sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Logo
© Městská knihovna v Praze



Knihovna za zavřenými dveřmi E-knihy, chvilka poezie i setkání s osobnostmi

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

Podle průzkumů profesora Trávníčka má průměrná česká čtenářská domácnost knihovnu s třemi stovkami titulů. Přesto se může stát, že v době karantén, omezeného volného pohybu osob a zavřených knihoven čtení dojde. Dostupnou pomocí je e-knihovna, která nabízí výběr z více než 1800 titulů zdarma ke stažení ve třech různých formátech pro počítače, čtečky i mobily. 

E-knihovna má tu výhodu, že je dostupná všem, její využívání není vázáno na členství v knihovně. V nabídce čtenáři najdou české i světové klasiky (Čapek, Havlíček, Shakespeare), současnou českou prózu (Viewegh, Ajvaz, Denemarková), detektivky (Škvorecký, Erben) i poezii (Rudčenková, Straka, Hruška). Každý měsíc přibývá až 20 nových titulů.

Odborné a historické tituly jsou dostupné v digitální knihovně Kramerius. Kompletní nabídku titulů, a to i těch, které jsou stále vázány autorskými právy, zpřístupňujeme pedagogům a studentům právě v těchto dnech. Přístup k článkům ze zahraničních odborných časopisů nabízí databáze EBSCO: Academic Search Complete. Kvalitní poslech hudby zaručuje databáze Naxos, výběr českého mluveného slova zase Alexander Street Press. Pro přístup ke službám stačí jediné, mít platný čtenářský průkaz, který již brzy bude možné si vyřídit také online. 

Knihovna je nejen čtení, ale také zajímavý video i audio obsah, který připravujeme ve spolupráci se stálými lektory. Nabídneme psychologické a cestovatelské přednášky, komponovaný pořad se sdružením Arnika nebo setkání se Spolkem bratří Čapků. Vybíráme i to nejlepší z archivu proběhlých akcí. K poslechu tak budou přednášky prof. Martina Hilského z cyklu Shakespeare a jeho doba, nebo přednášky odborníků z Národního ústavu duševního zdraví. Speciální pásmo přednášek se bude věnovat velikonočním svátkům.  

Literatura je zastoupena poezií, která, podobně jako píseň, v těžkých dobách zahání strach a přináší radost. Online představíme současné české básníky: Olgu Stehlíkovou, Víta Janotu, Jana Štolbu, Olgu Słowik, Josefa Straku, Vojtěcha Vacka a další… Chystáme nové příběhy do ucha, klasické i současné v podání profesionálních herců.

Stále nakupujeme a zpracováváme nové (tištěné) knihy. Z rozhodnutí zřizovatele, hl. m. Prahy, byl rozpočet na nákup knih navýšen o 10 mil. Kč, které budou vynaloženy na nákup produkce od pražských nakladatelů. Za pět milionů nakoupíme tištěné knihy, za dalších pět milionů licence k elektronickému vydání. Jedná se o cílenou pomoc nakladatelům, kteří se ocitli ve velmi nelehké situaci.

Šití roušek je téma i v knihovně. Napříč celou knihovnou šije, stříhá a materiál shání několik desítek zaměstnanců. Hlavní koordinační centrum je v pobočce Jezerka, kde je k dispozici vybavení Atelieru včetně šicích strojů. Odběrateli hotových roušek byli hlavně zaměstnanci knihovny, a dlouholeté spřátelené organizace, jako například Domov Sue Ryder v Michli.

V tuto chvíli bohužel neumíme ani odhadnout, kdy se knihovny znovu otevřou, proto jsou všechny výpůjčky automaticky prodlužovány, stejně jako splněné rezervace. Buďte s námi, jsme s vámi. Knihovnu online najdete na webu www.mlp.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/knihovna.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024