sobota
21. září 2024
svátek slaví Matouš
© Zdroj: www.mesto-pisek.cz



Husitský Písek 2015 - vhoďte nepotřebné klíče do husitských kádí

Autor článku: 
Ing. Edita Kučerová

<p>PÍSEK: K 600. výročí upálení Jana Husa připravilo město Písek několik aktivit, které naleznete jen pár metrů od Kamenného mostu.</p> <p>Jedná se především o již tradiční obří pískové sochy – ty letošní jsou samozřejmě husitské a představují Jana Žižku, upálení mistra Jana, husitské ženy u Sudoměře, husitský vůz a hejtmana Matěje Loudu, mj. správce slavných husitských kádí. Předpokládá se totiž, že Písek byl prvním místem v Čechách, kde se na počátku doby husitské sbíraly cennosti do kádí. Novodobé kádě byly proto letos také umístěny ke špičce novostavby v Čechově ulici. Až do konce října můžete do těchto nádob odevzdat své nepotřebné kovové klíče. Po ukončení sbírky budou klíče roztříděny, odevzdány do sběrných surovin a výtěžek půjde na charitativní účely. Sbírka je v současné době zhruba ve své polovině, další příspěvky jsou stále vítány. Do třetice se na promenádě v Čechově ulici můžete prostřednictvím exteriérové výstavy „Doba husitská v Písku“ seznámit s událostmi a osobnostmi tehdejší doby v našem městě.<br />
Díky aktivitám dalších pořadatelů k husitskému výročí si můžete prohlédnout jedinečnou fresku upálení mistra Jana Husa ve filiálním kostele sv. Václava. I další letos mimořádně otevřené kostely mají s dobou husitskou svou spojitost – klášterní kostel Povýšení sv. Kříže upomíná na původní klášter poničený v srpnu 1419 (mimochodem další písková socha – dominikánský mnich – stojí symbolicky právě pod klášterem na promenádě u řeky Otavy) a děkanský kostel je zase možným místem konání synody táborského duchovenstva r. 1422. Z dalších akcí jmenujme výstavu „Jan Hus a 600 let poté“, která bude v srpnu 2015 k vidění v Husově sboru v Budějovické ulici, v září pak v Prácheňském muzeu. Připravováno je také vysazení lípy Mistra Jana Husa v parku na Husově náměstí.</p> <p>Ing. Edita Kučerová<br />
Odbor školství a kultury</p> <p>ZDROJ zprávy a přiložené fotografie.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024
HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024