pondělí
22. října 2018
Svátek slaví: Sabina
Obálka nového čísla časopisu
© Dagmar BenešováKvětnový Malovaný kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Autor článku: 
Redakce časopisu Malovaný kraj

Obálku zdobí fota slováckých ornamentů na dekoračních předmětech. Z mnoha příspěvků upozorňujeme alespoň na některé: Pozvání na návštěvu zajímavého obecního muzea v Babicích. V seriálu o židovských obcích na Moravě čtenář zavítá do Podivína a ke stejnému městu se váže i text o dětském souboru Voděnka. Jiný článek se věnuje lednickým katakombám, další pak 120. výročí vysvěcení kostela Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné. Zájemce o archeologii potěší příspěvek o unikátním nálezu z doby bronzové v Hodoníně. Za duby letními se vydáte na pomyslný výlet k soutoku Dyje a Moravy, za lýkovcem vonným zase na Hodonínskou Doubravu. Dávná tragédie v kostele v uherskohradišťských Sadech připomene kořeny muslimského nebezpečí. Seznámíte se také s historii Odborné školy knihvazačské v Uherském Hradišti. V tradičním seriálu Výrobci krojů na Slovácku je pozornost věnována Zdence Lapčíkové z Topolné, mamince známé zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové. Nechybí ani oddíl poezie, Zrcadlo místního a regionálního tisku či pozvánky na řadu folklorních festivalů a slavností v regionu.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká mincovna vydává zlatou medaili a stříbrnou minci s motivem Národního muzea, které letos slaví 200 let od svého založení. Půluncová medaile ve zlatě je součástí volného cyklu věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům, které byly přihlášeny do soutěží České národní banky. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
22.10.2018

OSTRAVA: Nejlepší knihovníci v Moravskoslezském kraji zdolali pomyslnou K2. Ocenění KNIHOVNICKÁ K2 podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. 10. října 2018 u příležitosti Týdne knihoven předal náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo tři ceny a dvě čestná uznání výjimečným knihovníkům. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.10.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:  ...Vznikne například Archa Krkonoš. Na zasedání Monitorovacího výboru programu Interreg V-A ČR - Polsko, které se konalo v Olomouci, bylo podpořeno celkem 19 projektů. Do devíti z nich jsou zapojeni partneři z Královéhradeckého kraje nebo Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM, kde je aktivním členem rovněž Královéhradecký kraj. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Granty
Co se děje
22.10.2018

ČR: Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Česká sekce AICA pořádají každoročně pro umělce do 30 let soutěž Ceny kritiky za mladou malbu, za účelem usnadnění jejich vstupu na profesionální výtvarnou scénu. V roce 2019 se bude konat 12. ročník. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.10.2018