pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Předseda Matice slovenskej JUDr. Marián Gešper (uprostřed stojící)
© Archiv Matice slovenskej v Martině



Matice slovanských národů se vyslovily pro zintenzívnění vzájemné spolupráce

MARTIN: Začátek června letošního roku byl pro Matici slezskou významný. Ve slovenském Martině se ve dnech 4.-7. 6. uskutečnil  4. kongres matíc slovanských národov a vecne príslušných inštitúcií (The 4th Congress of the Slavic Nations Matica´s and institutions).

Autor článku: 
Anna Konderlová

Zahraniční delegace ze Srbska, Slovinska, Bulharska, Černé Hory, České republiky, Německa, Ukrajiny, Ruska a Rumunska přivítal na slavnostním zahájení kongresu v Turčianské galérii predseda Matice slovenskej Marián Gešper, honorární konzul Srbské republiky na Slovensku Mojmír Vrlík, předseda Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí Ján Varšo, generální biskup Církve evangelické a.v. Ivan Eľko, rektor Technické university v Košicích Stanislav Kmeť a další.

Matici slezskou zastupovala na kongresu členka Ústředního výboru Matice slezské a předsedkyně Matice slezské, pobočný spolek v Bystřici nad Olší, paní Anna Konderlová, která ve svém vystoupení mimo jiné uvedla, že Matice slezská existuje již více než stočtyřicet let, a poukázala mimo jiné na složitou historii, kdy musela bojovat o svou existenci, kdy byla několikrát rozpuštěná. Poprvé v roce 1939 byla Matice opavská včleněna do protektorátní Národní matice a nakonec rozpuštěna. Po 2. světové válce byla obnovena, ale dalšímu rozvoji zabránil únor 1948, po něm musela ukončit svou činnost. Po třetí obnovena v roce 1968, kdy se spojila Matice opavská se Slezskou maticí osvěty lidové na Těšínsku a vytvořily Maticí slezskou. Plány Matice slezské byly tehdy velmi ambiciózní, avšak rok 1972 přinesl na základě politického rozhodnutí komunistických orgánů znovu ukončení její činnosti. Rok 1989 přinesl Československu svobodu a umožnil její restart.

Anna Konderlová zdůraznila přínos Matice opavské pro život ve Slezsku (na Opavsku i na Těšínsku), v oblasti školství (výstavba českých škol) i v oblasti kultury.  Ve dnech 7. a 8. září se uskuteční již 50. ročník “Slezských dnů” v Dolní Lomné a práci s mládeží a mnoho dalších. Připomněla také její znovuobnovení v Bystřici v roce 2013 a náplň její osvětové a vzdělávací činnosti. Delegáti kongresu měli možnost si na závěr jejího vystoupení vyslechnout Slezskou hymnu, kterou většina slyšela poprvé. Hymna poprvé zazněla 7. června 1885 na Valné hromadě  Matice opavské. Navrhl ji a korigoval básník a spisovatel Jan Neruda.

V diskuzi vystoupili delegáti ze zahraničí, krajané z Matice slovenské v Srbsku, na Zakarpatsku a Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku.

Účastníci kongresu připomenuli, že slovanské národy mají bohatou historii, kulturu, tradice, na které mohou navázat při výchově a vzdělávání dětí a mládeže ve svých zemích. Zvláštní důraz kladli na cyrilo-metodějské křesťanské dědictví, které spojuje slovanské národy po kulturní I duchovní stránce. Předseda Matice slovenskej JUDr. Marián Gešper uvedl, že cílem je vytvořit stálý informační orgán, aby byla vzájemná informovanost o našich vědeckých a kulturních aktivitách. Pro Matici slezskou to znamená možnost prohloubení vzájemné spolupráce, výměnu zkušeností a navázání vzájemných kontaktů.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024