sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Banner akce
© Zdroj: https://www.facebook.com/bienale.designs/



Design za časů koronaviru

BRNO: Mezinárodní bienále DESIGN.S již počtvrté od roku 2014 propojuje nejlepší mladé designéry napříč průmyslovým a produktovým designem. I v letošním roce mělo Technické muzeum v Brně za cíl představit to nejlepší z domácí i zahraniční designérské scény formou několikatýdenní nesoutěžní přehlídky vystavených prací, výstavu plánovalo muzeum otevřít v červnu. V souvislosti s mimořádnými opatřeními kvůli pandemii viru Covid-19 se organizátoři rozhodli výstavu uskutečnit ve virtuální podobě.

Autor článku: 
Zuzana Betáková /ika

„Na rozdíl od minulých let, kdy jsme měli možnost představit přihlášené studentské práce v prostorách Technického muzea v Brně, budou v rámci letošního ročníku vybrané práce vystaveny pouze online, a to na webových stránkách projektu DESIGN.S a na webové stránce Technického muzea v Brně v termínu od 23.6. do 27. 9. 2020 formou specifické prezentace v elektronické podobě,” reaguje na momentální situaci projektová manažerka Technického muzea v Brně Klára Šikulová.

Organizátoři bienále se také na současnou situaci rozhodli reagovat vyhlášením nové soutěžní kategorie s názvem “Design za časů koronaviru”. „Mezinárodní bienále DESIGN.S si klade za cíl v každém ročníku reflektovat aktuální průmyslový a produktový design, který splňuje nejen vizuální stránku konceptu, ale především má usnadňovat běžný život lidem kolem nás. V reakci na současnou situaci pandemie koronaviru jsme se proto rozhodli otevřít samostatnou kategorii, která zpracovává mimo jiné téma návrhů a výroby ochranných pomůcek, které se doslova přes noc staly nedílnou a nepostradatelnou součástí našeho života a zaslouží si pozornost  technologů a výrobců, stejně jako designérů,” pokračuje autorka projektu Klára Šikulová.

Technické muzeum v Brně z tohoto důvodu v současné době prodlužuje termín pro přihlášení studentských prací, a to až do 30. 4. 2020. Své práce mohou do bienále přihlásit studenti a absolventi, jejichž práce nesmí být starší než tři roky od ukončení studia. Z přihlášených prací vybere odborná porota ty, které se stanou součástí online výstavy od 23. 6. 2020 a budou také zveřejněny v tištěném katalogu k letošnímu ročníku prohlídky DESIGN.S. Vernisáž se slavnostním vyhlášením oceněných prací za přítomnosti mezinárodní odborné poroty plánují organizátoři uspořádat dle možností na podzim roku 2020.

Mezinárodní bienále DESIGN.S  vzniklo v roce 2014 jako výsledek spolupráce Technického muzea v Brně, Vysokého učení technického a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V roce 2016 se partnersky připojila Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě. Každým rokem narůstá počet přihlášených prací, a to jak z České republiky, tak ze zahraničí.

V minulém ročníku 2018 přihlásili svá díla kromě slovenských zájemců i studenti z Německa, Rumunska, Bosny a Hercegoviny, Taiwanu nebo Polska. Výběrová komise do finálové přehlídky vybrala přibližně dvě stě studentských návrhů z celkového počtu čtyř set přihlášených prací. Ocenění, které z Brna putovalo nejdále, bylo odesláno do Velké Británie.

Oficiální webové stránky projektu DESIGN.S: http://design-s.eu/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024