sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Ilustrační foto
© Zdroj: Telegraph, fotoarchiv Ječmen studio



Jak vypadá současná architektura v regionech? Spolek Pěstuj prostor zahajuje nový přednáškový cyklus

PLZEŇ: Pro letošní jaro připravil spolek Pěstuj prostor třídílnou sérii autorských přednášek a navazujících diskusí s představiteli ateliérů působících v českých regionech. Zatímco jeden z dvojice bude vždy zastupovat ateliér činný (také) v Plzeňském kraji, druhý představí působení svého studia v některém z dalších tuzemských regionů. Úvodní díl cyklu Architektura dnes: práce v regionech se uskuteční ve středu 27. března 2024 od 18 hodin v kulturním prostoru DEPO2015 v Plzni.

 

27.03.2024
18:00
Autor článku: 
Petr Klíma

Jaký charakter má současná architektura v regionech? Co obnáší výkon profese mimo tradiční centra tuzemské scény? Jak náročné je vytvářet zde kvalitní realizace? A jak regionální kořeny tvůrců ovlivňují práci pražských ateliérů? Na tyto a další otázky budou při představování svého působení – v symbolickém dialogu dvou přístupů – hledat odpovědi architekti Lukáš BlažekJečmen studiaVojtěch Kaas a Jan Kalivoda z kanceláře Progres architekti.

Ječmen studio je pevně spjato s Olomoucí, kde se Lukáš Blažek narodil. Snaha jeho a jeho ženy Evy, spoluzakladatelky ateliéru, působit ve veřejném prostoru přivedla oba architekty k založení příležitostné kavárny v garáži na jejich zahradě – na téže adrese, kde sídlí i jejich ateliér. Progres architekti si vztah s místy kolem Staňkova, rodiště Vojtěcha Kaase, pěstují z Prahy. Na západě Čech se dnes nicméně nachází téměř polovina jejich realizací.

Vstupné na akci činí 60 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz. 

FB událost: bit.ly/archiregion1

Další díl série Architektura dnes: práce v regionech, připravované s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, se uskuteční ve středu 10. dubna od 18 hodin. Představí se v něm Jitka Ressová ze zlínského studia ellement architects a Eva Šarochová s Václavem Matějkou z ateliéru Projektor architekti.

Ječmen studio vzniklo v roce 2007 v Olomouci z přesvědčení, že je možné tvořit dobrou architekturu i mimo hlavní česká centra. Ateliér od roku 2007 vedou jeho zakladatelé Lukáš a Eva Blažkovi. Společně s týmem mladých architektů a specialistů pracují v širokém záběru zadání od krajinných a územních studií přes městské bloky a průmyslové areály, veřejná prostranství měst a obcí, stavby pro rekreaci a bydlení až po design interiérů a výstavnictví. Za krajinnou studii území Hynčic pod Sušinou obdrželi YAA 2010 Cena Stavebního Fóra „Pilot in Architecture“. Za návrh penzionu Kraličák v téže obci  získali společně s někdejším kolegou Vítězslavem Petrem v roce 2014 Grand Prix Obce architektů v kategorii Novostavba.

Zakladatelé pražského ateliéru Progres architekti Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda se v profesi pohybují od roku 2006. Věnují se architektuře, urbanismu menšího měřítka, individuálním stavbám, krajinářské architektuře, průmyslovému designu i výstavnictví. Zajímají je nestandardní zadání a práce na veřejných stavbách i prostorech. Mimořádnou důležitost ve své práci přisuzují přemýšlení o udržitelnosti a odpovědnosti za vstup do prostředí. V posledních dvou letech získali ocenění za soutěžní návrhy sportovních hal v Žatci a Novém Jičíně. Za projekt minimálních pracovních míst Microoffice obdrželi několik mezinárodních cen včetně Red Dot Design Award.

Další informace:

bit.ly/archiregion1

pestujprostor.plzne.cz

facebook.com/pestujprostor

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024