čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
Scéna Ptačí svatby a představitelé kabaretu Ptačí svatba
© Jana Vančatová



Liberečtí příznivci Lužice navštívili muzeum Lužických Srbů a kabaret Ptačí svatbu

LIBEREC- LUŽÍCE: Pro letošní rok v Liberci připravují celou řadu akcí, zaměřených k poznávání Lužice, kde žije nejmenší německá menšina – Lužičtí Srbové. První z nich, která se konala hned v lednu, byla přednáška o zajímavostech Lužice a vzápětí spolek SAL (Societas amicuum Liberec) navázal zájezdem do Budyšína a Kulowa. Během dvou let se tak liberečtí vypravili k sousedům už po patnácté.

Autor článku: 
Milan Turek/jal

Již koncem ledna spolková výprava vyrazila opět do Horní Lužice - do Budyšína a nedalekého Kulowa. Mimo tradiční procházky po nejvýznamnějších památkách historického centra Budyšína tentokrát navštívila i Srbské muzeum. Zde byli mnozí překvapeni - jak stálou expozicí věnovanou historii, tradicím a krojům Lužických Srbů, tak i zajímavou výstavou o Lužičanech a Milčanech. Účastníci ocenili skvělý výklad průvodkyně  Andreji Pawlikové.

Lužicko srbské muzeum ve svých expozicích přináší zajímavé informace o tom, jak hluboce jsou spojeny osudy Čechů a Lužických Srbů. Četné plakáty v češtině o akcích se Srby, obrazy Ludvíka Kuby nebo důkazy o studentech v Čechách a jejich vztahy k našim obrozencům. Partnerským městem v Čechách je Jablonec nad Nisou a tak se v poslední době vztahy s lužickými sousedy stále rozšiřují. Pro bližší poznání svých hostitelů měli účastníci zájezdu v programu návštěva Kulowa a divadelního představení Ptačí svatba.

Kulow  (Witichenau německy)  je městečko s šesti tisíci obyvateli, z nichž je 35 procent Srbů. Ve městě je kostel nanebevzetí Panny Marie z počátku 15. století. Nedaleko pak Černý mlýn s pověstným čarodějovým učněm Krabatem. V místním kulturním domě jsou pravidelná představení v lužické srbštině. Na představení tradiční Ptačí svatby se vydal do Kulowa plně obsazený autobus. Tradiční zvyk v mateřských školách, kde se koná svatba pětiletých děti, na scéně divadla je spíše muzikálem.

Češi nevycházeli ani zde z údivu. Od milého přivítání skupiny moderátorem, po debaty s místními až po dojmy z představení. Tanec, humor, současná hudba i balet - vše ve skvělém provedení Lidového srbského ansámblu. To, že návštěvníci všemu nerozuměli, nebylo na překážku - důležité je, že si jako sousedé rozumí. Po zhodnocení výletu vyjádřila organizátorka Jana Vančatová přání, aby se tak kvalitní soubor představil také v Čechách

Mohlo by vás také zajímat...

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024
HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024