čtvrtek
18. dubna 2019
Svátek slaví: Valérie
© Logo festivaluMinistr kultury Antonín Staněk navštíví knižní veletrh v Lipsku

LIPSKO: Na lipském výstavišti a v centru města Lipska budou od 21. 3. do 24. 3. 2019 dominovat tři barvy: modrá, červená a bílá. Čtyři dny bude Česká republika jako hostující země Lipského knižního veletrhu 2019 představovat různorodý program se spisovateli a umělci. 

 

 
Autor článku: 
luk

Po 24 letech je Česká republika hlavním hostem na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrhů v Evropě, který se každoročně koná  v Lipsku v areálu Neues Messegelände.

Ministr Antonín Staněk navštíví veletrh ve dnech 19. 3. – 21. 3. 2019 a slavnostně zahájí českou expozici. 

K prezentaci na lipském mezinárodním knižním veletrhu se statusem hlavní země vyzvala v minulých letech Českou republiku německá strana. Jedním z několika důvodů byl fakt, že Česká republika byla hlavní zemí veletrhu naposledy v roce 1995 a že lipský veletrh je pro středoevropskou a východoevropskou literaturu velmi významný. Hostování České republiky na knižním veletrhu je také vrcholem Českého roku kultury, který jeho dopad doplňuje a zvyšuje.

Účastí na veletrhu to nekončí: sloganem „Ahoj Lipsko“ zdraví Česko Lipsko po třináct měsíců. Česká republika totiž využila příležitosti svého hostování a uspořádala od října 2018 do listopadu 2019 Český kulturní rok.

„Prezentace šedesáti autorů, kteří stojí za překlady české literatury do německého jazyka a následná prezentace sedmdesáti překladů nejenom v průběhu 4 dnů veletrhu, ale během čtrnácti měsíců tzv. českého roku, je skutečně velkým projektem, který nemá od roku 1995 u nás obdoby. Hostování a prezentace na letošním veletrhu je velkou příležitostí  pro představení aktuální české literatury německy mluvícím čtenářům a jistě povede k zintenzivnění česko-německých  kulturních vztahů,“ řekl  Antonín Staněk.
 

ZDROJ

Více o veletrhu ZDE

 

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019