pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto



Byl vybrán nový vizuální styl pro Jiráskův Hronov

PRAHA-HRONOV: Na podzim loňského roku se Festivalový výbor Jiráskova Hronova rozhodl vypsat veřejnou neanonymní soutěž na vytvoření jednotného vizuálního stylu. Cílem soutěže je změnit podobu loga, plakátů, programové brožury tak, aby se festival stal „viditelnějším“. Případné nové logo se objeví i na festivalových suvenýrech, webových stránkách či na navigačních stojanech.

Autor článku: 
Jan Julínek

Celá soutěž byla uzavřena 12. března, kdy komise složená z paní Mgr. Jany Randákové (výtvarný pedagog, Nipos Praha), pana Mgr. Martina Šuby (marketér a sales manager), pana Mgr. Jiřího Hanuše (výtvarný pedagog), pana Jana Julínka (odpovědný pracovník NIPOS za Jiráskův Hronov) a pana Mgr. Josefa Théry (místostarosta Města Hronova) rozhodla o přijetí návrhu Jana Jiskry, který zapracoval připomínky z 1. kola a doporučila zadavateli soutěže, aby tento nový vizuál převzal. Tímto složením komise byly zajištěny různé pohledy na zpracování a následné využití vizuálu a také pohled všech zainteresovaných stran.

NIPOS obdržel připomínku, že odborná komise nebyla jmenovitě zveřejněna před vyhlášením soutěže. Toto však nebylo možné, jelikož komise byla jmenována až během ledna 2018 a tudíž nemohla být jména členů zveřejněna dříve, což podmínky soutěže umožňovaly. Na případný dotaz bylo toto možno zjistit konzultací v KIS Hronov nebo NIPOS Artama.

Komise se rozhodla „poslat“ do druhého kola jen jeden návrh

Dle podmínek vyhlášené soutěže měla komise možnost vybrat do druhého kola max. 5 návrhů. Ve svém rozhodnutí, po prvním kole, se komise rozhodla vybrat jen jeden. Tento návrh se naprosto ztotožňoval s vyhlášeným záměrem a bezvýhradně naplnil očekávání komise. Návrh Jana Jiskry byl přesný v záměru a disponoval, již v prvním kole, značnou variabilitou a nápaditostí. Autor nepracoval s variacemi písmen JH ani s tradičními divadelními maskami, ale využil moderního stylu pro sdělení myšlenky a poslání Jiráskova Hronova v novém.

Jelikož tento návrh na rozdíl od ostatních řešil spoustu možností a vystihl nový směr Jiráskova Hronova již v prvním kole, byl jednomyslně vybrán všemi, jako jediný vhodný pro další připomínkování.

V současné době se nové logo připravuje k uvedení do života a brzy bude zveřejněno.

Jan Julínek, programový ředitel Jiráskova Hronova

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024