pátek
17. srpna 2018
Svátek slaví: Petra
Obálka nové knihy Pan herec Miroslav Donutil
© Nakladatelství Imagination of PeopleMiluju, když můžu přijet za divákem a přímo jemu vyprávět, říká Miroslav Donutil v nové knize

Respektovaný herec s velkým vypravěčských talentem, kterého si diváci pamatují jako doktora Martina, Nikolu Šuhaje z Balady pro banditu nebo v geniální roli Truffaldina z divadelní inscenace Sluha dvou pánů, hodnotí svou hereckou i životní dráhu v nově vydané biografii. Kniha má název Pan herec Miroslav Donutil a sestavil ji novinář a vydavatel Petr Čermák.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Perné začátky na divadelních prknech

Miroslav Donutil vyvrací zažitou představu veřejnosti, že herci jsou obklopeni luxusem. Přestože je dnes prestižním hostem mnoha akcí a hercem, který si může z nabídek vybírat ty nejlepší, přiznává, že začátky jeho kariéry v 70. letech vůbec nebyly růžové: „Sice jsme pracovali v nádherném divadle, ale v nepříliš nádherné době. Táhli jsme všichni za jeden provaz, ale v podstatě žili na pokraji chudoby. Uživit sebe a posléze rodinu, to bylo opravdu víc než těžké. To ale dnes už nikdo nevidí. Tenkrát těch dvacet let na Provázku bylo opravdu perných.“ S nostalgií vzpomíná také na cestování s představeními po celé republice: „Co už by měl herec dělat a co víc by měl chtít, než přijet někam, kam přijdou diváci jen kvůli němu a jeho historkám. To je přece krásné.“

Na avantýry a skandály si rodák z Třebíče nikdy nepotrpěl. S manželkou Zuzanou se přiblížili ke 40 letům společného soužití. „Myslím, že se moc nezměnil, alespoň v mých očích. Jsme spolu dlouho a pořád je to s ním hezké,“ říká v rozhovoru s Petrem Čermákem, autorem knihy. Tenkrát na svatbě jim šel za svědka nezapomenutelný silák Franta Kocourek, kterého zná téměř každý z Donutilova vyprávění. Ani o jeho příběh nebudou čtenáři v knize ochuzeni.

Co o něm řekli přátelé a známí?

Mezi slavnými a významnými osobnostmi má Miroslav Donutil široký okruh obdivovatelů. Smeká před ním například Jiří Suchý, který vzpomíná na svůj divácký zážitek: „Donutil zahrál roli Truffaldina v inscenaci Sluha dvou pánů jako klaun z boží milosti a celé Národní divadlo řičelo smíchem.“

Hercovými přáteli se během jeho kariéry stali například Karel Gott, Bolek Polívka, Pavel Zedníček, Karel Vágner, Jiřina Bohdalová, Táňa Vilhelmová nebo Jana Švandová. Ti všichni a mnoho dalších vyprávějí o svém setkáních s Donutilem i společných rolích. Těšit se můžete také na spoustu fotografií nejen z filmu a divadla, ale i z hercova soukromí.

Mohlo by vás také zajímat...

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

LIBERECKÝ KRAJ: I letos kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel – zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura
Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.08.2018