úterý
23. října 2018
Svátek slaví: Teodor
Obálka nové knihy Pan herec Miroslav Donutil
© Nakladatelství Imagination of PeopleMiluju, když můžu přijet za divákem a přímo jemu vyprávět, říká Miroslav Donutil v nové knize

Respektovaný herec s velkým vypravěčských talentem, kterého si diváci pamatují jako doktora Martina, Nikolu Šuhaje z Balady pro banditu nebo v geniální roli Truffaldina z divadelní inscenace Sluha dvou pánů, hodnotí svou hereckou i životní dráhu v nově vydané biografii. Kniha má název Pan herec Miroslav Donutil a sestavil ji novinář a vydavatel Petr Čermák.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Perné začátky na divadelních prknech

Miroslav Donutil vyvrací zažitou představu veřejnosti, že herci jsou obklopeni luxusem. Přestože je dnes prestižním hostem mnoha akcí a hercem, který si může z nabídek vybírat ty nejlepší, přiznává, že začátky jeho kariéry v 70. letech vůbec nebyly růžové: „Sice jsme pracovali v nádherném divadle, ale v nepříliš nádherné době. Táhli jsme všichni za jeden provaz, ale v podstatě žili na pokraji chudoby. Uživit sebe a posléze rodinu, to bylo opravdu víc než těžké. To ale dnes už nikdo nevidí. Tenkrát těch dvacet let na Provázku bylo opravdu perných.“ S nostalgií vzpomíná také na cestování s představeními po celé republice: „Co už by měl herec dělat a co víc by měl chtít, než přijet někam, kam přijdou diváci jen kvůli němu a jeho historkám. To je přece krásné.“

Na avantýry a skandály si rodák z Třebíče nikdy nepotrpěl. S manželkou Zuzanou se přiblížili ke 40 letům společného soužití. „Myslím, že se moc nezměnil, alespoň v mých očích. Jsme spolu dlouho a pořád je to s ním hezké,“ říká v rozhovoru s Petrem Čermákem, autorem knihy. Tenkrát na svatbě jim šel za svědka nezapomenutelný silák Franta Kocourek, kterého zná téměř každý z Donutilova vyprávění. Ani o jeho příběh nebudou čtenáři v knize ochuzeni.

Co o něm řekli přátelé a známí?

Mezi slavnými a významnými osobnostmi má Miroslav Donutil široký okruh obdivovatelů. Smeká před ním například Jiří Suchý, který vzpomíná na svůj divácký zážitek: „Donutil zahrál roli Truffaldina v inscenaci Sluha dvou pánů jako klaun z boží milosti a celé Národní divadlo řičelo smíchem.“

Hercovými přáteli se během jeho kariéry stali například Karel Gott, Bolek Polívka, Pavel Zedníček, Karel Vágner, Jiřina Bohdalová, Táňa Vilhelmová nebo Jana Švandová. Ti všichni a mnoho dalších vyprávějí o svém setkáních s Donutilem i společných rolích. Těšit se můžete také na spoustu fotografií nejen z filmu a divadla, ale i z hercova soukromí.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG), vyhlásila pro rok 2018 v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma „Muzea a vznik ČSR aneb 100 let od ukončení I. světové válkyʺ. Do kampaně je v této chvíli přihlášeno 85 projektů, na jejichž organizaci se podílí celkem 55 muzeí, galerií a dalších subjektů.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
23.10.2018

ČR: Festival nového divadla Malá inventura vypisuje otevřenou výzvu do programové sekce Tažní ptáci, která je určena projektům bez trvalého institucionálního zázemí. Přihlášky se přijmají do 31. 10. 2018, zaslané po 31. 10. 2018 nebudou akceptovány!

Celá ČR, Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.10.2018

ČR: Příležitost pro mladé umělce, nové umělecké skupiny a absolventy uměleckých škol (do 3 let od absolutoria), kteří působí v oblasti nového divadla nabízí Nová síť. Představte své projekty na festivalu Malá inventura v Praze a dále v regionech ČR!

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.10.2018

SUDSLAVA: Spolek Genius loci Sudslava z.s. během roku 2018 vytvořil novou multimediální prezentaci dochovaného souboru historických divadelních kulis k podpoře ojedinělé expozice sbírky vzešlé z činnosti ochotnických spolků v obci Sudslava. Ochotnické divadlo má v obci dlouhou tradici, činnost divadelních spolků se zde odvíjí od roku 1868. 

Pardubický kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
23.10.2018