pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Spisovatelka Magdalena Wagnerová
© Archiv Magdaleny Wagnerové



Kniha pod vánoční stromeček - Příběhy z českých zámků

PRAHA: Zámky jsou místa, kde se můžeme na chvíli zastavit a přemýšlet o historii naší země. Zámecká architektura okouzluje návštěvníky v každém ročním období. Ponořme se nyní do historie se spisovatelkou Magdalenou Wagnerovou, která je autorkou knihy Příběhy zámků v Čechách a na Moravě - Jeviště života šlechtického. V rozhovoru mi o své práci a o knihách, které píše, prozradila více podrobností.

Autor článku: 
te

Co vy osobně nejvíce obdivujete na českých zámcích?

České a moravské zámky poskytují současným návštěvníkům jiný prostor, kulturní kontext, nabízejí možnost cestovat v čase a v neposlední řadě naplnit volný čas nejen v prvoplánově zábavním slova smyslu, ale i s určitým hlubším dopadem. Oslovují všechny generace a spoluvytvářejí povědomí o naší minulosti v rozsahu, který je – alespoň ve srovnání se sousedními zeměmi – nebývalý.


 
Dokážete si představit život na zámku dnes nebo v minulosti?

Bydlím v činžovním domě na pražských Vinohradech, nikoli na zámku, a tak se mohu jen domýšlet, v čem se odlišuje život na dnešním zámku od života na zámku minulých staletí, ale řekla bych, že úplně ve všem. A nehledě na to, kde a jak bydlím, jedno vím naprosto jistě: v zámku minulých časů bych rozhodně žít nechtěla. Příliš syrové, příliš rozlehlé, příliš veřejné.

 

Prahu máte ráda a hodně o ní píšete. Kterou její historickou část byste doporučila čtenářům k podzimní procházce?

Podzim je ideální k toulání po pražských parcích, sadech a zahradách. Některé jsou opravdu výjimečné a stojí za pozornost nejen z hlediska estetického, ale i kulturně-historického, jako například Vrtbovská zahrada se sochami Matyáše Bernarda Brauna. Vlídné odpoledne lze příjemně strávit u skleničky nad vinicí v Gröbovce (Havlíčkovy sady), delší procházky nabízí jednoznačně Stromovka alias Královská obora. Jejich historie stojí za pozornost, i když není notoricky známá, ale to ještě neznamená, že není zajímavá.

 

Letos vám vyšla i kniha Příběhy ze staré židovské Prahy v anglickém jazyce. Která místa vás v této části Prahy zaujala?

Kdysi jsem nějaký čas studovala v bezprostřední blízkosti starého židovského hřbitova – bylo to v dobách, kdy byl přístup na toto monumentální magické pohřebiště volný, člověk procházel mezi náhrobky volně a úplně sám, mohl zde bloumat, jakkoli se mu zachtělo, a trávit tu hodiny a hodiny v odloučení od lidí i civilizace, o turistickém ruchu ani nemluvě. Určitě ve mně tyto vzpomínky zůstaly dodnes.

 

Knihy často sama doplňujete vlastními fotografiemi. Jaký je váš vztah k fotografii?

Fotografování je můj nejoblíbenější koníček, kterému věnuji hodně času i pozornosti a který hraje v mém životě nemalou, možná dokonce zásadní roli. Jsem vděčná za každou příležitost, kdy mohu tuto svoji zálibu propojit s vlastní prací. A co se týče osobností, jejichž fotografická tvorba ke mně promlouvá, těch je celá řada. V popředí stojí všichni, kteří hledali (a nacházeli) ve fotografii poezii, a těch není málo. V českých vodách můj osobní výčet pochopitelně začíná u jmen jako Sudek, Funke, Hackenschmied, ale i Tibor Honty či Miroslav Hák, a končí u surrealistů Jindřicha Štyrského a Karla Teiga. Ale obdobně ke mně promlouvají fotografie tvůrců, jako byl Eugène Atget, Brassaï nebo Cartier-Bresson. Díky nim se stále raději držím černobílé fotografie, i když by bylo zajímavé vědět, jak by se všichni jmenovaní stavěli k barevné fotografii, kdyby tvořili v současnosti. Možná že by nás alespoň v některých případech čekalo nemalé překvapení.

 

------------

V nakladatelství Plot letos vyšla i Česká kuchařka. Kniha byla vydána v několika jazycích a ukazuje různorodost české kuchyně. Kuchařka má praktický rozměr a je ilustrována barevnými fotografiemi. Autory České kuchařky jsou Petr Sýkora a Magdalena Wagnerová.

Knihy z nakladatelství Plot (Příběhy zámků v Čechách a na Moravě - Jeviště života šlechtického, Příběhy ze staré židovské Prahy) je možné objednat na: www.plotknihy.cz

 

Další tipy na vánoční dárky nejen pro pražskou veřejnost:

Malý pražský chodec
Rozsvícená vánoční Praha přímo vybízí k procházce. Zkuste se po ní projít se spisovatelem Ondřejem Hníkem, který je autorem knihy Malý pražský chodec. Tato kniha přibližuje dětem prostřednictvím poezie známé pražské památky a zajímavosti z historie. V básních se dozvíte, jaké náměstí v Praze je největší, na jakém domě můžete vidět dva zlaté medvědy a mnoho dalšího. Vydejte se s dětmi na procházku a u každé památky si přečtěte jednu báseň. Uvidíte, jak děti bude procházka bavit a možná je kniha bude inspirovat i k napsání vlastních veršů.
Knihu lze objednat na: www.albatros.cz


Vánoční návštěva historických pražských radnic
Nejen hrady a zámky jsou plné krásných věží a výhledů! Ti, co mají rádi historii, si jistě nenechají ujít možnost navštívit věže Staroměstské a Novoměstské radnice s Town Hall Passem. Tento pass platí tři dny a můžete si díky němu prohlédnout interiéry Staroměstské radnice, navštívit její věž za denního světla i při západu slunce či po setmění a rovněž vystoupat na ochoz věže Novoměstské radnice. Z obou věží je nádherný výhled, uvidíte z nich město jako na dlani. Interiéry Staroměstské radnice jsou poté příjemnou tečkou na závěr.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024