sobota
19. ledna 2019
Svátek slaví: Doubravka
Obálka nového čísla časopisu
© Dagmar BenešováKvětnový Malovaný kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Autor článku: 
Redakce časopisu Malovaný kraj

Obálku zdobí fota slováckých ornamentů na dekoračních předmětech. Z mnoha příspěvků upozorňujeme alespoň na některé: Pozvání na návštěvu zajímavého obecního muzea v Babicích. V seriálu o židovských obcích na Moravě čtenář zavítá do Podivína a ke stejnému městu se váže i text o dětském souboru Voděnka. Jiný článek se věnuje lednickým katakombám, další pak 120. výročí vysvěcení kostela Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné. Zájemce o archeologii potěší příspěvek o unikátním nálezu z doby bronzové v Hodoníně. Za duby letními se vydáte na pomyslný výlet k soutoku Dyje a Moravy, za lýkovcem vonným zase na Hodonínskou Doubravu. Dávná tragédie v kostele v uherskohradišťských Sadech připomene kořeny muslimského nebezpečí. Seznámíte se také s historii Odborné školy knihvazačské v Uherském Hradišti. V tradičním seriálu Výrobci krojů na Slovácku je pozornost věnována Zdence Lapčíkové z Topolné, mamince známé zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové. Nechybí ani oddíl poezie, Zrcadlo místního a regionálního tisku či pozvánky na řadu folklorních festivalů a slavností v regionu.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PÍSEK: Sladovna má za sebou opět rekordní rok. Zaujalo stálé Mraveniště, ale také divadelní hra Děti lví srdce, nebo výstava Včela – tajuplný výlet za sluncem. Za rok 2018 Sladovna přivítala 58 tisíc návštěvníků, což je o dva tisíce lidí více než v rekordním roce 2017. A to i přesto, že letní sezóna nepatřila mezi ty nejlepší.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
18.01.2019

OPAVA: Slezská univerzita v Opavě spouští novou komunikační kampaň postavenou na reálných příbězích svých studentů, absolventů, pedagogicko-vědeckých pracovníků i zaměstnanců. Univerzita chce jejím prostřednictvím uchazečům o studium zprostředkovat živější pohled na prostředí školy, která svou velikostí sice stojí ve stínu větších univerzit velkých měst, ovšem právě díky tomu nabízí svým studentům řadu výhod.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
18.01.2019

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: S novým vedením Moravskoslezského kraje získala kultura v regionu mnohem významnější postavení. Výrazně se navýšily prostředky na kulturu, na opravy památek šla v minulém roce rekordní suma. Vznikl projekt Otevřené chrámy, díky novince Hudební výlety se začala kultura intenzivněji vyvážet do celého regionu.

Moravskoslezský kraj
Legislativa a ekonomika
Co se děje
17.01.2019

PRAHA: V roce, kdy si Česká republika připomíná 30. výročí Sametové revoluce, představí Národní galerie hned několik výstavních projektů prezentujících tvorbu zásadních osobností českého umění. Na začátku roku to bude fenomén české dokumentární fotografie ve Veletržním paláci v prostorech 5. patra, které budou do budoucna věnovány fotografii coby významnému médiu umělecké tvorby. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
17.01.2019