neděle
17. února 2019
Svátek slaví: Miloslava
Obálka nové knihy Pan herec Miroslav Donutil
© Nakladatelství Imagination of PeopleMiluju, když můžu přijet za divákem a přímo jemu vyprávět, říká Miroslav Donutil v nové knize

Respektovaný herec s velkým vypravěčských talentem, kterého si diváci pamatují jako doktora Martina, Nikolu Šuhaje z Balady pro banditu nebo v geniální roli Truffaldina z divadelní inscenace Sluha dvou pánů, hodnotí svou hereckou i životní dráhu v nově vydané biografii. Kniha má název Pan herec Miroslav Donutil a sestavil ji novinář a vydavatel Petr Čermák.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Perné začátky na divadelních prknech

Miroslav Donutil vyvrací zažitou představu veřejnosti, že herci jsou obklopeni luxusem. Přestože je dnes prestižním hostem mnoha akcí a hercem, který si může z nabídek vybírat ty nejlepší, přiznává, že začátky jeho kariéry v 70. letech vůbec nebyly růžové: „Sice jsme pracovali v nádherném divadle, ale v nepříliš nádherné době. Táhli jsme všichni za jeden provaz, ale v podstatě žili na pokraji chudoby. Uživit sebe a posléze rodinu, to bylo opravdu víc než těžké. To ale dnes už nikdo nevidí. Tenkrát těch dvacet let na Provázku bylo opravdu perných.“ S nostalgií vzpomíná také na cestování s představeními po celé republice: „Co už by měl herec dělat a co víc by měl chtít, než přijet někam, kam přijdou diváci jen kvůli němu a jeho historkám. To je přece krásné.“

Na avantýry a skandály si rodák z Třebíče nikdy nepotrpěl. S manželkou Zuzanou se přiblížili ke 40 letům společného soužití. „Myslím, že se moc nezměnil, alespoň v mých očích. Jsme spolu dlouho a pořád je to s ním hezké,“ říká v rozhovoru s Petrem Čermákem, autorem knihy. Tenkrát na svatbě jim šel za svědka nezapomenutelný silák Franta Kocourek, kterého zná téměř každý z Donutilova vyprávění. Ani o jeho příběh nebudou čtenáři v knize ochuzeni.

Co o něm řekli přátelé a známí?

Mezi slavnými a významnými osobnostmi má Miroslav Donutil široký okruh obdivovatelů. Smeká před ním například Jiří Suchý, který vzpomíná na svůj divácký zážitek: „Donutil zahrál roli Truffaldina v inscenaci Sluha dvou pánů jako klaun z boží milosti a celé Národní divadlo řičelo smíchem.“

Hercovými přáteli se během jeho kariéry stali například Karel Gott, Bolek Polívka, Pavel Zedníček, Karel Vágner, Jiřina Bohdalová, Táňa Vilhelmová nebo Jana Švandová. Ti všichni a mnoho dalších vyprávějí o svém setkáních s Donutilem i společných rolích. Těšit se můžete také na spoustu fotografií nejen z filmu a divadla, ale i z hercova soukromí.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Agentura DILIA jako každoročně udělí studentům Cenu Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad. Nominace zasílejte do 31. března 2019!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.02.2019

OSTRAVA: Co mohou očekávat účastníci festivalu: nové kompozice psané pro festival, účast mladé generace i světoznámých skladatelů dneška, návraty k začátkům avantgardy a mimořádným skladbám posledních let, elektronická hudba i zvukové happeningy v nastudování špičkových sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Kraj se stal absolutním vítězem VII. ročníku ankety Kraj mého srdce. Letos zvítězil hned v pěti kategoriích z deseti vyhlášených – Letní dovolená, Pěší turistika, Folklor a tradice, Cykloturistika a Výlety s dětmi.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

BRNO: Výstava Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě představuje fenomén sběratelství, které vedlo v historii zpočátku ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později samotných muzeí, jako bylo i Františkovo muzeum. Společným jmenovatelem byla touha po poznání a shromažďování hmotných dokladů z oblasti historie, umění i přírody.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
14.02.2019