pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Den architektury v Plzni
© Pěstuj prostor (archiv pořadatele)



Den architektury v Plzni se ohlíží za architekturou pozdních 80. a raných 90. let

PLZEŇ: Již po deváté se v Plzni uskuteční populární Den architektury, který se koná u příležitosti oslav Světového dne architektury. Program letošního ročníku festivalu se váže k 30. výročí událostí roku 1989, které odstartovaly systémovou transformaci společnosti.

od 02.10.2019 do 06.10.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/klapka

„Několik architektonických procházek a prohlídek, stejně jako přednáška, projekce dokumentů o architektuře i workshop pro děti a rodiče napomůže veřejnosti nově objevit urbanistické i architektonické kvality staveb z exponovaného období závěru 80. a první poloviny 90. let 20. století a poznat důsledky společenských změn v prostředí města,“ uvádí za organizátory ze spolku Pěstuj prostor dramaturg plzeňské části festivalu Petr Klíma. V programu nebude chybět komentovaná procházka, pořádaná ve spolupráci se spřátelenou iniciativou Vizuální smog v Plzni, který se zaměří na obsah i formu výkladních skříní v daném období. „Celý program je jako obvykle zdarma a pro účast na akcích není nutné se registrovat,“ doplňuje Klíma.

 

Program Dne architektury zahájí ve středu 2. října v 18 hodin – ještě před hlavní víkendovou částí – projekce vybraných rozhovorů historiků a teoretiků české architektury v čele s Rostislavem Šváchou s Josefem Pleskotem a dalšími tvůrci o architektuře 80. let 20. století v Československu. Akce se odehraje v budově ČSOB na Americké třídě 60.

 

Festivalový víkend započne v sobotu 5. října v 10 hodin před obvodní knihovnou Vinice v Hodonínské 55 urbanisticko-architektonickou procházkou po Vinicích (a Sylvánu) s architektem Markem Marovičem a sociologem Petrem Matouškem. Týž den ve 14 hodin pak před Domem látek ve Františkánské 8 odstartuje procházka Po stopách výkladní skříně, uspořádaná ve spolupráci s platformou Vizuální smog v Plzni. Aranžérka Alena Koldovská upozorní účastníky na výkladní skříně obchodů, které byly pro svoji formu obdivovány již po vzniku Československa a ani před rokem 1989 – navzdory často bizarnímu propagandistickému aranžmá – neztratily nic ze svého kouzla. Na procházku pak plynule naváže Requiem za Dům kultury. Připomínková obhlídka místa s architektem a historikem architektury Petrem Klímou zahrne komentář k návrhu, realizaci i významu jedné z někdejších dominant centra města. Posledním bodem sobotního programu se od 16:30 hodin stane již tradiční dílna pro děti i rodiče s názvem Stěhování na předměstí – navrhni si vlastní bydlení! Workshop v režii platformy Architektura pro děti aneb Město letí se odehraje v malém sálu Moving Station v Koperníkově 56.

 

Dopoledne v neděli 6. října od 10 hodin nabídne komentovanou prohlídku dvou význačných postmoderních bankovních budov – České národní banky a protější České spořitelny – s architektem a historikem architektury Petrem Klímou. Výchozím bodem bude prostranství před ČNB v Husově 10. Podobně je koncipován i odpolední program s názvem Architektura v univerzitních službách. Designérka Kateřina Klímová od 14 hodin provede veřejnost budovami Fakulty strojní ZČU a rektorátu ZČU a svůj výklad doplní o komentář ke genezi celého areálu. Prohlídka začíná před objektem Fakulty strojní v Univerzitní 22.

 

Podobně jako v loňském roce se do Dne architektury zapojila i iniciativa kolemplzne.cz. K přesunu od zastávky tramvaje č. 4, resp. č. 3 na náměstí Míru do areálu ZČU budou moci příznivci městské cyklistiky od 13:30 hodin zdarma využít sdílená kola, a to buď po předchozí registraci na kolemplzne.cz, nebo po registraci na místě. Zároveň všem existujícím uživatelům kolemplzne.cz bude v neděli 6. října 2019 k dispozici zvláštní tarif, který jim umožní se zdarma pohybovat mezi navštívenými objekty.

 

Program letošního ročníku Dne architektury uzavře v neděli v 15:30 hodin v budově Fakulty strojní ZČU architektka a historička architektury Eva Bortelová přednáškou nazvanou Podnikatelské baroko: česká rezidenční architektura po roce 1989, v níž se pokusí zachytit odraz přelomových okamžiků a transformace české ekonomiky tuzemské rezidenční architektuře.

 

Informace jsou k dispozici rovněž ve facebookové události: http://bit.ly/DA2019plzen a na webu Pěstuj prostor: http://pestujprostor.plzne.cz/den-architektury-2019/

FB událost : Po stopách výkladní skříně: https://www.facebook.com/events/431431070811535/

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024