pondělí
10. prosince 2018
Svátek slaví: Julie
Otto, Markéta a Moritz Liebesných cv LomniciDny evropského dědictví v Lomnici

Autor článku: 
luk

LOMNICE: U příležitosti oslav Dnů evropského dědictví budou v Lomnici na Tišnovsku osazeny kameny zmizelých rodiny Liebesných. Účast na tomto aktu přislíbili příslušníci rodiny Liebesných z České republiky i z Izraele, zástupci městyse Lomnice, Stolpersteine o.s., Židovské obce v Brně a další hosté.

Akce proběhne 17. 9. 2011 od 10 do 17 h. Na 14 hodinu je naplánováno stolpersteine – pokládání kamenů zmizelých rodiny Liebesných.

Těžiště programu Dnů evropského dědictví v Lomnici bude tentokrát na Židovském náměstí:
 – vystoupení hudební skupiny HaChucpa
 – výstava historických fotografií Lomnice v synagoze
 – od 14 hodin pokládání kamenů zmizelých pro rodinu Liebesných
 – nahlédnutí do dvorků a zajímavých zákoutí bývalého židovského ghetta
 – občerstvení – tradiční židovská kuchyně

Kromě toho bude již tradičně zpřístupněna i zámecká kaple a nádvoří zámku, radnice a kostel Navštívení Panny Marie; na všech těchto místech bude návštěvníkům poskytnut výklad. Dozví se také o projektu oslav stého výroční narození Lea Eitingera (1912 Lomnice – 1996 Oslo), významného norského psychiatra a humanisty. Oslavy, které se uskuteční koncem roku 2012 v Lomnici a jež Okrašlovací spolek připravuje s podporou městyse Lomnice, Jihomoravského kraje, Židovské obce v Brně a dalšími partnery, vyvrcholí osazení Eitingerovy bysty autora Nikose Armutidise.

O projektu Kameny zmizelých a rodině Liebesných najdete v příloze.

Informace o kamenech zmizelých v Lomnici
Andrea Mikitová, andreaka@volny.cz, 607 194 678

Informace o projektu oslav 100. výročí Lea Eitingera
Barbora Antonová, barbora.antonova@gmail.com, 732 632 019

www.oslomnice.cz

Mohlo by vás také zajímat...


BRUSEL-BROUMOV: Je to právě 300 let, co se začalo se stavbou osmi unikátních kostelů na Broumovsku, které navrhl Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Právem jsou považovány za barokní perly regionu a usiluje se proto nejen o jejich obnovu, ale i o zápis na seznam evropského kulturního dědictví UNESCO. K významnému výročí byl vydán speciální charitativní kalendář, který byl slavnostně představen až v Bruselu.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
10.12.2018

ČR: V rámci fotografické výstavy Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty vyhlašujeme fotografickou soutěž, která v obrysech na tvorbu Andreje Pešty navazuje. Andrej Pešta byl jako fotograf činný především v období let 1950 – 1980. Hlavním tématem jeho tvorby se stala Peštova rodina a nejbližší přátelé.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
10.12.2018

PRAHA: Nenechte si ujít příležitost navštívit Schwarzenberský palác ještě před 7. 1. 2019, kdy bude na několik měsíců uzavřen kvůli revitalizaci a přípravě nové sbírkové expozice. Znovu se veřejnosti otevře na podzim roku 2019. 

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Památky
Zpráva týdne, Co se děje
06.12.2018

OSTRAVA: Inspirativní seminář Architektura knihoven proběhl 28. 11.  v souvislosti s obnoveným jednáním o plánované novostavbě Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě zvané Černá kostka. V prostorách vědecké knihovny se sešlo téměř 50 účastníků z řad knihovnické veřejnosti a studentů architektury a knihovnictví, aby si ve dvou samostatných blocích vyslechli informace o nových trendech v oblasti stavby a vybavení knihoven 21. století.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2018