čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
Swing & Big Band - To nejlepší
© zdroj: Supraphon a. s.60 hitů swingové éry v novém vydání

ČR: Jen málokterý žánr se dá označit za tak nadčasový jako swing. Aktuálně to dokazuje i trojdisková kompilace Supraphonu Swing & Big Band - To nejlepší, na níž najdeme 60 hitů v podání takových legend jako Arnošt Kavka, Karel Hála, Eva Pilarová či Jitka Zelenková ale i "mladé krve", kterou reprezentují například Vojtěch Dyk & B-Side Band nebo Jan Smigmator.

Autor článku: 
TZ/ika

Ochutnat z kompilace můžete prostřednictvím video teaseru zde: http://y2u.be/ErXVVsITVEc

"Swing je hudba, která nestárne! Hudba, která má v sobě noblesu, eleganci, vtip. Dokonale spojuje generace, ať už na scéně, v hledišti nebo při poslechu v soukromí. Swing je zároveň hudebním esperantem, s nímž obstojíte kdekoli na světě. Pro mě osobně je swing celý můj život a vím, že se ho nikdy nevzdám! Nehledě na módní trendy, swing je stále král," vyznává se Jan Smigmator, čím vším je pro něj žánr, který často bývá označován jako "otec rock'n'rollu" a "dědeček rapu"

Když pak přijde na společnost, ve které se na Swing & Big Band - To nejlepší ocitl, neskrývá své nadšení: "Být součástí tohoto výjimečného výběrového alba je pro mě nesmírnou ctí a vlastně i jedním z velkých splněných snů. Když vidím své jméno ve společnosti všech těch legend, dmu se pýchou! Já a Karel Hála na jednom CD? Co více si přát?"

Smigmatorova slova stejně jako pěvecké osobnosti, jež se na kompilaci objevují, vlastně vystihují i podstatu samotného swingu. Je to hudba, která vzbuzuje dojmy a pocity výjimečnosti. Není tedy divu, že právě swing je tím žánrem, který je často volen pro různé slavnostní příležitosti, a že mu svůj umělecký život zasvětily světové hvězdy jako Frank Sinatra, Bing Crosby, Dean Martin, Sammy Davis jr., Ella Fitzgerald, Tony Bennett, Glenn Miller, Count Basie, Cole Porter, bratři Gershwinové a mnoho dalších.

Jak ale podotýká Jitka Zelenková, jež má na kompilaci tři písně, swing v sobě má mnoho dalšího: "Swing je radost, swing je pohyb, swing je především o dobrém frázování, které vám nepřejde do žil jen mávnutím kouzelného proutku, ledaže by jste jím byli obklopeni od dětství tak, jak  jím byli obklopeni všichni ti Sinatrové, Bennettové, Armstrongové, Elly Fitzgerald a další. Swing musíte poslouchat, zpívat a radovat se z něj!!! Já měla štěstí na zásadní hudební setkání s 'nej' lidmi v tomto oboru, kterými byli kupříkladu Karel Hála, Eva Olmerová, Karel Vlach či Gustav Brom. Mám obrovskou radost, že se swingu - a víc než dobře! - věnují i mladí zpěváci jako například Jan Smigmator, který ho miluje a bohem políbený Vojta Dyk."

Ač už není příliš pravděpodobné, že se vrátí doby, kdy v každé větší kavárně swingoval big band, můžeme se spolehnout, že tento "královský" žánr nás bude i nadále provázet ve chvílích, na něž budeme vzpomínat jako na nevšední a neobyčejné. Tedy - jak říká spolukompilátor 3 CD Marek Libert - "přeleštěte lakýrky, rozvažte nedbale motýlka, nalijte si skleničku něčeho dobrého a KEEP SWINGING !!!!"

Zdroj: Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a. s.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019

PRAHA: První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech 
od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.05.2019

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
23.05.2019