neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
© Logo festivaluMinistr kultury Antonín Staněk navštíví knižní veletrh v Lipsku

LIPSKO: Na lipském výstavišti a v centru města Lipska budou od 21. 3. do 24. 3. 2019 dominovat tři barvy: modrá, červená a bílá. Čtyři dny bude Česká republika jako hostující země Lipského knižního veletrhu 2019 představovat různorodý program se spisovateli a umělci. 

 

 
Autor článku: 
luk

Po 24 letech je Česká republika hlavním hostem na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrhů v Evropě, který se každoročně koná  v Lipsku v areálu Neues Messegelände.

Ministr Antonín Staněk navštíví veletrh ve dnech 19. 3. – 21. 3. 2019 a slavnostně zahájí českou expozici. 

K prezentaci na lipském mezinárodním knižním veletrhu se statusem hlavní země vyzvala v minulých letech Českou republiku německá strana. Jedním z několika důvodů byl fakt, že Česká republika byla hlavní zemí veletrhu naposledy v roce 1995 a že lipský veletrh je pro středoevropskou a východoevropskou literaturu velmi významný. Hostování České republiky na knižním veletrhu je také vrcholem Českého roku kultury, který jeho dopad doplňuje a zvyšuje.

Účastí na veletrhu to nekončí: sloganem „Ahoj Lipsko“ zdraví Česko Lipsko po třináct měsíců. Česká republika totiž využila příležitosti svého hostování a uspořádala od října 2018 do listopadu 2019 Český kulturní rok.

„Prezentace šedesáti autorů, kteří stojí za překlady české literatury do německého jazyka a následná prezentace sedmdesáti překladů nejenom v průběhu 4 dnů veletrhu, ale během čtrnácti měsíců tzv. českého roku, je skutečně velkým projektem, který nemá od roku 1995 u nás obdoby. Hostování a prezentace na letošním veletrhu je velkou příležitostí  pro představení aktuální české literatury německy mluvícím čtenářům a jistě povede k zintenzivnění česko-německých  kulturních vztahů,“ řekl  Antonín Staněk.
 

ZDROJ

Více o veletrhu ZDE

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Letošní sedmý ročník Landscape festivalu obrací svou pozornost k ostravské krajině. Záměrem je propojit historické centrum Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice a Mariánskými Horami. Festival reaguje na některá problematická místa ve městě, která stojí za to kultivovat, dotvářet, najít pro ně nová řešení. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Před budovou radnice na Prokešově náměstí stojí 790 květináčů s bylinkami a teplomilnými travinami. Jedná se o instalaci spojenou s akcí Landscape Festival Ostrava 2019, která se zaměřuje na krajinu, město a veřejný prostor.

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

JIHLAVA: Podporovat živou kulturu je jedním z důležitých úkolů města. Proto Jihlava zpřístupní veřejný prostor a usnadní pořadatelům konání malých a komunitních kulturních akcí. Seznam uživatelsky vstřícných míst by měl být zveřejněn v průběhu léta.

Kraj Vysočina
Legislativa a ekonomika
Co se děje
13.06.2019