sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
foto z vernisáže
© archiv výtvarnice



Dobříšský kulturní dům patří sochám a ilustracím zvířat

DOBŘÍŠ: Zvíře je název výstavy, kterou si v těchto dnech mohou prohlédnout návštěvníci dobříšského kulturního domu. Barbora Fausová na ní představuje své sochy, Miloslav Muškát zoologické ilustrace. Výstava potrvá do 11. února a zájemci si ji mohou prohlédnout každý všední den kromě pátku od 8.30 do 16 hodin a v neděli od 14 do 16 hodin. Nejen o této výstavě jsme si povídali se sochařkou a autorkou reliéfů a plastik Barborou Fausovou.

Autor článku: 
Karel Souček

V dobříšském kulturním domě jste vystavovala již několikrát. Kdy naposledy?

Téměř na den přesně jsme zde před dvěma lety, konkrétně 10. ledna 2016, zahajovali výstavu s názvem "BAJAJA" společně s Jaroslavem Jocovem (keramické sochy) a Jaroslavem Bezděkem (obrazy). Název výstavy nebyl vybrán podle pohádkové postavy, ale vznikl spojením dvou počátečních písmen v křestním jméně každého z nás.

   

Jak se vám líbí výstavní prostory kulturního domu?

Výstavní prostory jsou naprosto vyhovující. Lze zde najít to správné místo k umístění soch nebo obrazů. A také spolupráce s kurátorem panem Markem Hájkem je vynikající.

   

Vystavujete s Miloslavem Muškátem poprvé? A jak jste se seznámili?

S panem Muškátem jsme se seznámili přes galerii Radka Grossmana v Kroměříži, kde jsme společně vystavovali i s dalšími výtvarníky. Poté mi byla nabídnuta možnost organizovat doprovodnou výstavu na Svinařském řetězení na zámku Svinaře, kam jsem přizvala i pana Miloslava Muškáta. To bylo v roce 2013. Od té doby jsme společně vystavovali několikrát, naposledy koncem minulého roku v Čáslavi. Nyní chystáme další výstavu v Berouně, která bude zahájena 28. dubna, a v létě opět ve Svinařích, kde nás bude více.

 

Dobříšská výstava nese název Zvíře. Představují tedy všechny vaše sochy zvířata?

Sochy zvířat mám hodně v oblibě, přírodu mám velmi ráda, ale nemodeluji jen je, na výstavě najdete například bronzovou sošku Šaška, Dívky, Dámy se zrcadlem nebo sádrovou bustu sv. Jana Nepomuckého. V současné době se věnuji také odlévání do cínu a to jsou abstraktní tvary poskládané z malých kuliček.

 

Jaká konkrétní zvířata na výstavě prezentujete a z jakých jsou materiálů?

Převažují sochy zvířat z bronzu. Na výstavě je Žirafa, Kůň, Koník, Klokan - ten je vystavován poprvé, Bájné zvíře, také reliéf s Pavoučky pro štěstí a Sovička z cínu. Chybí jen soška Velblouda, která byla před výstavou prodána. Od každé bronzové sošky odlévám vždy pouze pět kusů a některé z nich již nejsou k dispozici, tak ani nemohou být vystaveny, například Nosorožec.“

   

Proč právě zvířata tak ráda zachycujete?

Líbí se mi rozmanitost tvarů, která ve zvířecí říši je. Často mne zaujme zvíře, které vidím v reálu, ale i v knihách, časopisech nebo v dokumentech. Je to pro mne krásná a nekonečná inspirace. Brzy mám v plánu modelovat hrocha nebo marabu afrického.

   

Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 11. ledna. Jaký byl její průběh?

Tentokrát jsme pojali vernisáž spíše jako příležitost k setkání lidí, známých, kamarádů. Tedy bez dlouhých proslovů a s příjemným hudebním doprovodem, o který se postaral Petr Kafka se svými žáky na akordeony a klavír, a také Bedřich Gregorini, který nám na závěr zahrál na klavír Život je jen náhoda a další skladby. Vernisáž dopadla, co se týká účasti, nad očekávání, přišlo kolem 80 lidí. A atmosféra byla podle mého názoru i ohlasů zúčastněných moc příjemná.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024