středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Kisa Císařová a Theodor Hoidekr se svými čínskými svěřenci
© Kju JiiČESKÁ REPUBLIKA ZAZÁŘILA V ČÍNĚ

ČÍNA: Porsche Taycan, první elektromobil z řady této populární značky, rozhodně nešetřil na svém uvedení. Premiéra proběhla 4. 9. 2019 v Německu, Kanadě a v Číně současně ve stejnou dobu, kdy všechny tři země vysílaly online předvedení tohoto modelu.

Autor článku: 
Kju Jii

6. 9. 2019 proběhl galavečer v Číně, kde byl nový elektromobil předveden široké veřejnosti. Pro velké uvedení galavečera bylo zvoleno české černé divadlo. Náročným konkurzem německého i čínského zastupitelství prošli čeští umělci z černého divadla HILT. Jako režisér byl vybrán Theodor Hoidekr a do pozice choreografky Kisa Císařová (před srpnovou svatbou známá z TV obrazovek jako reportérka Kisa Pivodová).

Jedna z největších čínských agentur, SeasonOnStage, v čele s režisérem Zenem Zhongem a choreografem Jackym Minem, zrealizovala svůj magický scénář pomocí našich českých umělců Kisy a Theodora. Zen a Jacky mají ve svém repertoáru například práci na The Voice of China.

Aby úvodní show měla zajištěnou kvalitu provedení, Kisa a Theodor dostali k dispozici 20 čínských tanečníků. Všichni byli vybranými studenty ze slavné univerzity Shanghai International Dance Center, kde probíhaly osmihodinové zkoušky pro tuto akci.

"Naše daleká cesta se neobešla bez komplikací. Ve Finsku nám uletěl přípoj a na poslední chvíli nám zajišťovali náhradní let o dvě hodiny později. Bohužel s místenkami v letadle daleko od sebe a tak jsme s Theodorem desetihodinový let trávili odděleně. Každopádně Shanghai na nás udělala velký dojem a musím přiznat, že naprosto pohnula mými, původně zkreslenými názory, na celou zemi..." uvedla Kisa Císařová.

Theodor Hoidekr jejich práci na druhé straně zeměkoule shrnul: "Nevěděli jsme, co máme čekat. Tanečníci uměli pouze čínsky. Ale při zkouškách jsme našli cestu, jak komunikovat. Jsou to naprosto disciplinovaní, talentovaní a disponovaní tanečníci. S Kisou jsme oba zjistili, jak úžasnou zemí Čína je, navíc bezpečnou v jakoukoliv denní dobu. Není problém např. nechat si mobil na stole bez dohledu a odskočit si nebo nás překvapil doručovatel balíků, který nechal své kolo i s balíčky klidně bez dohledu na hlavní silnici."

Černé divadlo HILT čeká premiéra nové show s názvem "Pretty woman" v Divadle U Valšů v Praze. Diváci se mají na co těšit, Kisa a Theodor si z Shanghaie přivezli mnoho nových zkušeností, které se při nové tvorbě projeví.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020