úterý
22. května 2018
Svátek slaví: Emil
Obálka nové knihy Pan herec Miroslav Donutil
© Nakladatelství Imagination of PeopleMiluju, když můžu přijet za divákem a přímo jemu vyprávět, říká Miroslav Donutil v nové knize

Respektovaný herec s velkým vypravěčských talentem, kterého si diváci pamatují jako doktora Martina, Nikolu Šuhaje z Balady pro banditu nebo v geniální roli Truffaldina z divadelní inscenace Sluha dvou pánů, hodnotí svou hereckou i životní dráhu v nově vydané biografii. Kniha má název Pan herec Miroslav Donutil a sestavil ji novinář a vydavatel Petr Čermák.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Perné začátky na divadelních prknech

Miroslav Donutil vyvrací zažitou představu veřejnosti, že herci jsou obklopeni luxusem. Přestože je dnes prestižním hostem mnoha akcí a hercem, který si může z nabídek vybírat ty nejlepší, přiznává, že začátky jeho kariéry v 70. letech vůbec nebyly růžové: „Sice jsme pracovali v nádherném divadle, ale v nepříliš nádherné době. Táhli jsme všichni za jeden provaz, ale v podstatě žili na pokraji chudoby. Uživit sebe a posléze rodinu, to bylo opravdu víc než těžké. To ale dnes už nikdo nevidí. Tenkrát těch dvacet let na Provázku bylo opravdu perných.“ S nostalgií vzpomíná také na cestování s představeními po celé republice: „Co už by měl herec dělat a co víc by měl chtít, než přijet někam, kam přijdou diváci jen kvůli němu a jeho historkám. To je přece krásné.“

Na avantýry a skandály si rodák z Třebíče nikdy nepotrpěl. S manželkou Zuzanou se přiblížili ke 40 letům společného soužití. „Myslím, že se moc nezměnil, alespoň v mých očích. Jsme spolu dlouho a pořád je to s ním hezké,“ říká v rozhovoru s Petrem Čermákem, autorem knihy. Tenkrát na svatbě jim šel za svědka nezapomenutelný silák Franta Kocourek, kterého zná téměř každý z Donutilova vyprávění. Ani o jeho příběh nebudou čtenáři v knize ochuzeni.

Co o něm řekli přátelé a známí?

Mezi slavnými a významnými osobnostmi má Miroslav Donutil široký okruh obdivovatelů. Smeká před ním například Jiří Suchý, který vzpomíná na svůj divácký zážitek: „Donutil zahrál roli Truffaldina v inscenaci Sluha dvou pánů jako klaun z boží milosti a celé Národní divadlo řičelo smíchem.“

Hercovými přáteli se během jeho kariéry stali například Karel Gott, Bolek Polívka, Pavel Zedníček, Karel Vágner, Jiřina Bohdalová, Táňa Vilhelmová nebo Jana Švandová. Ti všichni a mnoho dalších vyprávějí o svém setkáních s Donutilem i společných rolích. Těšit se můžete také na spoustu fotografií nejen z filmu a divadla, ale i z hercova soukromí.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.05.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:  Líheň mladých talentů klasické hudby. I tak můžeme přezdívat Královéhradeckému kraji. Do národního kola celostátní soutěže základních uměleckých škol v oboru smyčcových orchestrů postoupily hned tři soubory a všechny si v konkurenci 26 orchestrů z celé republiky vybojovaly účast na koncertě vítězů. Smiling String Orchestra ze ZUŠ Střezina v Hradci Králové se navíc stal absolutním vítězem.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2018

PLZEŇSKÝ KRAJ: Téměř třicet akcí na barokních památkách budou moci návštěvníci zažít v rámci letošního ročníku Letního barokního festivalu. Pro ty, kteří rádi spojí sport s kulturním zážitkem, jsou letos nově připraveny tři barokní cyklotrasy.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
22.05.2018

PRAHA: V rámci oslav 100. výročí založení Československa připravuje Národní technické muzeum cyklus výstav a doprovodných akcí. Ústřední výstava Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět zahájí v říjnu 2018 a představí návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
22.05.2018