čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
© Plakát



Na hrad Roštejn se opět vrací jazz

DOUPĚ: V neděli 18. srpna se na romantickém hrádku nedaleko Telče uskuteční další Jazz na Roštejně. Akce se odehraje v místech tzv. předhradí, kde je zastřešené podium se zázemím a odkud je krásný pohled na atypickou sedmibokou věž, která je pro hrad charakteristická.

18.08.2019
Autor článku: 
luk

Momentálně je navíc zcela mimořádně obklopena lešením, což zase nebude na dlouhou dobu jen tak k vidění. Atmosféru místa navíc umocňují i okolní smíšené lesy. Od 14 hodin se na podiu postupně představí Humpolecký Dixieland, Swing Trio Telč, Jazz Quintet Třešť a Jazz Joint. Předpokládané ukončení je kolem 19.30 hodin.

„Tato tradiční akce se na Roštejně konala pravidelně, a to již od 80. let minulého století. Bohužel z důvodů rekonstrukce objektu nebyla v posledních letech pořádána, a proto jsme velmi rádi, že se akci podařilo obnovit. A věříme, že se postupně navrátí ke svému věhlasu, neboť jazz k tomuto hradu patří,“ zve na hudební svátek náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 
Hrad Roštejn se těší velkému návštěvnickému zájmu. Od začátku letních prázdnin do expozic zavítalo přibližně 18 tisíc návštěvníků. A to i přesto, že na hradě pokračují exteriérové stavební úpravy. Stavební práce jsou však koordinovány tak, aby minimálně omezovaly hradní provoz. Díky tomu je možné na tomto loveckém hrádku pořádat kulturní akce a ještě v průběhu prázdnin se zde dvě větší uskuteční.
V pátek 30. srpna si milovníci pohádek užijí neobvyklé letní kino přímo na nádvoří. Promítat se budou hned dvě televizní pohádky – O Radkovi a Mileně a Černá Fortuna. Obě dvě byly natáčené na Roštejně, a protože nejsou tolik známé, stojí za zhlédnutí. A nezatíží rodinný rozpočet, protože vstupné bude zdarma.
 
Poslední srpnovou sobotu se hrad Roštejn připojí k již tradiční celorepublikové akci s názvem Hradozámecká noc.
 
Nevšední prohlídky budou zaměřené na dobové stravování. Ale i na září je pro návštěvníky přichystáno další zpestření, tentokrát v podobě filmových prohlídek.
Bližší informace k akcím průběžně najdete na webových stránkách hradu http://hrad-rostejn.cz/.
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024
HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024