vypráví její osobní příběh s alopecií, nemocí, která pacienta postupně zbaví veškerého tělesného ochlupení. Jedná se o autoimunitní poruchu, jejíž příčiny je velmi složité objevit. Komiksová knížka bude mít přes sto stránek a probírá i témata českého ezo-byznysu s nadějí nebo symbolickou funkci (ženských) vlasů.

 

Je pro vás klášterní prostředí inspirující?

Broumovský klášter je pro mě rozhodně inspirující! V první řadě se mi už velmi zalíbil Literární domek, zařízený v jednoduché kombinaci červená-bílá-dřevo. Líbí se mi, že mám 'pro sebe' i klášterní zahrady a nádvoří. Hned na začátku jsme si s přítelem udělali nádherný výlet na Hvězdu, takže podíl na spokojenosti má i místní krajina.

 

Už jste se stihla seznámit s německým spolu-rezidentem z domku?    

Stihli jsme to hned na začátku! Stefan se ve vedlejší místnosti zabývá psaním, ale věnuje se i kresbě a malbě. Je pravda, že většinu času ho vnímám jako proužek světla pode dveřmi jeho pokoje, ale snad časem najdeme příležitost se pořádně seznámit.

 

A jak vzpomínáte na rezidenční pobyt v Kalifornii? V čem pro vás byl přínosný?

V první řadě to byl zajímavý kulturní šok do sbírky. Státy jsem do té doby znala, stejně jako většina, pouze ze seriálů a televizních zpráv. Hodně mě zaskočilo, jak vypadá kultura individualismu v praxi. Např. skutečně každý má auto, tím pádem pokrytí MHD je minimální a v dálničním pruhu pro sdílená auta nejede nikdo, zatímco vedle vozy o jednom člověku tvoří zácpu.

Hlavním přínosem pro mě byl klid na práci a podnětné prostředí. Měla jsem pro sebe pracovnu v jedné z fakult Chapmanské Univerzity a místní profesoři mě aktivně zapojovali do své výuky a života na kampusu. 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024