pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Lukáš Vondráček
© Geert van Hoeymissen



Lukáš Vondráček zahraje v Praze Chopina s Pražskými symfoniky

PRAHA: Prvním abonentním programem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v roce 2020 budou koncerty 15. a 16. ledna se světově uznávaným klavíristou Lukášem Vondráčkem, který zahraje ve Smetanově síni Obecního domu Chopinův Druhý klavírní koncert. Na koncertech dále zazní symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Dirigovat bude polský rodák Antoni Wit.

od 15.01.2020 do 16.01.2020
19:30 - 21:20
Autor článku: 
TZ/jal

Koncerty se konají beze změny i přes prosincové prohlášení Lukáše Vondráčka, ve kterém chtěl svou účast na nich zrušit a mj. takto podnítit debatu o obsahu a stylu domácí hudební kritiky. „Rozhodl jsem se, že hrát budu. Kvůli Chopinovi. Je to štěstí strávit pár hodin nebo minut na pódiu s takovým géniem; nikdy nevím, kdy to může být naposled… A kvůli lidem, kteří mě snad chápou a tu hudbu rádi poslouchají,“ řekl Lukáš Vondráček.

Po studiích na Akademii múzických umění v Katovicích a na Vídeňské konzervatoři získal Lukáš Vondráček diplom na New England Conservatory v Bostonu. V roce 2016 se stal vítězem mezinárodní klavírní Soutěže královny Alžběty. K jeho důležitým oceněním patří rovněž první ceny na prestižních mezinárodních soutěžích v kalifornském Hilton Head, v San Marinu a v jihoafrické Pretorii, stejně jako cena poroty na International Van Cliburn Piano Competition v Texasu. Po nedávných debutech s Pittsburghským symfonickým orchestrem, Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem, frankfurtským Sinfonieorchester a Královským skotským národním orchestrem má Lukáš Vondráček před sebou sezónu plnou vrcholů, jako jsou např. koncerty s Londýnským symfonickým orchestrem, symfonickými orchestry v Utahu, Coloradu nebo v Severní Karolíně.

Antoni Wit studoval skladbu u Krzysztofa Pendereckého. Více než deset let působil jako hudební ředitel Varšavské filharmonie. Spolupracoval se slavnými orchestry včetně Berlínské filharmonie, Staatskapelle Dresden, Zurich Tonhalle Orchestra nebo BBC Symphony Orchestra v Londýně. Vyučuje na Chopinově akademii ve Varšavě.

Koncert se koná za podpory Polského institutu Praha. Záštitu nad koncertem převzala J. E. Barbara Ćwioro, velvyslankyně Polské republiky v České republice.

 

Vstupenky a více informací: https://www.fok.cz/cs/lukas-vondracek-chopin

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024