pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Po realizaci
© Nadace VIA



Český venkov ožívá

ČR: Lidé v pěti českých obcích svépomocí proměnili veřejná prostranství. Sami si naplánovali, co na prostranství v obci chtějí, a poté během veřejných brigád místo vlastním úsilím proměnili. Pomohla jim k tomu grantem a další podporou Nadace Via v rámci programu Místo, kde žijeme, a to ve spolupráci s firmou Net4GAS a skupinou Hornbach.

Autor článku: 
luk

V Markoušovicích na Trutnovsku vytvořili zcela novou náves včetně zvonice, v Bečicích na Táborsku postavili altán pro společná setkávání, v Dolním Podluží na Šluknovsku zase lidé proměnili okolí tamního rybníka. V Rašovicích na Vyškovsku vylepšili zanedbané místo určené pro setkávání obyvatel a ve středočeských Veltrusech vylepšují veřejné prostranství u tamní školy.

Nadace Via přispěla na proměnu prostranství grantem 300 000 Kč, účastníky a účastnice programu navíc provázela celým procesem. Lidé z projektů si navíc vyměňovali zkušenosti na společných setkáních, k dispozici měli služby konzultantek a s realizací pomáhali také architekti.

Generálním partnerem programu Místo kde žijeme je společnost Net4GAS, partnerem je pak skupina Hornbach. „Cílem programu Místo, kde žijeme není jen proměna veřejného prostranství, ale také zlepšení života v obci. Lidé během společné práce upevňují vzájemné vztahy, a navazují nové. Tvoří si také vztah k místu, které proměňují,“ říká programová manažerka Nadace Via Pavla Jenková.

Už zanedlouho odstartuje další ročník programu. Budou se do něj moci opět hlásit obce z celého Česka.

 

Více o projektech:

Markoušovice, Trutnovsko - V Markoušovicích po desítky let neměli náves, a rozhodli se vzít věci do svých rukou. Společně si naplánovali, že na nové návsi bude altán a zvonička, místní obyvatelé tam také zasadili a adoptovali stromy. Vše ukončili slavností a zábavou, které se zúčastnila řada obyvatel vsi.  

 

Rašovice - Ves na Vyškovsku, kde se rozhodli obnovit veřejné prostranství, kterému se mezi místními říká „hřišťátko“. Do plánování a brigád se zapojilo několik desítek lidí. Lidé natírali lavičky, pokládali dlažbu a zútulnili dříve zanedbané místo, na kterém nyní mohou pořádat společenské akce.

 

Dolní Podluží, Děčínsko - Roztahaná ves na úpatí Lužických hor dlouho neměla vlastní náves. Díky energické starostce Ivě Minárové se ji místní rozhodli vytvořit, upravili rozlehlé veřejné prostranství okolo rybníka. Do plánování a samotných brigád se zapojili se lidé všech pohlaví, etnik a věku, od 5 do 90 let. Vytvořili nové hřiště pro děti, pocitový chodníček či nové lavičky. Celý projekt ukončili venkovní slavností u rybníka, koncertem, soutěžemi pro děti a divadelním představením.

 

Veltrusy - Město, kde komunitním způsobem proměňují veřejné prostranství před místní školou. Peníze z grantu Nadace Via jim pomohly ke stavbě nové cesty. Na místě brigádníci a brigádnice také vytvořili lavičky a uspořádali závěrečnou slavnost a lampionový průvod. 

 

Bečice, Táborsko – Bečice jsou malá obec nedaleko Tábora, kde žije jen asi osm desítek obyvatel. Veřejné prostranství před místním obecním úřadem dlouho leželo ladem. Díky komunitnímu plánování, na kterém se sešla skoro celá ves, naplánovali a poté společně vytvořili altán, venkovní gril a hřiště. Okolo prostranství zasadili okrasné stromy. Projekt ukončili prvním společným grilováním a koncertem.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024