středa
20. června 2018
Svátek slaví: Květa
Obálka nového čísla časopisu
© Dagmar BenešováKvětnový Malovaný kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Autor článku: 
Redakce časopisu Malovaný kraj

Obálku zdobí fota slováckých ornamentů na dekoračních předmětech. Z mnoha příspěvků upozorňujeme alespoň na některé: Pozvání na návštěvu zajímavého obecního muzea v Babicích. V seriálu o židovských obcích na Moravě čtenář zavítá do Podivína a ke stejnému městu se váže i text o dětském souboru Voděnka. Jiný článek se věnuje lednickým katakombám, další pak 120. výročí vysvěcení kostela Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné. Zájemce o archeologii potěší příspěvek o unikátním nálezu z doby bronzové v Hodoníně. Za duby letními se vydáte na pomyslný výlet k soutoku Dyje a Moravy, za lýkovcem vonným zase na Hodonínskou Doubravu. Dávná tragédie v kostele v uherskohradišťských Sadech připomene kořeny muslimského nebezpečí. Seznámíte se také s historii Odborné školy knihvazačské v Uherském Hradišti. V tradičním seriálu Výrobci krojů na Slovácku je pozornost věnována Zdence Lapčíkové z Topolné, mamince známé zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové. Nechybí ani oddíl poezie, Zrcadlo místního a regionálního tisku či pozvánky na řadu folklorních festivalů a slavností v regionu.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

MILÁN, BRUSEL: České centrum Milán ve spolupráci s Galerií Expowall připravilo v rámci milánského Photoweeku dvě exkluzivní výstavy v prestižních výstavních prostorách Královského paláce (Palazzo reale) v Miláně. Výstavy odhalují atmosféru dvou významných historických událostí, a to osvobození na jaře v roce 1945, a Pražské jaro v roce 1968. Pražské jaro reflektuje i belgická premiéra výstavy „Invaze 68“ Josefa Koudelky. Výstava se představí v prostorách bývalé botanické zahrady, dnes galerii Le Botanique.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci, Živé umění
Co se děje
19.06.2018

VOLYNĚ: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérských činoherních a hudebních divadel, se letos uskuteční ve dnech 29. 6.–7. 7.  V jeho programu se objeví 22 nejlepších inscenací letošní sezóny, které vybrala programová rada z návrhů vzešlých z 18 krajských postupových přehlídek. Těch se zúčastnilo přes 100 souborů.

Jihočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje, Nepřehlédněte
19.06.2018

BRNO: Centrum tvůrčích profesí - ateliéry, zkušebny, multifunkční sál a další zázemí pro umělce nabídne projekt kreativního centra, který je jedním z dílčích nástrojů, které město Brno realizuje na podporu místní tvůrčí komunity.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.06.2018

BRNO: Festival RE:PUBLIKA v číslech: Na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy odehrávala největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout 1 novému sportu a vytvořila minimálně 2 rekordy. 

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.06.2018