sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Logo
© Archiv pořadatele



Dny Frankofonie nabízejí bohatý program pro širokou veřejnost

PRAHA: V březnu se slaví 24. ročník Dnů Frankofonie. V rámci něho se lidé mohou zúčastnit rozmanitých akcí na téma frankofonie jak v Praze, tak v dalších městech v ČR.  Oslavy organizuje Francouzský institut v Praze ve spolupráci s dalšími partnery a institucemi a vyvrcholí 20. března, což je Mezinárodní den Frankofonie.

Autor článku: 
Lenka Zimmelová

Od roku 1999 je Česká republika pozorovatelskou zemí při Mezinárodní organizaci Frankofonie, a proto si letos připomínáme již 24. ročník Dnů Frankofonie. Všichni zájemci o francouzskou a frankofonní kulturu se mohou těšit na rozmanité akce, jako jsou přednášky, čtení, filmy, workshopy, soutěže aj. Většina akcí (kromě filmových projekcí) je zdarma a je určená pro širokou veřejnost.

V konferenčním sále Francouzského institutu v Praze proběhne hned několik přednášek. 22. března to bude například přednáška francouzského profesora literatury A. Compagnona na téma „Pokud neinovuješ, zemřeš“. Rozhovor bude moderovat Eva Voldřichová-Beránková, profesorka a ředitelka katedry romanistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Simultánní překlad je zajištěn.

V pátek 17. března proběhne v mediatéce Institutu poetický a hudební večer, který návštěvníky zavede do světa frankofonní poezie. Na programu je nicméně i celá řada dalších akcí.

V rámci Dnů Frankofonie mají diváci jedinečnou možnost zhlédnout v Kině 35 ve Francouzském institutu v Praze filmy z rukou švýcarských, belgických, quebeckých, tuniských aj. umělců. Například 21. března je na programu film Plus que jamais (ve francouzštině s titulky v ČJ a AJ), který byl oceněný v Montrealu a byl vyhlášen nejlepším filmem televize TV5 Canada-Québec.

Samotný Mezinárodní den Frankofonie připadá na pondělí 20. března. V tento den v prostorách Francouzského institutu promluví francouzský velvyslanec Alexis Dutertre a setkají se zde představitelé z ostatních velvyslanectví, kteří se do Dnů Frankofonie také zapojili. Od 17.30 h bude pro širokou veřejnost připravena projekce 4 krátkometrážních a středometrážních filmů. Jedním z nich je i film Jednou odejdu, který získal filmovou cenu César 2023 za nejlepší krátký hraný film.

Dny Frankofonie pořádá Francouzský institut ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím v Praze a dalšími velvyslanectvími zejména frankofonních zemí a institucemi, jako je Karlova Univerzita, CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách), Francouzské lyceum v Praze, Francouzské aliance, Sdružení učitelů francouzštiny a asociace Gallica.

Francouzština je pátým nejrozšířenějším jazykem na Zemi a počet obyvatel mluvících tímto jazykem neustále roste.  Na základě studie Observatoire de la langue française (publikované v roce 2018) se jejich počet odhaduje na 321 milionů.

Mezinárodní organizace Frankofonie sdružuje 88 zemí na pěti kontinentech a u jejího zrodu stála Francie. Hlavním cílem organizace je podpora francouzského jazyka, kulturní rozmanitosti, prosazování míru, demokracie a lidských práv ve světě. Vzdělávání, výzkum a spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje představují další oblasti, kterým se organizace věnuje.

Odkazy:

www.dnyfrankofonie.cz/cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024