pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Soubor Collegium hortensis z Teplic
© Foto archiv souboru



Do Filipova se vrací mezinárodní varhanní festival

JIŘÍKOV: V poutním kostele ve Filipově se po desáté uskuteční mezinárodní festival varhanní hudby. Ve významném poutním místě Českého Švýcarska se odehraje devět koncertů, na nichž vystoupí čeští, němečtí a britští interpreti. Během festivalu se rozezvučí kvalitní dvoumanuálové mechanické varhany s opusovým číslem 44 z let 1887 - 1888 od firmy Eule z Budyšína. Zazní premiéra filipovské kantáty.

od 03.07.2016 do 28.08.2016
Autor článku: 
Klára Mágrová

Koncerty se konají v bazilice minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově od července do srpna vždy v neděli od 14 h. Festival zahájí 3. 7. a ukončí 28. 8. 2016. Během festivalu se posluchači zaposlouchají do zvuku varhan, trubky, zpěvu a mluveného slova.
Vstup na koncerty je volný.

Mezinárodní varhanní festival od roku 2007 připravuje občanské sdružení Arte Musica z Jiříkova a spolupořádá Římskokatolická farnost Jiříkov, Gymnázium Varnsdorf - Akademie příslibu a Město Jiříkov. Festival v letošním roce probíhá pod záštitou senátora Parlamentu ČR Ing. Zbyňka Linharta a starosty města Jiříkov Michala Majáka. Konání festivalu podpořilo Ministerstvo kultury.

Úvod festivalu ve Filipově obstará mimořádný koncert. V neděli 3. 7. 2016 proběhne premiérové provedení kantáty "Pramen milosti" v podání souboru Collegium hortensis. Kantátu přímo pro poutní místo Filipov složil Jan Zástěra, dirigent Trautzlovy umělecké společnosti, jejíž součástí je Collegium hortensis. Rozsáhlé vokálně instrumentální dílo přiblíží události ve Filipově z 13. ledna 1866. Vznik filipovské kantáty v roce 2015 iniciovaly salesiánští kněží, kteří od roku 1991 spravují poutní místo Filipov. Collegium hortensis z Teplic patří mezi výrazná hudební tělesa Ústeckého kraje. Interpretuje historickou i soudobou hudbu regionu. Soubor působí jako chrámový soubor na teplických kůrech, věnuje se hudebnímu divadlu a opeře. Vystupuje na domácích festivalech a zahraničních koncertních cestách. V dubnu letošního roku např. odehrál čtyři koncerty ve Vatikánu a premiérově zde představil kantátu k poctě sv. Vojtěcha.

Monumentální poutní bazilika minor leží ve Filipově, místní části Jiříkova, při státní hranici se Spolkovou republikou Německo. Filipov je významným mariánským poutním místem spjatým se zjevením Panny Marie dne 13. 1. 1866 a náhlým uzdravením Magdaleny Kade.

Poutní místo Filipov si po celý rok 2016 připomíná 150. výročí od svého vzniku. V bazilice minor ve Filipově se celoročně konají česko-německé mše svaté – v neděli od 10.30 h. a každého 13. dne v měsíci. V hlavní lodi poutního kostela ve Filipově je až do října k vidění česko-německá výstava o historii poutního místa "Poutní místo Filipov (1866-2016)". Výstavu připravila Římskokatolická farnost Jiříkov. V červenci a srpnu je přístupná od úterý do soboty, od 11.00 do 16.00 h. Na pondělí 12. 9. 2016 se v Krásné Lípě uskuteční mezinárodní konference "150 let Filipova". Připravuje ji Biskupství litoměřické, Římskokatolická farnost a další partneři. Výstupem konference bude česko-německý sborník.   

 

Mgr. Klára Mágrová, projektová manažerka
Římskokatolická farnost Jiříkov
Náměstí 5/2, 407 53 Jiříkov
mobil: +420 724 072 525
e-mail: klara.magrova@seznam.cz
FB Bazilika Filipov: www.facebook.com/poutnimistofilipov
www.poutni-mista-sluknovsko.cz
www.rumburk.farnost.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024