pátek
6. prosince 2019
svátek slaví MikulášKostely se v noci opět otevřou

Autor článku: 
len

Pátek před posledním květnovým víkendem se v šeru večera rozezní zvony a již podruhé se otevřou kostely a modlitebny křesťanských církví zapojených do ekumenického projektu Noc kostelů.

První Noc kostelů proběhla ve Vídni v roce 2005 a během následujících let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. V loňském roce se poprvé konala u nás, a to ve stejném termínu jako u našich jižních sousedů. I letos spojí obě akce jednotný termín i vizuální styl, jehož autorkou je rakouská grafička Vera Reider.
Nese se v duchu verše z knihy Izaiáš 36,6: „Po celý den a po celou noc, nikdy nebudu mlčet.“

Kostely, které se akce zúčastní, si připravily pro návštěvníky lákavý program a nabídku na prohlídku míst, kam se běžně nepodívají. Otevřou se věže, sakristie, kaple, křížové chodby, klášterní refektáře i rajské zahrady a návštěvníkům zprostředkují pohled na duchovní a umělecké bohatství skrývající se v křesťanských chrámech.

Noc plná lehkosti a nenucenosti a zároveň citlivosti a hloubky se koná 28. května 2010.

V současné době je v České republice do akce přihlášeno 350 kostelů, které připravují na dva tisíce jednotlivých akcí.
Více informací o jednotlivých místech a programu naleznete v odkazu zde

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Starý most je plzeňské nakladatelství, které vzniklo před 20 lety. Za do­bu své existence vydalo téměř 150 děl, která se zaměřují především na re­gio­nální tématiku – knihy historických fotografií a dokumentů, průvodce, kratochvilné čtení pro děti i pro dospělé a reprezentativní fotografické publikace. V roce 2006 se činnost nakladatelství rozšířila do Bavorska – vyšla první z mnoha dalších knih o Šumavě a Bavorském lese.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
06.12.2019

PRAHA: Národní galerie Praha zveřejnila výstavní plán na příští rok. Představí výstavy Rembrandta, Mikuláše Medka a buddhistického umění. Veletržní palác bude již tradičně hostit celou řadu projektů současného umění. Výstavní sezónu zahájí březnový Grand Opening výstavami Kurta Gebauera nebo architektury brutalismu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2020 můžete přihlašovat svoje projekty do 21. ročníku divadelního festivalu Open Air Program v Hradci Králové. Ten je je od roku 2000 tradiční součástí Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a utváří s ním naprosto ojedinělou, pulzující událost reflektující bohatý průřez aktuálního tuzemského i světového kulturního dění.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2019

PRAHA: Do ulic Prahy vyjela legendární tramvaj s číslem 8085. Připomíná 30. výročí posledních týdnů roku 1989, kdy se měnilo politické směřování Československa, a také 30 let od kandidatury Václava Havla do funkce „sametového“ prezidenta, který ji použil při své prezidentské kampani. Výtvarný návrh nynější tramvaje podle dobových fotografií připravil autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný. 

Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
06.12.2019