čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
Titulní strana knihy
© Jan Rendek



Hrady a zámky aneb průzkum soukromí našich předků

ČR: V Čechách a na Moravě najdeme stavby nebo zříceniny z téměř všech období – od slovanských hradišť a románských rotund přes rozsáhlé středověké hrady až po noblesní zámky. Také jste těchto sídel na svých cestách navštívili už opravdu hodně a nyní ztrácíte přehled? Pak se vám určitě bude hodit přehledná a ucelená kniha Hrady a zámky, kterou vydalo Ottovo nakladatelství. Vybrat si můžete ze 150 památek.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Sestavil ji přední český historik PhDr. Vladimír Brych a jedinečnými fotografiemi ji doplnil Jan Rendek. Praktická publikace vám pomůže s plánováním výletů a dozvíte se v ní užitečné informace, které po cestě rozhodně využijete.

 

Na návštěvě u rytířů a bílých paní

Snad každý český hrad má svou tajemnou legendu, která mu přidává na atraktivitě. Středověká sídla odjakživa podněcovala lidskou fantazii už proto, že stávala většinou samostatně na kopci uprostřed lesů kvůli nedobytnosti a nezřídka se na jejich území odehrávaly zásadní dějinné události. Při procházení hrady nás samozřejmě zajímá také praktická stránka věci – rádi zkoumáme, jak se vařilo v černé kuchyni, kam chodili obyvatelé na záchod nebo proč měli tak malé postele. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou potom průvodci v dobových kostýmech i různá vystoupení šermířů, jež nám přibližují minulé časy v ještě autentičtějším světle.

 

Těžký život šlechticů

Na zámcích můžete obdivovat především vybavení interiérů, které vypadá, jako by obyvatelé právě před chvílí odešli. Promítá se do nich nedávná historie a osudy českých šlechtických rodů. Šternberkové, Nosticové, Kinští, Kolowratové a mnoho dalších o svoje rodová sídla kvůli válečným běsům a následnému komunistickému převratu přišli. Následně se uchýlili do emigrace v zahraničí, anebo tvrdě pracovali v dělnických profesích. Po revoluci, kdy se část zestátněných zámků navrátila zpátky do rukou svých původních majitelů, došlo k rozsáhlým rekonstrukcím a rozkvětu zdevastovaných památek. Můžeme tedy mluvit o zázraku, když se dnes procházíme komnatami těchto architektonických skvostů, jejichž silueta se odráží na hladině rybníka v zámecké zahradě. I okolí zámků se navrací k původní podobě a obnovené altánky, sýpky, hospodářské budovy či oranžerie jim dodávají ještě větší lesk.

Více informací o knize Hrady a zámky najdete na www.kniha-mesice.cz 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.09.2024

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
18.09.2024