čtvrtek
18. dubna 2019
Svátek slaví: Valérie
Horní Bříza - město kulturyHorní Bříza - město kultury

Autor článku: 
Pavel Mainzer

HORNÍ BŘÍZA: O téměř dva roky předběhla Horní Bříza svoji sousední metropoli, Plzeň. Zatímco plzeňští zastupitelé neustále tápali a stavbu svého nového divadla odkládali, v Horní Bříze se k tomu postavili čelem.

Ano, v Horní Bříze proběhne v sobotu 2. února 2013 otevření nového divadla

Dovolte mi malé srovnání těchto dvou kulturních stánků (pomineme-li fakt, že to plzeňské ještě nestojí):

Velikost hlediště:
to naše má asi 80 míst. Pro obec s přibližně 4500 obyvateli vychází jedno místo v hledišti na necelých 60 obyvatel. To pro 170 tisícovou Plzeň a uvažované kapacitě 650 míst vychází jedno místo na 260 obyvatel. Dovolím si tvrdit, že tento ukazatel vychází příznivěji pro Horní Břízu, i kdyby se sečetly kapacity všech plzeňských divadel dohromady.

Náklady na divadlo:
uvažované (nikoli konečné) náklady na nové divadlo v metropoli jsou 818 milionů Kč – tedy 1,25 miliónu na jedno místo v hledišti. Při této matematice naši zastupitelé ušetřili pěkných 100 miliónů Kč. Náklady na jedno místo v našem divadélku vychází na nějaké 3 tisíce Kč.

Realizace:
Zatímco v Plzni zeje na místě budoucího divadla velká díra, v Horní Bříze toho času zeje na dveřích pozvání na slavnostní otevření.

A tak dále, a tak dále…

Doufám, že ti, co dočetli až sem, pochopili lehkou nadsázku. Opravdu nelze srovnávat nesrovnatelné. V Plzni se jedná o obrovský projekt „na zelené louce“ sloužící desetitisícům obyvatel z celého regionu, kdežto v Horní Bříze šlo „jen“ o úpravu stávajících prostor v základní škole, které budou poskytovat zábavu a kulturní využití zejména pro místní děti i dospělé. A ono o to srovnání vlastně ani vůbec nešlo. Důležité je si uvědomit podstatu. Tím, že byl tento prostor v obci vybudován, dávají investoři (město a základní škola) signál, že jim není lhostejná forma trávení volného času místních obyvatel, a že mají zájem o rozvíjení a prezentování kultivovaných aktivit na svém území. To jakou formou nebo jaké finanční prostředky je možné v dnešní nelehké době vynaložit, je věc podružná.

My, členové divadelního spolku Osada jsme opravdu upřímně rádi, že tento projekt dospěl až ke zdárnému cíli. Velice rádi jsme spolupracovali při plánování technických úprav a jsme potěšeni, že budeme právě my, kteří pomohou tuto scénu oficiálně otevřít. Přejeme novému divadélku bohaté využití a spoustu spokojených účinkujících a diváků.

Podrobnosti o slavnostním otevření najdete na našich stránkách

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

ČR, ZAHRANIČÍ: Novým českým přírůstkem v kolekci evropských filmů vzdělávacího projektu CinEd je loutkový klenot Jiřího Trnky a Miloše Makovce Císařův slavík, od jehož premiéry uběhlo v pondělí 15. dubna 70 let. Císařův slavík následuje Oukropcův rodinný film Modrý tygr, který byl v CinEdu doposud jediným zástupcem české kinematografie.  

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
17.04.2019