středa
29. ledna 2020
svátek slaví ZdislavaKostely se v noci opět otevřou

Autor článku: 
len

Pátek před posledním květnovým víkendem se v šeru večera rozezní zvony a již podruhé se otevřou kostely a modlitebny křesťanských církví zapojených do ekumenického projektu Noc kostelů.

První Noc kostelů proběhla ve Vídni v roce 2005 a během následujících let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. V loňském roce se poprvé konala u nás, a to ve stejném termínu jako u našich jižních sousedů. I letos spojí obě akce jednotný termín i vizuální styl, jehož autorkou je rakouská grafička Vera Reider.
Nese se v duchu verše z knihy Izaiáš 36,6: „Po celý den a po celou noc, nikdy nebudu mlčet.“

Kostely, které se akce zúčastní, si připravily pro návštěvníky lákavý program a nabídku na prohlídku míst, kam se běžně nepodívají. Otevřou se věže, sakristie, kaple, křížové chodby, klášterní refektáře i rajské zahrady a návštěvníkům zprostředkují pohled na duchovní a umělecké bohatství skrývající se v křesťanských chrámech.

Noc plná lehkosti a nenucenosti a zároveň citlivosti a hloubky se koná 28. května 2010.

V současné době je v České republice do akce přihlášeno 350 kostelů, které připravují na dva tisíce jednotlivých akcí.
Více informací o jednotlivých místech a programu naleznete v odkazu zde

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020