pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Daria Kashcheeva
© archiv pořadatele



České animované filmy sklízí prestižní ceny na festivalu ve francouzském Annecy

ANNECY: Ve dnech 10. – 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů. Česká kinematografie si z festivalu přiváží hned tři významná ocenění. Režisérka Daria Kashcheeva získala za Dceru/Daughter jak hlavní Kříšťálovou cenu – Cristal du film de fin d'études / Cristal for a Graduation film – v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za Nejlepší studentský film a tatáž porota ocenila jako nejlepší dětský film snímek Martina Smatany Pouštět draka/The Kite. Do soutěže se přihlásilo 3 096 přihlášených snímků z 93 zemí, za Českou republiku byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovaný dokument.

Autor článku: 
TZ/klapka

Mezinárodní festival v Annecy je nejstarší přehlídkou zaměřenou výhradně na animovaný film a příští rok oslaví 60 let své existence. V historii ocenění získali čeští tvůrci Břetislav Pojar, Jiří Brdečka, Pavel Koutský a Jan Švankmajer – ten jako jediný Čech také v kategorii celovečerního filmu – či Michaela Pavlátová, která v současnosti na FAMU vede Katedru animované tvorby.

 

Krátký film Dcera vypráví beze slov o vztahu dcery a otce a o neschopnosti i potřebě si navzájem porozumět. Režisérka Daria Kashcheeva si zvolila loutkovou animaci s netypickým překreslováním výrazů očí loutek, které vystihují melancholii celého příběhu. „Velkou výzvou pro mě bylo, abych po celou dobu napodobila pohyb ruční kamery tak, aby se chovala jako v dokumentárním filmu, ve stylu Dogma 95,“ objasňuje Daria. Dcera je jedním ze tří snímků koprodukčního projektu Trojhlas, který je výsledkem spojení tří zajímavých loutkových studentských prací, které vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni.

 

Absolventský snímek Pouštět draka vypráví poeticky, za využití symbolů a jemných metafor o tom, jak se malý chlapec vyrovnává se smrtí dědy. Výtvarně atypický a animačně náročný film je určen především dětskému divákovi, kterému nenásilně ukazuje, že ačkoliv všechny bytosti musí jednou odejít, existuje způsob, jak s nimi být napořád. „Je velkou úlevou vidět, že čtyři roky naší práce na přípravě a výrobě filmu se přetavily do hotového filmu, který začíná žít svůj filmový život a sbírat první úspěchy. Velmi mě těší, že budeme moci film představit i divákům právě v Annecy, kde se soustřeďuje pozornost všech tvůrců animovaných filmů z celého světa,“ říká slovenský režisér Martin Smatana. Světová premiéra loutkového filmu proběhla na filmovém festivalu Berlinale a od té doby již stihl získat mj. cenu za nejlepší krátký film pro děti na festivalu ve Stuttgartu.

 

Seznam všech oceněných filmů z hlavního večera: https://www.annecy.org/festival/palmares

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024