pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Vizuál výstavy
© Ondřej Polony



Baroko všemi smysly!

PLZEŇ: Nová interaktivní výstava Za barokem vyrostla v plzeňské kreativní zóně DEPO2015. Expozice, na které neexistuje pravidlo „Nesahat!“, zavede návštěvníky do období baroka. Díky audiovizuálním instalacím, virtuální realitě i zvukovým efektům se návštěvníci stanou nejen součástí děje, ale mohou ho také sami vytvářet. Děti i dospělí si vyzkouší, jaké to je navrhnout barokní zámek, hrát v barokním kvartetu nebo ovládnout interaktivní archifon, který sami rozsvítí a rozezvučí.

od 25.01.2019 do 19.05.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Nová interaktivní výstava v DEPO2015 zavede zájemce do období baroka. Hned v úvodní místnosti návštěvníky přivítají prostory kláštera v Plasích a videomapping s rozpohybovanými barokními obrazy. Postupně se pak diváci dostanou až k dílu slavného malíře Petra Brandla, vytvoří si vlastní obrazovou galerii, svezou se na barokním kolotoči, zahrají si na Kladrubském archifonu a s pražským barokním orchestrem Collegium 1704. V dílně Jana Blažeje Santiniho se na chvíli stanou architekty a navrhnou nový zámek či klášter. To všechno umožní moderní technologie, včetně virtuální reality, audiovizuálních a digitálních instalací. Kromě probádání uměleckých děl poznají návštěvníci také každodenní život. Ten přiblíží barokní vůně, kulinářské recepty a móda.

„Za barokem jsme tvořili hlavně pro děti, nicméně vizuální efekty ocení, věřím, také dospělí,“ komentuje koncept kurátorka výstavy Kristýna Jirátová a dodává: „Musím říct, že moderní technologie nám umožnily vytvořit spoustu nevšedních a emotivních zážitků. Doufám, že tato výstava bude pro rodiny výchozím bodem v objevování barokního kulturního dědictví v celém Plzeňském kraji.“ Nalákat je může například prohlídka tří barokních památek ve virtuální realitě, kterou připravil Vojtěch Žák Leischner, účastník výzvy uměleckého rezidenčního programu OPEN AiR – Artist in Residence.

Doprovodný program výstavy se zaměří na komentované prohlídky a workshopy. Děti a rodiče si pod dohledem lektorů ze Sdílených dílen, které se nachází v DEPO2015, vytvoří barokní masky, namalují si opravdový obraz nebo zkusí tvorbu barokního rámu. Výstavu mohou navštívit také školy.

Žáky od 2. do 7. třídy základních škol mohou vyučující hlásit na e-mailu proskoly@depo2015.cz.

Za barokem mohou návštěvníci do DEPO2015 vyrazit od 25. ledna do 19. května 2019, poté se výstava stěhuje do Německa. Autoři přichystali také doprovodný program a lektorský program pro školní třídy. Pro veřejnost i školy je vstup do expozice zdarma.

 

Expozice končí 19. května a přesouvá se na německý zámek Theuern. Za barokem navazuje na úspěšné expozice pro rodiny, které Plzeň 2015, z.ú. provozovala v DEPO2015 v minulých letech. Patří mezi ně Má plast, Jak se točí peníze a loňská výstava 100PY: Sto let republiky očima pěti generací, kterou navštívilo 10.000 diváků.

 

Doprovodný program k výstavě:

26. února 2019, 17:00
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou

24. března 2019, 14.00–16.00
Workshop pro děti: Výroba barokních masek

28. dubna 2019, 14.00–16.00
Workshop pro děti a rodiče: Malování barokního obrazu

květen 2019
Workshop pro děti a rodiče: Výroba barokního rámu

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024