pátek
17. května 2024
svátek slaví Aneta
E. Munch Ashes
© Zdroj: Munch, Oslo



Krvácející severská obloha a duchové všedních dní. Do kin vstupuje dokumentární portrét malíře Edvarda Muncha

ČR: Další část divácky oblíbeného dokumentárního cyklu Umění v kině zamíří v listopadu na sever. Podzimní porci filmů ze světa výtvarného umění zahájí portrét norského expresionisty Edvarda Muncha, autora, který se ve svých dílech celý život snažil vypořádat s přízraky své osobní přítomnosti i minulosti. Sám přitom dal světu Výkřik, ikonický obraz zachycující ztrápenou duši moderního člověka. Snímek Munch – láska, duchové a upíří ženy uvede do kin distribuční společnost Aerofilms od 7. listopadu.

07.11.2022
Autor článku: 
Sabina Coufalová

Za snímkem Munch – láska, duchové a upíří ženy stojí Michele Mally, zkušený dokumentarista a režisér četných televizních pořadů o kultuře. Dlouholetí příznivci cyklu Umění v kině poznají jeho autorský rukopis z titulů, které Aerofilms uvádělo do kin v uplynulých letech – jako například Klimt & Schiele – Erós a Psyché z roku 2018, o dva roky mladší Ermitáž – síla umění nebo Benátky – nekonečně avantgardní, které měly českou premiéru letos na jaře. Mallyho dokument ovšem není jen obyčejnou poctou umělce s neobyčejným šarmem, skutečného génia severu, nýbrž i výpravou po Munchově Norsku, nad jehož metropolí se od října 2021 tyčí monumentální mrakodrap s muzeem. Divákům na společné cestě dělá průvodkyni norská herečka Ingrid Bolsø Berdal, známá například ze seriálu Westworld.

 

Trailer k filmu Munch – láska, duchové a upíří ženy ke zhlédnutí zde.

Příběh Edvarda Muncha měl od svého počátku všechny správné kvality gotického románu. Jeho matka zemřela na Vánoce, když chlapci bylo pouhých pět let. Otec zůstal na výchovu pěti dětí sám – tehdy propadl depresím a obsesi luteránstvím. Doma předčítal texty o zločinu a nejtvrdším trestu od Poa a Dostojevského a děti varoval před věčným zatracením. Bylo to, jako by rodina byla prokletá – pronásledována nekončící sérií tragédií a nemocí, které se stejnou pravidelností postihovaly mysl i fyzické zdraví.

Sue Prideaux, autorka Munchovy biografie, uvádí, že osmdesát let svého života strávil bloumáním mezi psychickými problémy, alkoholismem a izolací před světem. Byly to roky, které připomínaly ty nejmrazivější z norských bájných vyprávění.

Jako autor byl ovšem neskonale plodný: zaplnil stohy sešitů svými myšlenkami a náčrty, sbírka jeho maleb a výtisků čítala stovky kusů. Inspirovala ho díla Henrika Ibsena a Augusta Strindberga, rozvoj fotografické a filmové technologie, věčný rozpor mezi touhou a trápením v jeho vztahu k ženám, charakteristické barvy severské oblohy i mrtvolné tváře buržoazie, která denně korzovala po širokém bulváru tehdejší Christiánie. „Nemaluji, co vidím, ale co jsem viděl,“ říkával Munch s odkazem na to, že se v jeho obrazech opakovaly postavy i celé výjevy. Získávaly tak schopnost překlenout čas i prostor a nabídnout spojení s nadpřirozenem.

Platilo také, že co Munch prodal, to si také namaloval znovu a ponechal. Díky této praxi dnes existují čtyři verze jeho ikonického pastelu s názvem Výkřik – dvě patří Munchově muzeu v Oslu, ta nejvýznamnější je vystavena v norské Národní galerii.

Jediná z nich je držena v soukromém vlastnictví. Vznikla v roce 1895, dva roky po svém originálu, a jako jedinou ji doprovází autorův rukopis na rámu obrazu: „Šel jsem po cestě se dvěma přáteli – začalo zapadat slunce – obloha náhle krvavě zrudla – zastavil jsem se, opřel jsem se o plot, k smrti unaven – obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve. Moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí – a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik.“

 

Munch – láska, duchové a upíří ženy • režie: Michele Mally • IT • 2022 • 93 minut • výtvarné umění

Filmem provází: Ingrid Bolsø Berdal

Na světě není malíře, který by byl tak slavný a současně tak málo známý jako Edvard Munch. Jestliže se jeho expresionistický Výkřik stal ikonickým symbolem naší soudobé úzkosti, zbytek jeho tvorby se utopil v propadlišti času – fyzikální veličině, která Muncha v jeho experimentální tvorbě tolik fascinovala. Nyní však v Oslu, kterému se kdysi říkalo Kristiania, nastává zlom v našem poznání tohoto fascinujícího umělce: nové Munchovo muzeum, otevřené v říjnu 2021. Velkolepý mrakodrap na fjordu norského hlavního města je navržený tak, aby obsáhl obrovské dědictví, které umělec svému městu zanechal: 28 000 uměleckých děl včetně obrazů, grafik, kreseb, zápisníků, skic, fotografií i jeho experimentů s filmem. Toto mimořádné dědictví nám skýtá výjimečný vhled do mysli, vášní a umělecké tvorby tohoto génia ze severu.

Dokumentární snímek Munch – láska, duchové a upíří ženy vrhá nové světlo na Edvarda Muncha, hluboce tajemného, fascinujícího muže, průkopníka a mistra pro všechny, kteří přišli po něm. Současně je vizuální výpravou po Norsku a cestou po stopách kořenů Munchovy umělecké identity. Přibližuje divákům muže, který se při svém studiu lidské duše pokusil přeložit emoce a svou představu času na papír a plátno. „Nemaluji to, co vidím, ale to, co jsem viděl."

https://www.aerofilms.cz/prenosy-do-kin/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024