středa
24. ledna 2018
Svátek slaví: MilenaKultura = jízdenka do budoucnosti

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Rozdělování výtěžku z loterií a sázkových her je od roku 2012 změněno. Adresátem velké části těchto finančních prostředků se staly obce. Vloni se údajně jednalo o částku cca 6 miliard Kč, které měly být použity na sport, kulturu a sociální oblast. V jakém poměru, to už záleželo na vedení obcí.

Že má sport vlivné lobbisty v tom nejlepším slova smyslu, je všeobecně známo, a to nejen ve vedení obcí. Poměrně nedávno např. osobně jednal senátor Jozef Regec – bývalý sportovec – v Pardubickém kraji o podpoře sportu. Vloni oslovily představitele obcí a měst právě v souvislosti s rozdělováním výtěžků z loterií společně Český olympijský výbor, ČSTV, Sdružení sportovních svazů ČR a Česká obec sokolská.
V letošním roce se budou výnosy z hazardních her a loterií rozdělovat opět, a tak by se při tom nemělo zapomínat na kulturu a její nositele. Kultura žádnou zastřešující organizaci zatím nemá, a tudíž se jednotlivé subjekty musí postarat samy.

A při této příležitosti ještě pár slov k „1 %“. Dlouho se o této problematice nemluvilo a když, tak v souvislosti s recesí v tom smyslu, že závazek zakotvený v dokumentu Státní kulturní politiky na léta 2009 až 2014, nelze realizovat. Jenže ten byl nejen schválen, ale ministru kultury vláda uložila cíle zakotvené v dokumentu splnit. A protože se jedná o procentuální vyjádření částky, která by měla plynout do kultury z celkových státních výdajů, nevidím překážku k naplnění tohoto dlouhodobého cíle.
Vláda rovněž schválila aktualizaci výše zmíněného dokumentu s výhledem na léta 2015 až 2020, z čehož plyne současné ministryni kultury úkol, předložit vládě do 31. prosince 2013 informaci o plnění Státní kulturní politiky.
Myslím, že by bylo záhodno toto datum pohlídat a „jízdenku do budoucnosti“, jak je samotnou vládou kultura nazvána, pro Česko zajistit.

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Ke svým čtenářům zamířilo první letošní číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj, věnovaného historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem jihovýchodní Moravy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
24.01.2018

Respektovaný herec s velkým vypravěčských talentem, kterého si diváci pamatují jako doktora Martina, Nikolu Šuhaje z Balady pro banditu nebo v geniální roli Truffaldina z divadelní inscenace Sluha dvou pánů, hodnotí svou hereckou i životní dráhu v nově vydané biografii. Kniha má název Pan herec Miroslav Donutil a sestavil ji novinář a vydavatel Petr Čermák.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
23.01.2018

PRAHA-ČR: Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis vydává vzpomínkové album Václava Riedlbaucha, hudebního skladatele, kulturního manažera, profesora VŠE, ředitele Nadace Bohuslava Martinů, který zemřel 3. listopadu 2017. Projekt vznikl za podpory Nadace Bohuslava Martinů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.01.2018

ČR: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) již 5 let úspěšně provozuje bezplatnou internetovou poradnu. Tato poradna se specializuje na poradenství v oblasti právní, v oblasti financování kultury z veřejných rozpočtů a pora­den­ství k neprofesionálním uměleckým aktivitám.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika, Vzdělávání
Zpráva týdne
22.01.2018