pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
Swing & Big Band - To nejlepší
© zdroj: Supraphon a. s.60 hitů swingové éry v novém vydání

ČR: Jen málokterý žánr se dá označit za tak nadčasový jako swing. Aktuálně to dokazuje i trojdisková kompilace Supraphonu Swing & Big Band - To nejlepší, na níž najdeme 60 hitů v podání takových legend jako Arnošt Kavka, Karel Hála, Eva Pilarová či Jitka Zelenková ale i "mladé krve", kterou reprezentují například Vojtěch Dyk & B-Side Band nebo Jan Smigmator.

Autor článku: 
TZ/ika

Ochutnat z kompilace můžete prostřednictvím video teaseru zde: http://y2u.be/ErXVVsITVEc

"Swing je hudba, která nestárne! Hudba, která má v sobě noblesu, eleganci, vtip. Dokonale spojuje generace, ať už na scéně, v hledišti nebo při poslechu v soukromí. Swing je zároveň hudebním esperantem, s nímž obstojíte kdekoli na světě. Pro mě osobně je swing celý můj život a vím, že se ho nikdy nevzdám! Nehledě na módní trendy, swing je stále král," vyznává se Jan Smigmator, čím vším je pro něj žánr, který často bývá označován jako "otec rock'n'rollu" a "dědeček rapu"

Když pak přijde na společnost, ve které se na Swing & Big Band - To nejlepší ocitl, neskrývá své nadšení: "Být součástí tohoto výjimečného výběrového alba je pro mě nesmírnou ctí a vlastně i jedním z velkých splněných snů. Když vidím své jméno ve společnosti všech těch legend, dmu se pýchou! Já a Karel Hála na jednom CD? Co více si přát?"

Smigmatorova slova stejně jako pěvecké osobnosti, jež se na kompilaci objevují, vlastně vystihují i podstatu samotného swingu. Je to hudba, která vzbuzuje dojmy a pocity výjimečnosti. Není tedy divu, že právě swing je tím žánrem, který je často volen pro různé slavnostní příležitosti, a že mu svůj umělecký život zasvětily světové hvězdy jako Frank Sinatra, Bing Crosby, Dean Martin, Sammy Davis jr., Ella Fitzgerald, Tony Bennett, Glenn Miller, Count Basie, Cole Porter, bratři Gershwinové a mnoho dalších.

Jak ale podotýká Jitka Zelenková, jež má na kompilaci tři písně, swing v sobě má mnoho dalšího: "Swing je radost, swing je pohyb, swing je především o dobrém frázování, které vám nepřejde do žil jen mávnutím kouzelného proutku, ledaže by jste jím byli obklopeni od dětství tak, jak  jím byli obklopeni všichni ti Sinatrové, Bennettové, Armstrongové, Elly Fitzgerald a další. Swing musíte poslouchat, zpívat a radovat se z něj!!! Já měla štěstí na zásadní hudební setkání s 'nej' lidmi v tomto oboru, kterými byli kupříkladu Karel Hála, Eva Olmerová, Karel Vlach či Gustav Brom. Mám obrovskou radost, že se swingu - a víc než dobře! - věnují i mladí zpěváci jako například Jan Smigmator, který ho miluje a bohem políbený Vojta Dyk."

Ač už není příliš pravděpodobné, že se vrátí doby, kdy v každé větší kavárně swingoval big band, můžeme se spolehnout, že tento "královský" žánr nás bude i nadále provázet ve chvílích, na něž budeme vzpomínat jako na nevšední a neobyčejné. Tedy - jak říká spolukompilátor 3 CD Marek Libert - "přeleštěte lakýrky, rozvažte nedbale motýlka, nalijte si skleničku něčeho dobrého a KEEP SWINGING !!!!"

Zdroj: Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a. s.

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019