úterý
23. července 2019
Svátek slaví: Libor
Předseda Matice slovenskej JUDr. Marián Gešper (uprostřed stojící)
© Archiv Matice slovenskej v MartiněMatice slovanských národů se vyslovily pro zintenzívnění vzájemné spolupráce

MARTIN: Začátek června letošního roku byl pro Matici slezskou významný. Ve slovenském Martině se ve dnech 4.-7. 6. uskutečnil  4. kongres matíc slovanských národov a vecne príslušných inštitúcií (The 4th Congress of the Slavic Nations Matica´s and institutions).

Autor článku: 
Anna Konderlová

Zahraniční delegace ze Srbska, Slovinska, Bulharska, Černé Hory, České republiky, Německa, Ukrajiny, Ruska a Rumunska přivítal na slavnostním zahájení kongresu v Turčianské galérii predseda Matice slovenskej Marián Gešper, honorární konzul Srbské republiky na Slovensku Mojmír Vrlík, předseda Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí Ján Varšo, generální biskup Církve evangelické a.v. Ivan Eľko, rektor Technické university v Košicích Stanislav Kmeť a další.

Matici slezskou zastupovala na kongresu členka Ústředního výboru Matice slezské a předsedkyně Matice slezské, pobočný spolek v Bystřici nad Olší, paní Anna Konderlová, která ve svém vystoupení mimo jiné uvedla, že Matice slezská existuje již více než stočtyřicet let, a poukázala mimo jiné na složitou historii, kdy musela bojovat o svou existenci, kdy byla několikrát rozpuštěná. Poprvé v roce 1939 byla Matice opavská včleněna do protektorátní Národní matice a nakonec rozpuštěna. Po 2. světové válce byla obnovena, ale dalšímu rozvoji zabránil únor 1948, po něm musela ukončit svou činnost. Po třetí obnovena v roce 1968, kdy se spojila Matice opavská se Slezskou maticí osvěty lidové na Těšínsku a vytvořily Maticí slezskou. Plány Matice slezské byly tehdy velmi ambiciózní, avšak rok 1972 přinesl na základě politického rozhodnutí komunistických orgánů znovu ukončení její činnosti. Rok 1989 přinesl Československu svobodu a umožnil její restart.

Anna Konderlová zdůraznila přínos Matice opavské pro život ve Slezsku (na Opavsku i na Těšínsku), v oblasti školství (výstavba českých škol) i v oblasti kultury.  Ve dnech 7. a 8. září se uskuteční již 50. ročník “Slezských dnů” v Dolní Lomné a práci s mládeží a mnoho dalších. Připomněla také její znovuobnovení v Bystřici v roce 2013 a náplň její osvětové a vzdělávací činnosti. Delegáti kongresu měli možnost si na závěr jejího vystoupení vyslechnout Slezskou hymnu, kterou většina slyšela poprvé. Hymna poprvé zazněla 7. června 1885 na Valné hromadě  Matice opavské. Navrhl ji a korigoval básník a spisovatel Jan Neruda.

V diskuzi vystoupili delegáti ze zahraničí, krajané z Matice slovenské v Srbsku, na Zakarpatsku a Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku.

Účastníci kongresu připomenuli, že slovanské národy mají bohatou historii, kulturu, tradice, na které mohou navázat při výchově a vzdělávání dětí a mládeže ve svých zemích. Zvláštní důraz kladli na cyrilo-metodějské křesťanské dědictví, které spojuje slovanské národy po kulturní I duchovní stránce. Předseda Matice slovenskej JUDr. Marián Gešper uvedl, že cílem je vytvořit stálý informační orgán, aby byla vzájemná informovanost o našich vědeckých a kulturních aktivitách. Pro Matici slezskou to znamená možnost prohloubení vzájemné spolupráce, výměnu zkušeností a navázání vzájemných kontaktů.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Před čtvrt stoletím, tedy 25 lety, se konala v pražském Divadle Spirála české premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

ČR, OSTRAVA: Slova našich oblíbených rapperů v životě mnohdy určují směr, jakým se vydáme dál. Rap má vliv. Proto chce ostravský RAPZZZ TÝM pod vedením Professora Caase fanouškům rapu umožnit přehledně procházet historií a vývojem rapové tvorby a dát mladým lidem možnost vybrat si, jaký rap ovlivní je.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

TEPLICE: Město je spojováno s pobyty básníka Johanna Wolfganga von Goetha, což připomíná i nově vyhlášená literární soutěž určená autorům od 16 let. Zúčastnit se jí může kdokoli odkudkoli, předávání cen proběhne v Teplicích. Soutěž připravily Regionální knihovna Teplice, mediální dům COMPUTER MEDIA a Nadační fond GRÁCIE. Poslat můžete báseň, fejeton i povídku.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019

ČR: Vyfoťe se s tím, co pro Vás představuje kultura. S rozečtenou knihou, při sledování filmu, na pivu s přáteli nebo na svém oblíbeném místě, uprostřed velkoměsta nebo přírodní rezervace. Fotky s námi sdílejte pod hashtagem #kulturatvorievropu na sociálních sítích: @kreativnievropa.cz.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019