pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
Plakát
© Archiv pořadatele



FESTIVAL MADE IN PRAGUE JE LONDÝNSKOU OSLAVOU SOUČASNÉ ČESKÉ KULTURY

LONDÝN: České centrum Londýn pořádá letos již 27. ročník oblíbeného multižánrového festivalu Made in Prague, jenž Londýňanům každoročně představuje pečlivě sestavený program toho nejlepšího ze současné české kultury. Letošní ročník je pak jeden z nejambicióznějších vůbec, jelikož je zároveň oslavou 30 let působení londýnského Českého centra. Kromě skvělého programu a zajímavých hostů se tak návštěvníci mohou těšit také na atraktivní prostory na mnoha prestižních londýnských adresách.

od 03.11.2023 do 10.12.2023
Autor článku: 
Petra Přibylová

„Letošní ročník programově velmi rozmanitého a žánrově obsáhlého festivalu Made in Prague je vyvrcholením oslav skvělých česko-britských kulturních vztahů, uměleckých inspirací, vzájemné spolupráce a porozumění, kterým České centrum Londýn, jako jeden z nejvýznamnějších hybatelů rozvoje kulturních vztahů, svou již třicetiletou činností přispívá“, uvádí Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.  

Peter Hames, britský kurátor, dramaturg a autor knihy The Czechoslovak New Wave (University of California Press, 1985), hodnotí:

„Festival Made in Prague přináší do Londýna českou kulturu již mnoho let. Obzvlášť filmový obsah festivalu, který je ve své podstatě dalším individuálním festivalem, poskytuje návštěvníkům jedinečný vhled to české kultury od Hrabala a Suchého až po Švankmajera či Zelenku. Made in Prague je tak nepostradatelnou přehlídkou odhalující úžasnou kontinuitu a hloubku české umělecké kreativity.“

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Festival zahájí 3. listopadu vernisáží multimediální výstavy Ultra-Super-Natural Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina. Výstava, kterou mohli čeští návštěvníci vidět v roce 2020 v DOXu, je výsledkem 25letého projektu, kdy oba umělci pravidelně navštěvovali jedny z posledních prehistoricky žijících kmenů na Papui-Nové Guinei a zaznamenávali jejich postupný přechod do 21. století. Během této společné cesty vyslovili papuánští náčelníci přání setkat se s nejvyšším českým náčelníkem, či obdržet zprávu z nejvyššího patra planety. A tak byl do projektu zapojen Václav Havel nebo astronaut z NASA, který papuánským náčelníkům volal přímo z vesmírné stanice... Výstava, která obsahuje fotografie, kresby, animace a experimentální filmy Šlapetové a sochy Rittsteina, otevírá nejen letošní festival, ale také nový výstavní prostor Českého centra Londýn, zvaný Bouda.

 

 

FILM

Film je tradičně hlavním lákadlem festivalu a nejinak tomu bude i letos. V nabídce je 14 filmů a na své si přijde opravdu každý – diváci se mohou těšit na neotřelé dokumenty, současnou českou kinematografii, animaci pro celou rodinu, němý film, ale i české klasiky.

Nejočekávanější jsou tři speciální galaprojekce:

18. listopadu bude v oblíbeném nezávislém kině v Leicester Square v centru Londýna uveden snímek Il Boemo představující životní příběh a strhující hudbu Josefa Myslivečka, který byl v 18. století nejvyhledávanějším operním skladatelem v Itálii a obdivoval ho i samotný Mozart. Po projekci proběhne v kině debata s diváky, které se zúčastní i filmový představitel Myslivečka, herec Vojtěch Dyk, a režisér filmu Petr Václav.

Další galaprojekce proběhne ve futuristickém kině BFI IMAX 2. prosince a uvede nový český sci-fi thriller Bod obnovy, který měl premiéru na letošním festivalu v Karlových Varech. Po projekci bude následovat debata s režisérem filmu Robertem Hlozem, herečkou Andreou Mohylovou
a producentem Janem Kallistou.

Pomyslnou třešničkou na dortu k oslavám 30. narozenin Českého centra Londýn pak bude finální gala v kině Curzon Soho v londýnské čtvrti West End. 10. prosince zde letošní Made in Prague Festival vyvrcholí speciální projekcí dlouho očekávaného filmu One Life režiséra Jamese Hawese, který měl premiéru na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a do kin půjde až
1. ledna 2024. Životopisný film je ohlédnutím za odvážným konáním britského humanisty Sira Nicholase Wintona, kterému se podařilo převézt 669 židovských dětí z okupovaného Československa do bezpečí Velké Británie před vypuknutím druhé světové války. Wintona, který se zpětně ohlíží za svým konáním, ve filmu ztvárnil velšský herec Anthony Hopkins.

Mimo stříbrné plátno čeká návštěvníky festivalu také pestrý literární program v podobě tří knižních křestů. 5. listopadu představí sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková anglické vydání své knihy o norských Špicberkách. Kniha The Paradox of Svalbard: Climate Change and Globalisation in the Arctic, kterou letos vydalo britské nakladatelství Pluto. Křest knihy proběhne na akademické půdě prestižní University College London.

16. listopadu představí dvojnásobný vítěz ceny Magnesia Litera, autor Marek Šindelka, knihu sbírek o Praze The Book of Prague: A City in Short Fiction, kterou letos v říjnu vydalo nakladatelství Comma Press. Společně s Markem Šindelkou se křestu zúčastní spisovatelka Veronika Bendová a jeden z editorů knihy Jan Zikmund.

Trojici knižních křestů uzavře 28. listopadu debata k britskému vydání nejlepšího českého komiksu roku 2018 s názvem Sestry Dietlovy (The Sisters Dietl, Centrala Books). Autor komiksu, scénárista a režisér Vojtěch Mašek promluví o knize a uvede také svůj film Arvéd.

DIVADLO

Fanoušky divadelní produkce čeká scénické čtení poslední hry Petra Zelenky Fifty. Hru, která se na domácí scéně dočkala hned dvou cen divadelní kritiky, uvede festival v podání britských herců v netradičních prostorách viktoriánského divadla The Coronet 20. listopadu za účasti Petra Zelenky.

HUDBA

Pro hudební fajnšmekry je připraven již pátý ročník večera elektronické hudby a audiovizuálních efektů Electronica: Vision of Sound V, na které vedle slovenského a maďarského interpreta vystoupí český hudebník a etnomuzikolog Tomáš Reindl, známý jako Omnion.

Milovníky vážné hudby pak potěší dokumetární opera o životě a tvorbě hudebního skladatele, inovátora a experimentátora Jana Kapra KaprKód a již zmíněný film Il Boemo, ve kterém strhující hudba Jana Myslivečka ožívá v podání dobového souboru Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse.

Kompletní program festivalu najdete na webových stránách Českého centra Londýn:

https://london.czechcentres.cz/en/projects/27th-made-in-prague-festival


Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.

Facebook Instagram Twitter YouTube LinkedIn

www.czechcentres.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024