čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
obálka knihy Irene Diwiak
© zdroj: Petr Buček/OnePageDaniela Strigl a Irene Diwiak – rakouská literatura před sto lety a dnes

PRAHA, ČES. BUDĚJOVICE, BRNO: V listopadu pořádá Rakouské kulturní fórum v Praze přednášku a autorské čtení, které představí rakouskou literaturu z různých úhlů pohledu: literární kritička Daniela Strigl se ve své přednášce zaměří na literaturu kolem roku 1918, mladá autorka Irene Diwiak představí svůj debutový román.

od 06.11.2018 do 13.11.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Irene Diwiak: Liebwies

6. 11., 18 h   Praha 1, Rakouské kulturní fórum, Jungmannovo náměstí 18

7. 11., 17 h   České Budějovice, Pedagogická fakulta, Dukelská 9, D 240

8. 11., 18 h   Brno, Moravská zemská knihovna, Kounicova 65a, malý sál (6. patro)

 

Během autorských čtení v Praze, Českých Budějovicích a Brně představí rakouská spisovatelka Irene Diwiak (*1991) svoji prvotinu s názvem Liebwies (Hanser 2017), která je zlomyslným příběhem o falešné slávě a touze po úspěchu. Známý hudební expert se zamiluje do mladé Gisely Liebwies, a ačkoliv je zcela nenadaná, rozhodne se z ní udělat hudební hvězdu. To, že operu, ve které má Gisela hrát hlavní roli a ve které skoro vůbec nepotřebuje hlas, nesložil skladatel, který to tvrdí, ale jeho žena, se také nikdo nemusí dozvědět.

 

Daniela Strigl: Rok 1918 a mýtus o „habsburském mýtu“. Konec války a revoluce v rakouské literatuře

13. 11., 18 h   Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

 

Přední rakouská literární kritička Daniela Strigl (*1964) se ve své přednášce zaměří na reflexi rozpadu habsburské monarchie a událostí kolem roku 1918 v rakouské literatuře. Hlavní pozornost bude zaměřena na tzv. habsburský mýtus a proces jeho mytizace v průběhu 20. století. Na příkladu kontroverzního vídeňského právníka a spisovatele Walthera Rode a dalších autorů, kteří nevítali konec habsburské monarchie s nostalgickým smutkem, budou objasněna některá klišé, která se pojí s obrazem německojazyčné (post) c. a k. literatury.

Oba pořady proběhnou pouze v němčině.

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

Více zde: www.rkfpraha.cz

Zdroj: Petr Buček, One Page

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech 
od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.05.2019

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
23.05.2019

ČR: Organizace zastupující knihovny napříč Evropou (IFLA, LIBER, EBLIDA, Public Libraries 2030, SPARC Europe), připravily Knihovnický manifest pro Evropu, kterým žádají veřejnost a také kandidáty a poslance Evropského parlamentu o podporu. Viz jeho překlad ke stažení na http://koncepce.knihovna.cz/knihovnicky-manifest-pro-evropu/.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
22.05.2019

PRAHA: Veronika Hurdová, známá spíše pod jménem Krkavčí matka, se vepsala do povědomí čtenářů díky svému blogu, ve kterém otvírá témata, pro některé čtenáře kontroverzní. Vycházejí z jejího osobního života a bez obalu ve svých příspěvcích hovoří o vlastních prožitcích a názorech. Skrze ztrátu svého manžela během svého třetího těhotenství, otvírá například otázku smrti a její následné vypořádání se s ní. Činí ze smrti téma, o kterém je třeba mluvit. Nešetří také kritikou současného školství a přibližuje cestu stále více se rozrůstajícího domácího vzdělávání. Doposud jí vyšlo jedenáct knih, stále píše blog Krkavčí matka a jezdí po celé republice o svých názorech besedovat.

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
21.05.2019