pondělí
16. září 2019
Svátek slaví: Ludmila
Kisa Císařová a Theodor Hoidekr se svými čínskými svěřenci
© Kju JiiČESKÁ REPUBLIKA ZAZÁŘILA V ČÍNĚ

ČÍNA: Porsche Taycan, první elektromobil z řady této populární značky, rozhodně nešetřil na svém uvedení. Premiéra proběhla 4. 9. 2019 v Německu, Kanadě a v Číně současně ve stejnou dobu, kdy všechny tři země vysílaly online předvedení tohoto modelu.

Autor článku: 
Kju Jii

6. 9. 2019 proběhl galavečer v Číně, kde byl nový elektromobil předveden široké veřejnosti. Pro velké uvedení galavečera bylo zvoleno české černé divadlo. Náročným konkurzem německého i čínského zastupitelství prošli čeští umělci z černého divadla HILT. Jako režisér byl vybrán Theodor Hoidekr a do pozice choreografky Kisa Císařová (před srpnovou svatbou známá z TV obrazovek jako reportérka Kisa Pivodová).

Jedna z největších čínských agentur, SeasonOnStage, v čele s režisérem Zenem Zhongem a choreografem Jackym Minem, zrealizovala svůj magický scénář pomocí našich českých umělců Kisy a Theodora. Zen a Jacky mají ve svém repertoáru například práci na The Voice of China.

Aby úvodní show měla zajištěnou kvalitu provedení, Kisa a Theodor dostali k dispozici 20 čínských tanečníků. Všichni byli vybranými studenty ze slavné univerzity Shanghai International Dance Center, kde probíhaly osmihodinové zkoušky pro tuto akci.

"Naše daleká cesta se neobešla bez komplikací. Ve Finsku nám uletěl přípoj a na poslední chvíli nám zajišťovali náhradní let o dvě hodiny později. Bohužel s místenkami v letadle daleko od sebe a tak jsme s Theodorem desetihodinový let trávili odděleně. Každopádně Shanghai na nás udělala velký dojem a musím přiznat, že naprosto pohnula mými, původně zkreslenými názory, na celou zemi..." uvedla Kisa Císařová.

Theodor Hoidekr jejich práci na druhé straně zeměkoule shrnul: "Nevěděli jsme, co máme čekat. Tanečníci uměli pouze čínsky. Ale při zkouškách jsme našli cestu, jak komunikovat. Jsou to naprosto disciplinovaní, talentovaní a disponovaní tanečníci. S Kisou jsme oba zjistili, jak úžasnou zemí Čína je, navíc bezpečnou v jakoukoliv denní dobu. Není problém např. nechat si mobil na stole bez dohledu a odskočit si nebo nás překvapil doručovatel balíků, který nechal své kolo i s balíčky klidně bez dohledu na hlavní silnici."

Černé divadlo HILT čeká premiéra nové show s názvem "Pretty woman" v Divadle U Valšů v Praze. Diváci se mají na co těšit, Kisa a Theodor si z Shanghaie přivezli mnoho nových zkušeností, které se při nové tvorbě projeví.

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Červené kontejnery na elektroodpad nejsou na území Pardubic žádnou novinkou, ovšem co je nového, je jejich propojení s uměním. Pardubice tento měsíc převzaly speciální kontejner s graffiti designem a zapojily se tak do projektu Umění třídit, který organizuje společnost ASEKOL, jedna z firem zajišťujících pro město sběr vyřazených elektrospotřebičů.

Pardubický kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

OLOMOUC: Osvětu a umění spojuje společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem vysloužilého elektra. Pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Olomouci červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty.

Olomoucký kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Od 11. 9. 2019  je vyhlášena výzva k podávání návrhů na ocenění talentů v oblasti kultury v roce 2019. Mladé talenty město podporuje pravidelně už od roku 2001. Ocenění v drtivé většině hrají na hudební nástroje, zejména na klavír, housle, violoncello, kytaru, flétnu, klarinet a fagot, ale v minulosti byla takto podpořena recitující i mažoretka.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.09.2019

JIHLAVA: Pojď s námi udělat festival zase o kus lepší. Bez Tebe to nepůjde! I Ty se můžeš stát součástí 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se letos bude konat ve dnech 24. – 29. 10. 2019!

Kraj Vysočina
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.09.2019