čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Plakát k výstavě
© Zdroj: www.muzeum-zlin.czZlínské muzeum představí undergroundovou hudební scénu

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo netradiční výstavu, která představí alternativní hudební scénu ve Zlínském kraji a její proměny od 60. let 20. století až do současnosti. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin a na ni naváže od 19 hodin Koncert Klub Underground v kavárně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.

16.05.2024
17:00
Autor článku: 
Alena Babicová

Výstava Klub Underground představí jednotlivé významné hudební skupiny, místa probíhajících akcí i styl příznivců tohoto žánru. Směr je orientován převážně na rockovou scénu s alternativními žánry, která je prezentována hlavně formou fotografií, projekcí, záznamů z koncertů, rozhovorů a medailonků osobností a kapel.

„Ve 2. polovině 20. století se proměnila světová populární hudba. Tato proměna se projevila i ve vývoji hudební scény v bývalém Československu,“ říká Stanislava Guryčová, jedna z kurátorů této výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a dodává: „Vznikla spousta hudebních uskupení inspirujících se například kapelami Sex Pistols, The Clash nebo i Velvet Underground. Tyto vlivy jsou znát i v našem regionu, kde se utvářela místa a skupiny osob vyznávající tento hudební styl. Subkultury dnes nazývané jako punk a metalheads jsou specifické svým životním stylem, který v mnoha oblastech zasahuje do společenského života.“  

Doprovodným programem k vernisáži i výstavě je koncert, na kterém vystoupí kapely CHOROBOPOP a ZBOŘENÁ ŠOPA. Vstupné je 100 Kč a vstupenky je možné zakoupit již nyní na na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU nebo online na www.14-15.cz.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: On-line platformy České televize nabízejí vlastní tvorbu, kterou diváci na obrazovkách neuvidí – vzniká totiž přímo pro iVysílání a nově i pro stejnojmenný profil na YouTube. Popularitu si získala například série krátkých videí What the Fact?, která má již přes šedesát dílů a více než 4 miliony zhlédnutí na YouTube. Do portfolia nyní přibyl také seriál Jazykovědma a od 26. května i druhá řada TeleRevize. Na jejich tvorbě se podílejí i známí influenceři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
30.05.2024

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024