pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Foto z představení
© archiv divadla



Divadlu Kapsa se hraje v Benešově jako v pohádce

BENEŠOV: Putování za vánoční hvězdou je název představení, které v úterý 12. prosince přiveze do Městského divadla Na Poště Divadlo Kapsa Andělská Hora. Pohádkový příběh, který je provázen spoustou českých i zahraničních koled a adventními písněmi středověké Francie a Itálie, začíná v 17 hodin. Nejen o něm jsme si povídali se scenáristou a režisérem představení Vlastimilem Fischerem.

12.12.2017
17:00
Autor článku: 
Karel Souček

Jak často hostujete v Benešově?

Do Benešova jezdíme pravidelně téměř každý rok již od vzniku našeho divadla v roce 2006. Ale i předtím jsme zde vystupovali pod jiným divadlem. Tudíž jsme v Divadle Na Poště uvedli všechna naše představení.

 

Takže tento sál dobře znáte?

Ano, Divadlo Na Poště známe, řekl bych, velmi důvěrně. Navíc má velmi zajímavou historii a tradici. Diváci jsou v Benešově vždy vnímaví a na naše pohádky je obvykle vyprodáno. A to nás těší, takže se nám tu hraje jako v pohádce.

 

Kdy mělo Putování premiéru a kolik repríz jste již uvedli?

Putování za Vánoční hvězdou mělo premiéru v prosinci 2006 a letos bude mít třístou reprízu. Škoda, že se hraje jen o adventu. Na toto představení se těšíme celý rok a pak to vždycky tak strašně rychle uteče.

 

Co bylo při přípravě tohoto představení nejsložitější?

Jelikož jsme pohádku inscenovali podle lidových her a chtěli jsme jít více do hloubky příběhu, vzali jsme vypravování pěkně od zvěstování, do Betléma putování, Ježíška narození, Tří králů i pastýřů klanění, do Egypta vyhnání, neviňátek vraždění a slavného z Egypta navrácení. Ovšem pro nejmenší publikum, které do Benešova jistě přijde, to vraždění pro jistotu vynecháváme. Okolo postavy Heroda jsme vedli při přípravách hodně debat, někdy až bouřlivých, ale nakonec jsme zvolili formu přijatelnou i pro ty nejmladší. Příběhem diváky provází anděl a události vtipně glosuje. Nutno dodat, že celé představení je ve verších.

 

Podle jakých kritérií jste do tohoto představení vybírali koledy?

Koled je velká kopa. A při jejich hledání jsem prostudoval desítky knih a zpěvníků. Troufám si říci, že ČR má monopol na koledy. Snad žádný národ nemá tolik koled v tolika úpravách textu. Ty nejznámější mají verze české, moravské i slezské, hanácké i plzeňské. Navíc jen z koled bychom mohli udělat celovečerní muzikál a byl by odvyprávěný celý příběh. Téma naší pohádky je ovšem nadčasové a bez hranic, tak jsme sáhli i do cizojazyčných koled, které mají český překlad. A tak se vedle českých Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma,  Jak jsi krásné Jezulátko objeví i polská Maličký Ježíšek, slovenská Ej ej bratříčku, francouzské Volek a oslík a Gloria, rakouská Ach hospodáři náš nebo španělská Hle panna k Egyptu chvátá. Tři Králové a Narodil se Kristus Pán v naší hře také nechybějí.

 

Zapojujete do Putování nějakým způsobem dětské diváky?

Zpěvem koled se do děje zapojují nejen děti, ale i rodiče a prarodiče. Vždy se nám tak společně podaří vytvořit krásnou atmosféru. Já osobně mám až slzy v očích, když z jeviště vidím vnoučka s babičkou, jak zpívají koledy a drží se něžně za ruce a maminka vedle nich zpívá společně s dalším dítkem a taťkou. To je přesně ten čas, kdy máme mít k sobě blíž. A pokud se nám to díky pohádce podaří, tak se naše úsilí neminulo cílem.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024