čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
Obálka nového čísla časopisu
© Dagmar BenešováKvětnový Malovaný kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Autor článku: 
Redakce časopisu Malovaný kraj

Obálku zdobí fota slováckých ornamentů na dekoračních předmětech. Z mnoha příspěvků upozorňujeme alespoň na některé: Pozvání na návštěvu zajímavého obecního muzea v Babicích. V seriálu o židovských obcích na Moravě čtenář zavítá do Podivína a ke stejnému městu se váže i text o dětském souboru Voděnka. Jiný článek se věnuje lednickým katakombám, další pak 120. výročí vysvěcení kostela Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné. Zájemce o archeologii potěší příspěvek o unikátním nálezu z doby bronzové v Hodoníně. Za duby letními se vydáte na pomyslný výlet k soutoku Dyje a Moravy, za lýkovcem vonným zase na Hodonínskou Doubravu. Dávná tragédie v kostele v uherskohradišťských Sadech připomene kořeny muslimského nebezpečí. Seznámíte se také s historii Odborné školy knihvazačské v Uherském Hradišti. V tradičním seriálu Výrobci krojů na Slovácku je pozornost věnována Zdence Lapčíkové z Topolné, mamince známé zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové. Nechybí ani oddíl poezie, Zrcadlo místního a regionálního tisku či pozvánky na řadu folklorních festivalů a slavností v regionu.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019

PRAHA: První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech 
od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.05.2019

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
23.05.2019