čtvrtek
16. srpna 2018
Svátek slaví: Jáchym
Obálka nového čísla časopisu
© Dagmar BenešováKvětnový Malovaný kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Autor článku: 
Redakce časopisu Malovaný kraj

Obálku zdobí fota slováckých ornamentů na dekoračních předmětech. Z mnoha příspěvků upozorňujeme alespoň na některé: Pozvání na návštěvu zajímavého obecního muzea v Babicích. V seriálu o židovských obcích na Moravě čtenář zavítá do Podivína a ke stejnému městu se váže i text o dětském souboru Voděnka. Jiný článek se věnuje lednickým katakombám, další pak 120. výročí vysvěcení kostela Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné. Zájemce o archeologii potěší příspěvek o unikátním nálezu z doby bronzové v Hodoníně. Za duby letními se vydáte na pomyslný výlet k soutoku Dyje a Moravy, za lýkovcem vonným zase na Hodonínskou Doubravu. Dávná tragédie v kostele v uherskohradišťských Sadech připomene kořeny muslimského nebezpečí. Seznámíte se také s historii Odborné školy knihvazačské v Uherském Hradišti. V tradičním seriálu Výrobci krojů na Slovácku je pozornost věnována Zdence Lapčíkové z Topolné, mamince známé zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové. Nechybí ani oddíl poezie, Zrcadlo místního a regionálního tisku či pozvánky na řadu folklorních festivalů a slavností v regionu.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

LIBERECKÝ KRAJ: I letos kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel – zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura
Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.08.2018