středa
29. května 2024
svátek slaví Maxmilián



Další kandidát na seznam UNESCO

O možnosti zapsání Národního parku Českosaské Švýcarsko na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO se hovoří zhruba osm let. V současné době se této teoretické diskuse účastní Ministerstvo životního prostředí ČR a na druhé straně státní hranice pak obdobné ministerstvo Svobodného státu Sasko. Předběžně jsou prověřovány možné podmínky a okolnosti zápisu.

Národní park Saské Švýcarsko vyhlásili naši němečtí sousedé v roce 1990. Počátky ochrany přírody v Českém Švýcarsku se datují do 20. let minulého století. V roce 1972 byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Labské pískovce o rozloze 300 km². O rok později k nim přibyla tři maloplošná chráněná území, další následovala počátkem 90. let. Přípravy na vyhlášení Národního parku České Švýcarsko (NP ČŠ) o rozloze 80 km², ležícího na severu Ústeckého kraje, byly zahájeny v roce 1991  a vyústily ve vydání zákona č. 161/1999 Sb., jímž došlo k vyhlášení NP ČŠ.

 Letos v létě se konala v Děčíně přeshraniční konference „Českosaské Švýcarsko a světové přírodní dědictví UNESCO: jak dál?“. Pro pokračování snahy o získání prestižní značky UNESCO se vyslovili zástupci Ústeckého kraje i německého okresu Saské Švýcarsko. Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko získala dotaci, která umožnila v letech 2006 – 2007 nechat zpracovat studii, která měla posoudit kladné i negativní stránky zapsání na seznam UNESCO.

Její text najdete na: http://www.ceskesvycarsko.cz/ops/odborne-publikace/

V roce 2004 se pro zápis vyslovily všechny obce na německé straně hranice,v ústeckém kraji se kladně vyjádřilo 22 obcí, čtyři byly proti a dvě se zatím nevyjádřily. Pro zápis je i nově jmenovaný ředitel NP ČS Pavel Benda.

ev

Mohlo by vás také zajímat...