pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Nový koncertní sál v polském Szczecině
© Bartek Baczyk



Janáčkova filharmonie Ostrava vyjíždí na stěžejní turné sezóny do Polska

OSTRAVA-POLSKÁ REPUBLIKA: Ve dnech 14. – 18. listopadu vystoupí ostravští filharmonikové v pěti polských městech. Během tohoto turné představí českou hudbu, a to v pětici nově zbudovaných koncertních sálů, určených pro velký symfonický orchestr. Filharmonie odehraje slavnostní koncerty na počest 100. výročí založení Polska.

Autor článku: 
Markéta Haničáková/jal

Polsko bylo první zahraniční destinací, kam zamířila Janáčkova filharmonie pouhé čtyři roky po svém vzniku. Vzájemnou spolupráci s polskými partnery filharmonie zachovává dodnes. A to nejen díky geografické blízkosti, ale především díky vzestupné tendenci orchestrální kultury v Polsku. Jen za posledních sedm let zde bylo vybudováno patnáct koncertních sálů.

Hlavním a nejdůležitějším cílem turné je vystoupení Janáčkovy filharmonie v nových koncertních sálech polských měst Kielce, Wroclaw, Gorzów, Koszalin, Szczecin. “Jedná se o velmi prestižní a akusticky zcela mimořádné prostory. V tomto ohledu bychom se vzhledem k budoucí výstavbě koncertního sálu v Ostravě nechali rádi inspirovat”, uvedl ředitel JFO Jan Žemla.                                  

“Ostrava již desítky let usiluje o výstavbu koncertní haly s perfektní akustikou, dostatkem míst pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Vypsali jsem proto architektonickou soutěž, do které se přihlásilo více než třicet renomovaných studií z celého světa a šest z nich již bylo vybráno pro vypracování návrhu nové koncertní haly. A protože chceme, aby byla skutečně špičková a vyhovovala po všech směrech filharmonikům, kteří v ní získají své zázemí, využijeme jejich cestu po nových koncertních sálech v Polsku k tomu, aby zpátky přivezli konkrétní poznatky, co by v naší koncertní hale určitě nemělo chybět. Věřím, že od managementu společnosti získáme řadu podnětů, které využijeme při přípravách výstavby nového koncertního sálu. V současné době čekáme na návrhy architektonických studií, a k jejich know how budeme připraveni přidat i návrhy od filharmoniků,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.                                                                           

Koncerty v Polsku předznamenává program vytvořený výhradně z české hudby. Zazní proslulá předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Houslový koncert Antonína Dvořáka v podání houslisty Jana Mráčka a dvě stěžejní skladby Leoše Janáčka: Suita z opery Příhody lišky Bystroušky a Sinfonietta, kterou napsal autor na objednávku Československého sokola a poprvé zazněla v Praze roku 1926 za účasti prezidenta Masaryka. Význam koncertů podtrhne i fakt, že tento program vyžaduje téměř stovku hudebníků na pódiu včetně třináctičlenné žesťové „bandy“. Janáčkova filharmonie vystoupí pod taktovkou úspěšného estonského dirigenta Risto Joosta.                                                 

“Na toto turné se osobně velmi těším. Má pro nás velký a téměř symbolický význam. Myslím v situaci, kdy v Ostravě připravujeme již velmi konkrétně rovněž realizaci koncertní síně,“ konstatoval ředitel JFO Jan Žemla.

Výroční turné Janáčkovy filharmonie Ostrava je financováno z rozpočtu Ministerstva kultury České republiky, statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje.

                 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024