pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Plakát k události
© Archiv pořadatele



Moravská zemská knihovna představuje tvorbu kreslíře Vladimíra Renčína

BRNO: Kreslíř a ilustrátor Vladimír Renčín (6. prosince 1941 – 4. října 2017) publikoval řadu let své kresby v knihovnickém časopise Duha, který pravidelně vydává Moravská zemská knihovna v Brně. Ta proto tuto zajímavou osobnost čtenářům a návštěvníkům připomíná výstavou „Vladimír Renčín… nejen duhový“ v Galerii MZK. Návštěvníci uvidí nejen již zmiňovaný časopis Duha, ale také ukázky z dalších časopisů, do nichž Renčín pravidelně přispíval, ale především originály jeho kreseb, které jsou i dnes naprosto aktuální. Výstava potrvá od 27. února do 27. března.

od 27.02.2019 do 27.03.2019
Autor článku: 
Martina Šmídtová

Ve vzpomínkách Vladimíra Renčína najdeme doznání, že ho jako mladíka vůbec nenapadlo své kresby publikovat. Nebýt kamaráda Petra Krula, studenta novinařiny a praktikanta v Zemědělských novinách, zůstaly by jeho kresby navždy doma v šuplíku. První Renčínova kresba vyšla 23. května 1959. „Poprvé jsem pocítil takovou nedefinovatelnou radost. Později jsem si schovával celá čísla časopisů a novin, ve kterých se moje kresby objevily,“ uvedl k tomu později. Přestože se Renčín stal propagačním pracovníkem a výtvarníkem v Pramenu v Hradci Králové, po večerech doma kreslil. V roce 1965 v něm uzrálo rozhodnutí živit se kresleným humorem. Odešel tedy na „volnou nohu“, a to i přes protesty svých nejbližších. „Začínal jsem tak, že jsem třeba do Prahy přivezl 30 kreseb a v novinách jsem udal tři, čtyři. Pak jsem si ve vlaku říkal, že se takhle neuživím,“ vzpomínal. Roku 1965 byl Vladimír Renčín přijat do Svazu výtvarných umělců. O čtyři roky později ilustroval první knihu, kterou napsal s Rudolfem Křesťanem – Kos
a kosinus
. V roce 1970 oslovilo Vladimíra Renčína Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Renčín pro ně napsal libreto k muzikálu Nejkrásnější válka (inspirováno Aristofanovou Lysistratou). Muzikál měl premiéru 22. května 1971 a představení sklidilo takový úspěch, že se ho následně dočkali diváci např. v Liberci, Jihlavě, Mostě, Ostravě nebo v Praze v Divadle ABC. V roce 2011 udělil Vladimíru Renčínovi prezident republiky Václav Klaus státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti umění.

 

Výstava Vladimír Renčín… nejen duhový

27. února – 27. března 2019

Galerie MZK (přízemí), Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024