pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
EXIT - dát extremismu sbohem
© archiv pořadatele



Festival Jeden svět startuje v Plzni

PLZEŇ: Celkem 37 dokumentů a pestrý doprovodný program čeká na návštěvníky v rámci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Plzni. Proběhne od 22. do 29. března v prostorách kulturního centra Moving Station v bývalé nádražní budově Plzeň – Jižní Předměstí, v Polanově síni Knihovny města Plzně a nově také na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Předprodej vstupenek byl již zahájen.

od 22.03.2019 do 29.03.2019
17:30
Autor článku: 
TZ/klapka

Tématem letošního ročníku je Bezpečná blízkost. Budeme společně hledat odpovědi na otázky. Kdo jsem? Kam patřím? Jak chápat sám sebe? Jak si zachovat vlastní identitu a odlišnost od ostatních? Svou identitu budou hledat bývalí extrémisté ve snímku EXIT – Dát extremismu sbohem, nizozemský pastevec Ovčáček či zběh somálské teroristické organizace Ztracený bojovník. Cestu ke svobodě budou v zemích se společenskými otřesy hledat Ženy s náušnicemi ze střelného prachu, venezuelští zdravotníci Vše v pořádku či ukrajinská bojovnice Bez viditelných příznaků. Do zákulisí sociální sítě Instagram bude možné nahlédnout prostřednictvím snímku #FollowMe a do tématu klimatických změn diváky vtáhne pro změnu snímek Anoteho archa. Nabídka snímků je tematicky opravdu hodně široká a své téma si v ní určitě najde každý.

Nedílnou součástí festivalu jsou divácké diskuse, které navazují na jednotlivé promítané snímky. V rámci diskusí se návštěvníci mohou setkat s režiséry českých dokumentů, jejich protagonisty, ale také s řadou odborníků na jednotlivá promítaná témata či s lidmi s osobní zkušeností.

Festival Jeden svět se každým rokem snaží více a více zpřístupnit festivalové dění stále širšímu publiku. „I v letošním roce jsme navázali spolupráci se Spolkem neslyšících v Plzni, jehož členové nám pomáhají s tím, aby byl festival neslyšícím a nedoslýchavým co nejpřístupnější. Zajišťují například tlumočení některých pofilmových debat. Náš festivalový tým prošel také školením, abychom získali alespoň základní povědomí o této problematice,“ upřesňuje spolupráci Andrea Vernerová, koordinátorka plzeňské části Jednoho světa.  V Plzni uvedeme dvanáct snímků s titulky upravenými pro neslyšící diváky, po čtyřech z nich bude v rámci divácké debaty zajištěno tlumočení do znakového jazyka. Snažíme se zaměřovat také na nevidomé diváky, pro které jsou určeny čtyři projekce doplněné o audiokomentář. Do problematiky nevidomých se ponoříme také v rámci workshopu Nebojte se tmy, který naváže na sobotní Projekci pro rodiny. V programu jsou dále dvě relax projekce, které jsou určeny pro diváky s mentálním postižením a poruchami pozornosti. Část programu je také English friendly, takže na festivalu moc rádi přivítáme i diváky ze zahraničí. Pro koho je daný snímek vhodný poznáte v programu podle příslušného piktogramu u jednotlivých snímků.

Na návštěvníky čeká i další doprovodný program. Na Moving Station mohou zažít Jeden svět interaktivně a ponořit se ve spolupráci s Bav se vědou do světa virtuální reality. Zde je čeká několik krátkých snímků určených vždy pro jednoho diváka pomocí interaktivních brýlí, které reagují na pohyb hlavy. Výstava umělkyně Toy Box Ženy za hranicemi představí formou komiksu v českém i anglickém jazyce příběhy žen se zkušeností s migrací. Zájemci o udržitelnou módu by si neměli nechat ujít SWAP bazar Zkus kus za kus, v rámci kterého mohou kdykoliv během festivalu v prostorách Moving Station zajít obměnit svůj šatník. Nebo se můžete zastavit u stánku AIESEC, kde se dozvíte více o cílech udržitelného rozvoje členskými státy OSN. Doprovodný program festivalu se odehrává ale také na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara a v budově Fakulty elektrotechnické ZČU, kde si můžete prohlédnout výstavu klauzurních prací Vnímání identity, která tak doplňuje letošní festivalové téma.

V rámci festivalu nezapomínáme ani na mladé diváky. „Základním a středním školám nabízíme i letos dopolední školní projekce doplněné o následné diskuse. Snímky jsou uzpůsobené dle věku žáků,“ upřesňuje Vernerová.

Mezinárodní festival Jeden svět slaví v letošním roce již 21 let své existence. Festival již proběhl v Praze a nyní se přesouvá do dalších měst – letos jich bude celkem 35 po celé České republice. V Plzeňském kraji se již tradičně koná v Plzni, kde letos proběhne 19. ročník, a již podruhé zavítá také do Sušice, kde se na něj diváci mohou těšit v termínu od 4. do 7. dubna. Zahájení v Sušici proběhne 4. dubna od 19 hodin v sušickém kině.

Podrobné informace k festivalu v Plzni najdete na https://www.jedensvet.cz/2019/plzen nebo na facebooku https://www.facebook.com/jedensvetplzenasusice

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024