čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
Otto, Markéta a Moritz Liebesných cv LomniciDny evropského dědictví v Lomnici

Autor článku: 
luk

LOMNICE: U příležitosti oslav Dnů evropského dědictví budou v Lomnici na Tišnovsku osazeny kameny zmizelých rodiny Liebesných. Účast na tomto aktu přislíbili příslušníci rodiny Liebesných z České republiky i z Izraele, zástupci městyse Lomnice, Stolpersteine o.s., Židovské obce v Brně a další hosté.

Akce proběhne 17. 9. 2011 od 10 do 17 h. Na 14 hodinu je naplánováno stolpersteine – pokládání kamenů zmizelých rodiny Liebesných.

Těžiště programu Dnů evropského dědictví v Lomnici bude tentokrát na Židovském náměstí:
 – vystoupení hudební skupiny HaChucpa
 – výstava historických fotografií Lomnice v synagoze
 – od 14 hodin pokládání kamenů zmizelých pro rodinu Liebesných
 – nahlédnutí do dvorků a zajímavých zákoutí bývalého židovského ghetta
 – občerstvení – tradiční židovská kuchyně

Kromě toho bude již tradičně zpřístupněna i zámecká kaple a nádvoří zámku, radnice a kostel Navštívení Panny Marie; na všech těchto místech bude návštěvníkům poskytnut výklad. Dozví se také o projektu oslav stého výroční narození Lea Eitingera (1912 Lomnice – 1996 Oslo), významného norského psychiatra a humanisty. Oslavy, které se uskuteční koncem roku 2012 v Lomnici a jež Okrašlovací spolek připravuje s podporou městyse Lomnice, Jihomoravského kraje, Židovské obce v Brně a dalšími partnery, vyvrcholí osazení Eitingerovy bysty autora Nikose Armutidise.

O projektu Kameny zmizelých a rodině Liebesných najdete v příloze.

Informace o kamenech zmizelých v Lomnici
Andrea Mikitová, andreaka@volny.cz, 607 194 678

Informace o projektu oslav 100. výročí Lea Eitingera
Barbora Antonová, barbora.antonova@gmail.com, 732 632 019

www.oslomnice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
23.05.2019

MORAVSKÝ KRUMLOV: V galerii Knížecí dům v Moravském Krumlově se 13. května konala vernisáž k výstavě vtipů Jiřího Wintera a Miroslava Švandrlíka s názvem Léto s Nepraktou společně se křtem knihy Znojemsko z nebe.

Jihomoravský kraj
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.05.2019