pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© Pozvánka



Brněnský hudební unikát – ucelený cyklus barokní a klasicistní hudby

BRNO: Město je od roku 2017 hrdým držitelem prestižního titulu Kreativní město UNESCO v oblasti hudby. Oceněno bylo za mimořádnou rozmanitost hudební nabídky, jejíž součástí je také unikátní cyklus barokní a klasicistní hudby Bacha na Mozarta! V nabídce velkých oratorních a kantátových projektů je jediný svého druhu na Moravě. 

od 18.09.2019 do 16.06.2020
Autor článku: 
Lenka Němcová

Nejbližší podobnou nabídku najdete až ve Vídni, či v Praze.

Bacha na Mozarta! je první a jediný abonentní cyklus staré hudby na Moravě, který ve své dramaturgii přináší velké kantátové, oratorní, operní i symfonické tituly z období renesance, baroka a klasicismu ve stylové interpretaci a na dobové nástroje. Za vším stojí soubor Czech Ensemble Baroque, který vede a v roce 1998 založil dirigent Roman Válek. Ansámbl doposud v Brně v rámci tohoto cyklu provedl na celkem 56 koncertech desítky skladeb, mezi nimiž nechyběly světové a české premiéry nebo posluchačské hity jako Händelův Mesiáš, Bachovy Braniborské koncerty, Mozartova Velká mše c moll či Monteverdiho Mariánské nešpory. Pilotním projektem 7. koncertní sezony bylo scénické i koncertní provedení Händelova oratoria Saul s Andreasem Schollem a Adamem Plachetkou v hlavních rolích, perličkou té s číslem 8 bude pro široké publikum pravděpodobně veleslavné Mozartovo Requiem.

Brněnští posluchači mají díky koncertnímu cyklu Bacha na Mozarta! jedinečnou možnost slyšet hudbu období baroka a klasicismu nejen ve stylové interpretaci, ale také v progresivním a svěžím podání. Na koncertech Czech ensemble Baroque poznají, že vážnou hudbu je možné úspěšně prezentovat „jinak“. Srozumitelně, uvolněně, poutavě a s nadhledem. Zváni jsou každou sezonu na 8 koncertů ansámblem, který se může pyšnit třemi nominacemi na cenu Thálie, spoluprací s takovými sólisty jako jsou Adama Plachetka či Andreas Scholl, nahrávkami pro nejvýznamnější evropský rozhlas WDR, EBU A NDR či pozitivními ohlasy na vydávaná CD jako jsou tip stanice BBC 3, Album měsíce německého časopisu TOCCATA nebo plný počet hvězd v magazínu Early Music Review.

V 8. koncertní sezoně nebudou chybět léty prověření a posluchači oblíbení Bach a Mozart. První jmenovaný se svými kantátami pro sóla, sbor a orchestr a druhý se slavným Requiem, které zazní v katedrále na Petrově. V posledních letech na sebe výrazně upozorňuje také vokální ansámbl (například spolupráce s Akademie für Alte Musik Berlin, či pochvala v médiích od samotného Andrease Scholla), který se bude prezentovat samostatným koncertem s netradičním programem. „Chceme ukázat, jak romantičtí skladatelé jako Schubert nebo Mendelssohn navazovali na odkaz a tradici mistrů Purcella, Händela či Schütze. Bude to zajímavá konfrontace,“ popisuje dramaturgii koncert sbormistryně Tereza Válková.

Každý soubor staré hudby by se měl jednou za čas vnořit do archívů a pro dnešní svět objevit nějaký zcela zapomenutý hudební poklad. My jsme po letech bádání v zahraničí (Štrasburk, Paříž, Benátky) zavítali také do jednoho z největších archívů na Moravě, do Hudebního archívu Kroměřížského zámku, s cílem uvést v život některé z děl Pavla Josefa Vejvanovského. Zaujaly nás jeho Offertoria, které pro nás odborně spartuje Dr. Tomáš Hanzlík, z Univerzity Palackého v Olomouci“ zve zase na zahajovací koncert sezony dirigent Roman Válek.

Slibovanou netradiční formu a unikátní pojetí můžou posluchači vychutnat na prvním koncertě roku 2020, kdy se plánuje provedení Telemannových suit ozvláštněné nefalšovanou barokní módní přehlídkou.

Bacha na Mozarta! 8. koncertní sezona / 18. 9. 2019 – 16. 6. 2020 


Lenka Němcová 
PR Czech Ensemble Baroque 
776 725 277 
www.ebcz.eu

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024