neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
Horní Bříza - město kulturyHorní Bříza - město kultury

Autor článku: 
Pavel Mainzer

HORNÍ BŘÍZA: O téměř dva roky předběhla Horní Bříza svoji sousední metropoli, Plzeň. Zatímco plzeňští zastupitelé neustále tápali a stavbu svého nového divadla odkládali, v Horní Bříze se k tomu postavili čelem.

Ano, v Horní Bříze proběhne v sobotu 2. února 2013 otevření nového divadla

Dovolte mi malé srovnání těchto dvou kulturních stánků (pomineme-li fakt, že to plzeňské ještě nestojí):

Velikost hlediště:
to naše má asi 80 míst. Pro obec s přibližně 4500 obyvateli vychází jedno místo v hledišti na necelých 60 obyvatel. To pro 170 tisícovou Plzeň a uvažované kapacitě 650 míst vychází jedno místo na 260 obyvatel. Dovolím si tvrdit, že tento ukazatel vychází příznivěji pro Horní Břízu, i kdyby se sečetly kapacity všech plzeňských divadel dohromady.

Náklady na divadlo:
uvažované (nikoli konečné) náklady na nové divadlo v metropoli jsou 818 milionů Kč – tedy 1,25 miliónu na jedno místo v hledišti. Při této matematice naši zastupitelé ušetřili pěkných 100 miliónů Kč. Náklady na jedno místo v našem divadélku vychází na nějaké 3 tisíce Kč.

Realizace:
Zatímco v Plzni zeje na místě budoucího divadla velká díra, v Horní Bříze toho času zeje na dveřích pozvání na slavnostní otevření.

A tak dále, a tak dále…

Doufám, že ti, co dočetli až sem, pochopili lehkou nadsázku. Opravdu nelze srovnávat nesrovnatelné. V Plzni se jedná o obrovský projekt „na zelené louce“ sloužící desetitisícům obyvatel z celého regionu, kdežto v Horní Bříze šlo „jen“ o úpravu stávajících prostor v základní škole, které budou poskytovat zábavu a kulturní využití zejména pro místní děti i dospělé. A ono o to srovnání vlastně ani vůbec nešlo. Důležité je si uvědomit podstatu. Tím, že byl tento prostor v obci vybudován, dávají investoři (město a základní škola) signál, že jim není lhostejná forma trávení volného času místních obyvatel, a že mají zájem o rozvíjení a prezentování kultivovaných aktivit na svém území. To jakou formou nebo jaké finanční prostředky je možné v dnešní nelehké době vynaložit, je věc podružná.

My, členové divadelního spolku Osada jsme opravdu upřímně rádi, že tento projekt dospěl až ke zdárnému cíli. Velice rádi jsme spolupracovali při plánování technických úprav a jsme potěšeni, že budeme právě my, kteří pomohou tuto scénu oficiálně otevřít. Přejeme novému divadélku bohaté využití a spoustu spokojených účinkujících a diváků.

Podrobnosti o slavnostním otevření najdete na našich stránkách

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Porota unikátního srovnávacího průzkumu Místo pro život 2019 udělila Královéhradeckému kraji první místo. Tento projekt vyhodnocuje životní podmínky v jednotlivých krajích a snaží se upozorňovat na nejlepší regiony České republiky. Kraj získal prvenství už loni.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.06.2019

BROUMOV: Přes 420 tisíc korun se vybralo při tiché i veřejné aukci uměleckých předmětů a vín na Dobročinném večeru pro Broumovsko. Ten se konal v pátek 7. června v broumovském klášteře, za přítomnosti více než sta návštěvníků a hostů z celého regionu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
12.06.2019

ČR: Posledním květnovým dnem se uzavřel 21. ročník sbírkového projektu Pomozte dětem, dárci ho podpořili celkovou částkou ve výši 10 007 208,- Kč, která bude použita na podporu 31 ročních projektů a podporu individuálních projektů zaměřených na pomoc dětem. Jejich seznam naleznete zde: http://bit.ly/2wAxDiz. Prvním červnem se tak odstartoval další, již dvaadvacátý ročník sbírky.

Celá ČR
Děti a mládež, Granty, Instituce a kulturní zařízení, Handicap
Co se děje
12.06.2019