sobota
18. května 2024
svátek slaví Nataša
© Logo konference



Konference INSPO představí přístupná mobilní řešení

PRAHA: Do konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami zbývá ještě 10 týdnů, ale již v prvním týdnu od zahájení registrace se na ni přihlásilo 113 účastníků. V sobotu 25. března v Kongresovém centru Praha si budou moci vybírat mezi 25 přednáškami ve třech sekcích. Pro účastníky se sluchovým postižením bude zajištěn simultánní přepis i tlumočení do českého znakového jazyka. Slabozrací účastníci mohou sledovat prezentaci na vypůjčených tabletech.

Autor článku: 
luk

Jedna ze tří odpoledních sekcí se jmenuje Přístupnost nejen webu, ale mohla by se spíše nazývat Přístupná mobilní řešení, jak na blogu Poslepu trefně poznamenal Radek Pavlíček, který sekci bude již tradičně moderovat. Na svém blogu obsah přednášek popisuje následovně:
První dva příspěvky budou věnovány navigacím pro uživatele s těžkým postižením zraku. Marek Salaba ze SONS a Jan Pechan z Matapa představí nový orientační systém pro zrakově postižené​, postavený na kombinaci tzv. beaconů, softwarového vybavení chytrých mobilních telefonů a dobře připravených popisů prostoru. Pokud se zadaří, bude možné si tuto navigaci na INSPO vyzkoušet naživo.

Zdeněk Míkovec a Jan Balata z ČVUT v Praze seznámí zájemce s jimi vyvíjeným navigačním systémem pro nevidomé chodce, který nazvali Naviterier. Jedná se o navigaci nezávislou na GPS, postavenou na precizním popisu trasy a jednoznačných instrukcích, založených na přesné geometrii chodníků, informování o typech přechodů, tvarech rohů budov či směru hluku z rušných ulic.

Další dva příspěvky pak budou tematicky navazovat na přednášky z dopolední plenární sekce. Vladimír Jareš ze společnosti TurboConsult představí v rámci přednášky Co se děje okolo projektu FriendlyVox i projekt FriendlyVox pro knihovny, který může být cestou k naplnění některých požadavků standardu Handicap Friendly.

Karel Giebisch z IT Gieb pak účastníkům vysvětlí jednak základní principy tvorby přístupných mobilních aplikací, jednak prakticky předvede aplikaci Záchranka, která může posloužit jako dobrý příklad přístupné mobilní aplikace pro nevidomé (aplikace mimo jiné získala cenu za nejpřístupnější mobilní aplikaci roku 2016).

Pátý příspěvek bude věnován aplikaci KNFB Reader. Ta udělá z chytrého mobilu čtečku tištěných textů, kterou mohou používat nejen zrakově postižení uživatelé. Umožňuje fotit a číst nejen dopisy, časopisy či knihy, ale i obaly potravin a léků, displeje přístrojů či nejrůznější štítky. Příspěvek přednese Honza Šnyrych z Odečítače.cz.

Celou sekci pak uzavřou Michal Jelínek ze SONS a Jan Pechan z Matapa prezentací o novinkách v BlindShellu 2 Baroque. BlindShell již není pouhou aplikací ke stažení na Google Play, ale komplexní řešení (aplikace dodávána s optimalizovaným hardware od společnosti FoxConn) s mnoha novými funkcemi. Kromě těch standardních jako jsou volání či psaní zpráv, umožňuje BlindShell nově využívat například sociální sítě, poslouchat internetová rádia či nadiktovat text zprávy a e-mailu.

V programu konference si najdou témata, která je osloví, nejen zrakově postižení účastníci, ale i lidé s tělesným, sluchovým či jiným zdravotním postižením. Celý program je popsán zde.

 

Zdroj a více informací ZDE

Registrace na konferenci

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024